Kaartspel dat hersenen én harten verbindt: “Onze toekomst verzekerd”

Nieuws
Elke dinsdagavond bij de Boskoopse Bridge Club.
Elke dinsdagavond bij de Boskoopse Bridge Club. (Foto: aangeleverd)

BOSKOOP - De Boskoopse Bridge Club viert op 1 november haar 80-jarige jubileum. Nog altijd is het elke dinsdagavond druk bij de vereniging, gevestigd aan de Plataan. Het vervult voorzitter Hans Bontekoe met trots dat de club nog altijd levend is. “Maar nieuwe aanwas is natuurlijk altijd welkom, want dat verzekert ook onze toekomst in Boskoop”, benadrukt Bontekoe, die de functie ongeveer 10 jaar vervult.

Door Jordi Smit

Hoewel de start van de vereniging in 1945 was, waren er al tijdens de oorlog plannen om een club op te richten. Bontekoe heeft namelijk een brief die meneer Dekens op 10 april 1944 naar de Nederlandse Bridgebond stuurde. “Daarin staat dat er in Boskoop interesse was om een bridgeclub uit de grond te stampen. Het is prachtig dat dit soort dingen bewaard zijn gebleven.”

Een jaar later was de vereniging een feit. Bridgen was voor mannen destijds een veel gespeelde sport en dus zat de groei er al snel flink in. “In een jaarverslag uit 1947 staat dat de club op dat moment 60 leden heeft. Als die groei zich verder zou voortzetten, overwoog het bestuur zelfs om voor een tijdelijke ledenstop te kiezen. De oprichting was daarmee na een paar jaar al een groot succes.”

Bridgen

Voor Bontekoe is bridgen het mooiste kaartspel dat er is. Bridgen is een spel voor vier spelers in twee teams van twee. Het doel is slagen te winnen door kaarten in kleur te spelen; de hoogste kaart in de gevraagde kleur wint de slag. Het spel bestaat uit twee fasen: bieden, waarin teams hun contract bepalen, en spelen, waarin ze proberen het aantal beloofde slagen te behalen. Bontekoe speelde het 20 jaar geleden voor het eerst. “Klaverjassen leerde ik van huis uit, maar bridgen was een ander verhaal. Destijds volgde ik een cursus dat de gemeente organiseerde. Het greep me direct. Waar met andere kaartspellen geluk om de hoek komt kijken, is dat bij bridgen wel anders. Zelfs met slechte kaarten kan je nog winnen, want het gaat ook heel erg om kunde. Dat maakt het enorm uitdagend.”

Elke dinsdagavond is het druk bij de bridgevereniging. “Meestal komen tussen de 50 en 60 leden langs om een gezellige avond te beleven. Ze zeggen wel eens dat je met bridgen investeert in je toekomst, en dat is helemaal waar. Door het spelen van bridge blijven je hersenen namelijk actief. Daar heb je op latere leeftijd veel aan.”

Naast het competitieve onderdeel beleven de leden bij de bridgevereniging vooral een gezellige avond. “Het winnen staat bij ons niet bovenaan: het gaat om de gezelligheid en sfeer. Bij ons mag gelachen en gepraat worden. Ik vind het prachtig om te zien dat er daardoor bij ons ook echt vriendschappen zijn ontstaan. We vervullen een belangrijke functie.”

Geïnteresseerden zijn welkom om zich bij de vereniging aan te melden om lid te worden. Mensen die echter nog niet kunnen bridgen, dienen eerst een bridgecursus van 12 lessen te doen. Dit kost 60 euro en begint op woensdagavond 5 november. Opgeven kan op info@bridgeboskoop.nl.

Als voorzitter ziet Bontekoe het als belangrijke taak om nieuwe leden aan te trekken. Eenvoudig is het niet, maar hij ziet voldoende potentie. “Als mensen eenmaal gaan bridgen, worden ze vanzelf enthousiast en zijn ze verkocht. Het is een spel dat je moet begrijpen en leren, maar daarna is het ontzettend leuk.”

Jubileum

Op 1 november viert de vereniging het jubileum. Alle leden zijn dan uitgenodigd in de Tuinen van Boskoop om onder meer met elkaar te bridgen en te lunchen. “Veel leden zijn al ontzettend lang lid. Het is geweldig om deze mijlpaal dit met elkaar te beleven.” De komende jaren zal de voorzitter het stokje een keer moeten doorgeven. “Regeren is vooruitzien. Hopelijk komt er dan ook een mooie opvolger, zodat we nog veel meer jubilea gaan bereiken.”

Meer nieuws uit Alphen aan den Rijn?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: