‘Gewoon netjes, daar hou ik van’

EGMOND AAN DEN HOEF - “Ik had dus niet echt talent voor voetbal en in die sport ben je ook afhankelijk van je team.” Via via kwam Jan Vernooij terecht bij de Voltreffers in zijn geboortedorp Nieuwegein in Utrecht. We hebben het over boksen. Dat doet hij nog altijd, nu ook als trainer en als voorzitter en de club heeft zich vernoemd naar zijn achternaam: Boksclub Vernooij. Dat heeft die Utrechter toch maar voor elkaar gebokst in Egmond aan den Hoef, waar hij nu dertig jaar woont en al heel langs bokst in dorpshuis De Hanswijk.
Boksclub Vernooij viert zestigjarig bestaan
Door Ed Bausch
Nooit had hij het boksfiguur dat we kennen van grote Nederlandse boksers als bijvoorbeeld Regilio Tuur, Alex Blanchard, Rudy Koopmans. Met zijn 71 jaren oogt hij, bovendien met slechts 75 kilo, nog als in zijn jonge jaren. “Ja, van boksen krijg je vooral een heel goede conditie. Het lijkt een agressieve sport, maar in de kern is het dat helemaal niet. Het is grotendeels een technisch spel van vooral heel goed kijken, van heel snel dichter bij je tegenstander komen, snel stoten en nog veel sneller weer terughalen en op afstand verder ‘dansen’. Dan is het zo mooi. En ik heb nog nooit iets gehad.”
‘Mooie club met allerlei leeftijden’
“We hebben een mooie club, met allerlei leeftijden en zelfs zes dames. We kunnen op dinsdagen en donderdagen van 19.30 tot 20.30 uur terecht in dorpshuis De Hanswijk. Daar zetten we in een handomdraai een ‘ring’ neer, voor wie wil sparren. Maar vooral is iedereen bezig met trainen, met de bokszakken. Het sparren gaat altijd onder goede begeleiding. Je legt het spel neer als het wat te ruw mocht gaan. Gewoon netjes boksen, daar hou ik van.”
Van Pettit naar Vernooij
Dat kan ook, omdat de club niet meedoet aan wedstrijden, daar is ie te klein voor. “En dan zou je ook een heel andere sfeer hebben. Wij hebben het goed zo met elkaar en we verwelkomen graag leden, jong en wat ouder. Respect voor elkaar staat bij ons hoog in het vaandel.”
In 1964 begon het boksen in Egmond als boksschool Pettit. Later werd de naam veranderd naar Boksclub De Groot, naar de man met de voornaam Willem. Jaren later zei iedereen, in een nieuwe situatie: “Jan, nu moet jij het doen en we willen dat de club jouw naam draagt en dat je onze trainer wordt.”
En zo is het nu Boksclub Vernooij. De vriendelijke Jan trekt het clubshirt aan, doet z’n bokshandschoenen (die wegen ieder 16 ounce) aan voor een foto in de prachtige achtertuin aan de Schoolstraat. Daar staat zomaar een bokser, zoveel is duidelijk. Maar ook met de vriendelijke, verwelkomende voorzittersblik: ‘Kom maar trainen bij ons.’
‘Als je niet aanvalt dan win je niet’
Jan Vernooij werkt 47 jaar voor defensie, op verschillende plekken in het land. Hij kwam in Egmond terecht voor zijn werk op het voormalige vliegveld van Bergen. De laatste jaren werkte hij in Den Helder voor Defensie, als werkvoorbereider. “Eigenlijk is boksen ook iets defensiefs, dat is wel grappig. Maar ja, als je niet aanvalt dan win je niet. Dat is dan zo in wedstrijdverband, maar niet bij de club in Egmond. Bij ons win je als je jezelf goed in conditie brengt, als je de techniek leert, het spel van aanhalen en afstoten leert en uitoefent met de andere leden. Dat spel blijft mij fascineren.” Welkom bij de club, waar 2 september het seizoen weer begint.
Informatie
Kijk voor informatie op www.boksen-in-egmond.nl of stuur een email naar: antonkrikke@yahoo.com.






Meer nieuws uit Bergen?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie