Voedselbank heeft groot tekort aan vrijwilligers in de Houthaven

Algemeen
Iedereen die bij de Voedselbank rondloopt is vrijwilliger.
Iedereen die bij de Voedselbank rondloopt is vrijwilliger. (Foto: Voedselbank Amsterdam)

NIEUW-WEST - Buiten laadt een transportbus een pallet met dozen tomaten uit. Binnen in de loods rijden vorkheftrucks af en aan, twee mannen sjouwen met zwarte koelkisten en zijn mensen aan een lopende band bezig met het vullen van kratjes met voedsel. Het is deze woensdagochtend een drukte van belang in het distributiecentrum van Voedselbank Amsterdam in de Houthavens.

“Wat deze organisatie zo bijzonder maakt,” zegt Tineke de Haan, bestuurslid en HR- manager, “dat iedereen die hier rondloopt vrijwilliger is. Ook de mensen achter de schermen zoals managers en bestuursleden krijgen geen vergoeding.” Een mooi, maar uitdagend uitgangspunt, zeker in de huidige krappe arbeidsmarkt. “Wij merken echt dat de situatie anders is dan twee jaar geleden. Toen kregen we altijd veel reacties op vacatures, maar nu zijn we soms maanden op zoek naar geschikte mensen.”

Voedselhulp

Een bijkomend probleem is dat Voedselbank Amsterdam meer klanten heeft dan begin 2020. Tijdens de coronacrisis nam het aantal klanten fors toe. Inmiddels is die groei afgezwakt, maar het aantal mensen dat gebruikt maakt van voedselhulp ligt nog altijd hoger dan twee jaar geleden. Bovendien verwachten voedselbanken een nieuwe stijging door de inflatie, de stijgende energiekosten en de aanvragen van Oekraïense vluchtelingen. Meer klanten betekent meer werk en meer behoefte aan vrijwilligers. De Haan: “Zo zijn we al enige maanden op zoek naar bijvoorbeeld transportplanners, een coördinator in de koelcel en een teamleider voor de keuken.”

Professionals

De samenstelling van de ruim 400 vrijwilligers bij Voedselbank Amsterdam is divers qua leeftijd, achtergrond en motivatie. Sommige vrijwilligers zijn met pensioen en werken hier vijf dagen per week. Maar er zijn ook jonge professionals die hier wekelijks naast hun baan helpen. De Haan: “Bij een organisatie als de voedselbank is het werk heel concreet én kun je een verschil maken. Veel mensen missen dat in hun betaalde baan.” Bovendien werk je vaak nauw samen met collega’s. “Voor veel zzp’ers is hun vrijwilligersfunctie een welkome afwisseling van altijd maar in hun eentje werken.”

Grote organisatie

Voedselbank Amsterdam is inmiddels uitgegroeid tot een grote organisatie. Vanuit de imposante loods aan de Archangelkade voorzien de vrijwilligers wekelijks 1600 Amsterdamse huishoudens die onder de armoedegrens leven van een voedselkratje. Daarnaast functioneert de organisatie ook als regionaal distributiecentrum voor voedselbanken in Noord-Holland en Flevoland. De Haan: “We zijn een grote organisatie waarbinnen veel mogelijk is. Heb je specifieke kennis of talenten die je wil inzetten? Dan kun je altijd contact met ons opnemen.”

Aanmelden kan via: vrijwilligers@voedselbank.org.

Meer nieuws uit Amsterdam Nieuw-West?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: