Nachtvlinderkaravaan van start

Nieuws
De Witte Tijger Vlinderleeft o.a. van brandnetel, vlier en zuring
De Witte Tijger Vlinderleeft o.a. van brandnetel, vlier en zuring (Foto: Floor Hallema)

NOORD - Na een succesvolle editie in 2023 gaan ook dit seizoen zowel Noorderlingen als Volkstuinders in Noord op zoek naar nachtvlinders in eigen tuin of balkon.

Een aantal diervriendelijke nachtvlindervallen reist van 16 mei tot 9 september van tuin tot balkon tot volkstuin. Deelnemers zetten ‘s avonds de val in de tuin en brengen de volgende morgen eenvoudig met de app Obsidentify in kaart welke nachtvlinders zij hebben gevonden.

Tijdens dit project delen deelnemers hun resultaten en leren ze onder andere welke planten van belang zijn voor specifiek hun eigen nachtvlinders en die van anderen. Elke nachtvlinder heeft zijn eigen waardplant, oftewel een plant die als restaurant dient voor de rupsjes die daardoor een vlinder kunnen worden.

De initiatiefnemers willen meer aandacht creëren voor het belang van deze enorme, maar kwetsbare bestuiversgroep nachtvlinders die uit maar liefst 2300 soorten bestaat in Nederland.Het gaat erg slecht met vlinders en dus ook met nachtvlinders.

De hoeveelheid soorten en de absolute aantallen nemen af door een tal van factoren zoals met gif opgekweekte tuinplanten, afname van groengebieden, te drastisch maaibeleid, stikstof en klimaatverandering. Nachtvlinders ondervinden daarnaast ook nog schade door het licht van straatlantaarns waartegen zij zich te pletter vliegen en extra zichtbaar zijn voor hun vijand de vleermuis. Daarnaast verandert het bioritme van nachtvlinders door het kunstlicht, waardoor de sekslokstoffen van vrouwtjes van sommige soorten veranderen en hun mannetjes hen daardoor niet meer kunnen vinden.

Vorig jaar viel deelnemers op hoe ontzettend mooi nachtvlinders kunnen zijn. Ook is men vaak op andere manier naar eigen tuin gaan kijken en /of andere tuinplanten gaan kopen. De eikenbladroller werd vorig jaar het meest geteld. De donzige witte tijger en de strak vormgegeven windevedermot en de grote windepijlstaart werden vaak het mooist gevonden. Ook werd een aantal zeldzame soorten gevonden.

Dit jaar zullen er ook een aantal gezamenlijke excursies worden georganiseerd voor deelnemers, waaronder bijvoorbeeld een nachtvlindertelling in het Vliegenbos en een vlinder- en waardplant workshop. Voor nieuwe deelnemers is er een informatieavond waarin zij alvast wat meer leren over nachtvlinders.

Mee doen? Deelname is gratis en vooral superleuk.

Deelnemers van vorig jaar doen weer mee, maar nieuwe deelnemers zijn ook welkom. Met name de groep Volkstuinders in Noord heeft nog plek. Volkstuinders van alle acht Noordse volkstuinen zijn welkom. Zij kunnen zich opgeven via sbrilman@gmail.com

Voor de groep Noorderlingen is momenteel een kleine wachtlijst. Opgeven voor de groep Noorderlingen doe je via floor.bloembeest@gmail.com

Meer nieuws uit Amsterdam-Noord?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: