‘Hoe sneller je begint met reanimeren, hoe groter de overlevingskans’

Zorg
Bernard heeft een eigen AED (Spoorstraat) en nam deze voor de gelegenheid mee naar de plek waar de nieuwe BuurtAED komt te hangen (Charlotte de Bourbonstraat)
Bernard heeft een eigen AED (Spoorstraat) en nam deze voor de gelegenheid mee naar de plek waar de nieuwe BuurtAED komt te hangen (Charlotte de Bourbonstraat) (Foto: Fer Korver)

NOORD-SCHARWOUDE – Een snelle reanimatie kan letterlijk het verschil maken tussen leven en dood. Dit benadrukken Dijk en Waarders Suzanne en Bernard, die zich inzetten voor meer AED’s in hun buurt. Een tekort aan deze levensreddende apparaten kan kostbare minuten kosten. Daarom startte Suzanne een Buurt-AED-actie. In no time wist ze het benodigde bedrag op te halen voor een AED in haar wijk, de Oranjebuurt & de Nieuwe Veiling in Noord-Scharwoude. Inmiddels heeft ze haar krachten gebundeld met Bernard, zodat ze samen bewustwording kunnen creëren en kunnen zorgen voor nog meer Buurt-AED’s.

Suzanne, die een zorgachtergrond heeft en oproepbaar is via het systeem HartslagNu, werd onlangs opgeroepen voor een reanimatie. Tot haar verbazing ontdekte ze dat er in haar wijk geen AED in de buurt was. “Ik ben in actie gekomen na mijn laatste reanimatie half februari, van een leeftijdgenoot waarvan de kleine kindjes in de deuropening stonden te wachten. Dit keer was de ambulance er razendsnel vanwege de ambulancestandplaats op de Mossel. Deze reanimatie maakte dermate indruk dat ik hierna de actie ben opgestart, omdat ik toen weer de noodzaak van een AED in de buurt zag. Want was er gebeurd als de ambulance niet op tijd aanwezig zou zijn geweest?” Via BuurtAED.nl startte ze een inzamelingsactie en haar man Emiel en buurvrouw Ans verspreidden flyers om buurtbewoners bewust te maken van het belang van een AED in de Oranjebuurt & de Nieuwe Veiling.

“Ik moest het bedrag binnen 30 dagen ophalen. maar ik twijfelde of dat zou lukken”, vertelt Suzanne. “Gelukkig bleek al snel hoeveel steun er was vanuit de buurt. Binnen vijf dagen hadden we het streefbedrag al bij elkaar.” Dankzij deze succesvolle actie wordt de AED geplaatst aan de Charlotte de Bourbonstraat 39 en krijgen zes buurtbewoners een gratis basiscursus reanimatie.

Samenwerking voor een veiligere buurt

Suzannes initiatief bleef niet onopgemerkt. Via-via heeft Suzanne contact gezocht met Bernard, een verpleegkundige op de spoedeisende hulp die tevens trainingen verzorgt via Stichting Reanimatieonderwijs. “Ons doel is dat er overal in Langedijk een werkende AED in de buurt beschikbaar is”, vertelt Bernard. Hij benadrukt hoe belangrijk het is om te weten wat je moet doen in een noodsituatie. “Veel mensen zijn niet voorbereid op een hartstilstand en handelen daardoor niet altijd op de juiste wijze, terwijl dat cruciaal is in de keten van overleving. Direct handelen is van levensbelang. Daarnaast beseffen veel mensen niet dat een basisreanimatiecursus vergoed wordt vanuit de aanvullende zorgverzekering en dus vaak kosteloos te volgen is.”

Het belang van reanimeren

“Bij 25% van de gevallen overleeft de patiënt de hartstilstand, na een reanimatie. Hier valt nog winst te behalen”, benadrukt Bernard. “Of je een hartstilstand overleeft, hangt af van verschillende factoren. Denk bijvoorbeeld aan de gezondheid van de persoon, maar vooral ook hoe snel de reanimatie start. Iedere seconde telt; vooral bij hartfibrillatie is snel een AED aansluiten cruciaal. Als burgerhulpverleners kunnen wij het verschil maken, maar dan moet er wel een AED in de buurt zijn.”

Bang om iets verkeerd te doen

Zowel Suzanne als Bernard zijn aangemeld bij HartslagNu, wat betekent dat ze worden opgeroepen bij een noodsituatie in hun omgeving. Bernard leert mensen tijdens zijn trainingen niet alleen hoe ze moeten reanimeren, maar ook hoe ze de signalen van een hartstilstand kunnen herkennen. “Veel mensen vinden het eng om zich na een cursus aan te melden als burgerhulpverlener. Ze zijn bang om iets verkeerd te doen. Maar ik zeg altijd: als je handelt, doe je het nooit fout. Een paar gebroken ribben is niks vergeleken met het redden van een leven. En na een cursus heb je geleerd hoe je moet handelen.”

Doe mee!

Suzanne wil graag in contact komen met mensen die al geregistreerd staan bij HartslagNu, om in kaart te brengen waar in Langedijk AED’s beschikbaar zijn. “De Hartstichting kan helaas geen overzicht met AED’s sturen, waardoor er nu letterlijk op de locatie zelf gekeken dient te worden hoe de dekking is.

Door een werkgroep op te zetten kunnen we kijken waar de dekking geoptimaliseerd kan worden. Daarnaast ben ik nieuwsgierig of de AED’s goed onderhouden worden, want na het einde van het onderhoudscontract van 5 jaar vanuit BuurtAED.nl moeten de eigenaren van de AED zelf zorgen voor het onderhoud.”

Wil jij ook burgerhulpverlener worden, neem dan contact op met Suzanne via woudsrp@gmail.com of 06-22736520 en help haar om samen een BuurtAED actie op te zetten, omdat algemene crowdfunding niet zonder winstoogmerk werkt.

Daarnaast organiseren Suzanne en Bernard verschillende reanimatiecursussen voor geïnteresseerden: 20 maart, 28 april en 20 mei in de praktijkruimte van Irene Pluijm in Noord-Scharwoude en 3 en 24 april in buurthuis De Hoeksteen in Heerhugowaard. De opfriscursus start om 18.30 uur en de basiscursus om 20.00 uur. Aanmelden kan via stichtingreanimatieonderwijs.nl.

Met hun gezamenlijke inzet hopen Suzanne en Bernard niet alleen meer AED’s in de buurt te krijgen, maar ook meer mensen te motiveren om zich aan te melden als burgerhulpverlener. Want hoe sneller er wordt gereanimeerd, hoe groter de kans op overleving!

Door: Suzanne Langendorff

Meer nieuws uit Dijk en Waard?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: