Muziekavond met 'The Avonden'
WORMERVEER - Bij De Groote Weiver draait donderdag 31 januari de film M. Einde Stadt sucht eine Mörder. Deze Duitse film van Fritz Lang komt uit 1931 en duurt 110 minuten. Het is Duits gesproken en Engelse ondertiteld.
Korte samenvatting van de film: een reeks kindermoorden heeft Berlijn in zijn greep. De angst van de bewoners wordt extra groot als de moordenaar brieven naar kranten stuurt. Daarin kondigt hij nog meer moorden aan. De druk van de publieke opinie is groot en de recherche van Berlijn zet alles op alles. Nieuwe technieken als handschriftanalyse en vingerafdrukken gaan hand in hand met onderzoeken naar psychiatrische patiënten en het interviewen van bekende criminelen. Dit laatste gaat zo ver dat de onderwereldleiders besluiten dat dit slecht voor hun zaken is. Ze beslissen zelf naar de moordenaar op zoek te gaan. Een driedubbele klopjacht is het gevolg.
Waar Hollywood de geluidsfilm nog voornamelijk als vehikel voor musicals zag, gebruikte Fritz Lang in zijn eerste geluidsfilm stijlelementen die nog steeds gebruikt worden. We horen de moordenaar zijn kenmerkende liedje fluiten voordat we hem zien en er is voor de eerste keer ooit een voice-overstem te horen die aan de hand van reeks montageachtige scènes een beeld schetst van een stad in de greep van de angst.
Ook de beeldtaal die Lang samen met zijn vrouw en tevens scenariste Thea von Harbou ontwikkelde, wordt nog steeds gebruikt. Tegenover de moordenaar en de indringende beelden van een in beeld rollende bal of een ballon tegen een telefoonkabel als hij weer heeft toegeslagen, staat het koortsachtige politieonderzoek. Het verslag van de pers over de voortgang, de toenemende paniek onder bevolking en politici die onder druk van de publieke opinie dusdanige eisen stellen dat ze de politie eerder in de weg zitten dan behulpzaam zijn. Tegenwoordig zijn het vaste elementen, in 1931 had nog nooit iemand iets gezien. Fritz Lang was met M. Eine Stadt sucht eine Mörder, de eerste film over de klopjacht op een seriemoordenaar volgens De Groote Weiver zijn tijd opnieuw ver vooruit.
De deuren van De Groote Weiver gaan om 20.00 uur open en de film begint om 20.30 uur. De entree bedraagt 2,50 euro. De Groote Weiver bevindt zich op Industrieweg 1A in Wormerveer.