Bert Voskuil: Van Klaas Bruinsma naar Rembrandt van Rijn

Nieuws
Een portrettekening van Voskuil, gemaakt door Olivier de Jonge (18-jarige kleinzoon van Ineke en Bert)
Een portrettekening van Voskuil, gemaakt door Olivier de Jonge (18-jarige kleinzoon van Ineke en Bert) (Foto: Olivier de Jonge)

HAARLEM - Zoon Koen verzon de titel ‘Rare Kwasten’. Het is een boek over schilderijen zonder plaatjes. Die moet de lezer er op zijn computer of laptop maar zelf bij zoeken, vindt Voskuil. Hij schreef een ongemeen leuk boek over de vaak bizarre levenswandel van schilders.

Door Willem Brand

Zeventiger Bert was jarenlang onderzoeksjournalist voor Nieuwe Revu. Zijn grootste ‘vangst’ was een verhaal over maffiabaas Klaas Bruinsma. “Via-via kwam ik met hem in contact. Ik heb een paar weken met hem opgetrokken en zo zijn levensverhaal opgetekend. Ook op een zeiljacht dat voor Scheveningen lag en waar zeer vermoedelijk prinses Mabel op zat.”

Gebiologeerd door krullen

Bert was als journalist van vele markten thuis, niet alleen die van de misdaad. Hij deed ook vijfmaal verslag van de Tour de France. En nu zijn schilderkunst en kunstgeschiedenis de onderwerpen waarin hij zich vastbijt. Als klein mannetje stond hij in museum Prinsenhof in Delft gebiologeerd naar een klein portret te kijken. De rest van de klas stond allang buiten. “Ik vond die krullen zo mooi en vroeg me af hoe de schilder dat voor elkaar had gekregen. Misschien had hij zijn nagels gebruikt, dacht ik, en voelde aan het doek. Bleek later dat ik met mijn tengels aan een Rembrandt had gezeten.”

Naakten op de brandstapel

Zijn anekdotes over schilders, ook in zijn eerste boek ‘Verfstreken’, geven een mooi beeld in het zielenleven van verffanaten. Zo ontdekte hij in boeken over tijdgenoten dat de Haarlemse schilder Torrentius (1589-1644) nogal geobsedeerd was door seks. “Gehuwd of niet, geen vrouw was veilig in zijn buurt. Zijn schilderijen leken kuis, maar schoof je de lijst opzij dan verscheen een bordeelscène met naakte dames. Torrentius belandde in de gevangenis, maar zat daar niet lang omdat de koning van Engeland hem als hofschilder wilde. Zijn schilderijen belandden op de brandstapel behalve een stilleven dat hij op de deksel van een rozijnenvat schilderde.”

Van dief tot minnaar

In één adem vertelt hij over de Engelse schilder Francis Bacon, die een inbreker betrapte en niet de politie belde, maar met de man in bed belandde. “Zeven jaar zijn ze hartstochtelijke minnaars geweest.” Van kunst word je vrolijk vindt Voskuil. Zelf beroert hij ook het doek. “Ik vorm samen met mijn vrouw Ineke een schilderklasje bij Jaap Binnema. Ineke is zeer getalenteerd, ik word gedoogd.” 

Nog veel meer moois is te lezen in ‘Rare Kwasten’ dat voor €15 te koop is in de Haarlemse boekhandel en ook bij verkopers van het Noord-Hollands Straatjournaal. Koop je op straat, dan gaat € 5 naar de verkoper en € 4 naar stichting Straatjournaal.

Meer nieuws uit Haarlem?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: