‘Die big smile vergeet je niet’: Alkmaars Kinderfietsplan maakt verschil

Nieuws
Wisse de Vries.
Wisse de Vries. (Foto: vincentdevriesfoto.nl)

ALKMAAR - Een openbare fietsenstalling is het niet meer, maar de kleinschalige stalling bij de Paardenmarkt staat nog steeds vol met fietsen. Die zijn bestemd voor kinderen van ouders of verzorgers met beperkte financiële middelen. Het Kinderfietsplan van de ANWB kan hierin een oplossing bieden. En daar is Wisse de Vries (coördinator bij het ANWB Fietsplan) dankbaar voor.

Hij weet hij als geen ander wat het met kinderen doet als ze een fiets mogen uitzoeken. “De impact is groot, want het zijn cadeaus die zo’n gezin allesbehalve vanzelfsprekend”, zegt Wisse. “En als je dan zo’n big smile ziet… tja, die vergeet je niet. Daar word je zelf ook vrolijk van.”

Opgeknapt

Het kinderfietsplan werkt met gedoneerde fietsen. Die worden opgehaald, opgeknapt en verdeeld onder de doelgroep. In heel Nederland gaat het om zo’n 20.000 fietsen, terwijl in Alkmaar zo’n 200 kinderen een opgeknapte fiets krijgen. “Als coördinator richt ik me vooral op Alkmaar, maar dat gebied breid ik graag uit. Onze doelgroep zit overal en kan onze hulp goed gebruiken. Om te zorgen dat onze fietsen bij de juiste mensen terechtkomen, werken we samen met Stichting Leergeld Alkmaar die gezinnen met geldzorgen ondersteunt.

<p>Bezoekers kunnen er leren hoe ze kleine reparaties uitvoeren.</p>
Bezoekers kunnen er leren hoe ze kleine reparaties uitvoeren. (Foto: Keith Montgomery)

Zij kunnen goed beoordelen welke gezinnen niet in staat zijn een fiets aan te schaffen. Zo weten we zeker dat de fiets goed terechtkomt. Deze stichting kan ook kinderen steunen met schoolspullen of contributie voor een sportclub. Verder hebben ze bijvoorbeeld een verjaardagsbox, zodat elke kind zijn verjaardag kan vieren. In het pakket zitten slingers, traktaties en cadeautjes.”

De ANWB en Stichting Leergeld zijn nauw betrokken bij het Fietsfestival dat op vrijdag 20 juni plaatsvindt bij Koel310 aan de Marconistraat in Alkmaar. Het gratis evenement sluit aan bij het gemeentelijke fietsproject Trap Mee en draait om veel meer dan alleen fietsen. Bezoekers kunnen er leren hoe ze kleine reparaties uitvoeren, een fietsparcours afleggen en kennismaken met verschillende initiatieven die fietsen toegankelijk maken voor iedereen. Ook is het mogelijk om een gebruikte fiets te doneren; de framematen 24 en 26 inch zijn zeer welkom.

<p>In Alkmaar lopen verschillende projecten waarbij deelnemers in groepsverband leren fietsen.</p>
In Alkmaar lopen verschillende projecten waarbij deelnemers in groepsverband leren fietsen. (Foto: aangeleverd)

Tweede leven

Die fietsen krijgen vervolgens een tweede leven. Ze worden onder meer ingezet voor fietslessen aan volwassenen die nooit hebben leren fietsen, beschikbaar gesteld aan mensen met een kleinere beurs of komen via Stichting Leergeld terecht bij kinderen die anders geen fiets zouden hebben. In Alkmaar lopen verschillende projecten waarbij deelnemers in groepsverband leren fietsen en verkeersvaardigheden opdoen. Daarmee krijgen zij meer bewegingsvrijheid, toegang tot werk, school en sociale contacten. Het festival wordt georganiseerd door Global Goals Alkmaar, Koel310, 2eHansie en diverse maatschappelijke partners. Bezoekers zijn tussen 14.00 en 17.00 uur welkom voor activiteiten, informatie, een kop koffie en iets lekkers. Ook kunnen zij er direct een fiets doneren aan een van de lokale projecten.

Meer nieuws uit Alkmaar?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: