Haarlemse woningmarkt koelt af: vaker prijsverlagingen en minder overbiedingen

HAARLEM - De woningmarkt in Haarlem is afgelopen kwartaal wat afgekoeld. Steeds meer verkopers verlagen hun vraagprijs, en kopers bieden minder vaak en minder hoog boven de vraagprijs. Dit blijkt uit recente cijfers van woningplatform Huispedia. Toch verwacht CEO Maxim Bours dat deze trend van korte duur is.
Het afgelopen kwartaal werd in Haarlem minder vaak en minder hoog boven de vraagprijs geboden. Waar in het derde kwartaal nog bij 80,4 procent van de verkochte woningen werd overboden, nam dat nu iets af tot 79,2 procent.
‘De gemiddelde verkoopprijs ligt op ruim 550.000 euro’
Ook het gemiddelde percentage waarmee werd overboden, daalde licht: van 7,2 procent naar 7,1 procent. Daarmee wordt in Haarlem nog steeds vaker en hoger overboden dan in de rest van Nederland, waar het gemiddelde overbiedingspercentage op 5,1 prcoent ligt.
Vraagprijs verlaagd
Net als in de rest van Nederland verlagen verkopers in Haarlem steeds vaker hun vraagprijs. Ongeveer 1 op de 8 woningen werd afgelopen kwartaal opnieuw te koop gezet met een lagere vraagprijs. Landelijk ligt dit gemiddelde ook op 1 op de 8 woningen. Als de vraagprijs in Haarlem werd verlaagd, dan ging er gemiddeld 41.000 euro van af.
Vooral appartementen worden vaker opnieuw te koop gezet met een lagere vraagprijs. Landelijk is inmiddels bij 1 op de 7 appartementen de vraagprijs verlaagd, terwijl dat een kwartaal eerder nog bij 1 op de 9 appartementen het geval was.
Scherp onderhandelen
Of een woning in prijs is verlaagd, is belangrijke informatie voor kopers, aldus Bours: “Prijsverlagingen worden vaak niet actief gecommuniceerd. Sterker nog, we zien dat deze huizen op andere platforms soms opnieuw als ‘nieuw’ worden aangeboden. Maar voor kopers biedt dit juist een kans om scherper te onderhandelen. We zien dat woningen die in prijs zijn verlaagd, minder boven de vraagprijs verkocht worden en zelfs vaker onder de vraagprijs.”
Verlaagde vraagprijs
Uit de cijfers blijkt dat bij huizen met een verlaagde vraagprijs gemiddeld slechts 0,3 procent boven de vraagprijs werd geboden. Dat is veel lager dan het gemiddelde van 5,1 procent overbieden bij alle woningen. Ook werd er bij deze woningen vaker onder de vraagprijs geboden: in 50 procent van de gevallen werd een lager bod geaccepteerd, terwijl dat bij alle woningen gemiddeld in slechts 20 prcoent van de gevallen gebeurde.
Redenen
Volgens Bours zijn er verschillende redenen waarom een verkoper de vraagprijs verlaagt: “Soms vindt een verkoper dat de woning te lang te koop staat. Het kan ook dat de oorspronkelijke vraagprijs te hoog was, of dat een eerdere verkoop niet is doorgegaan.” Een opvallend voorbeeld komt uit Groningen, waar een woning binnen zes maanden vijf keer opnieuw op de markt kwam, met een prijsdaling van 389.000 euro naar 347.500 euro. In Hilversum werd een villa zelfs met ruim 845.000 euro in prijs verlaagd.
Tijdelijke afkoeling
Hoewel er nu signalen van een afkoelende woningmarkt zijn, denkt Bours dat dit niet lang zal duren: “Het is gebruikelijk dat er aan het einde van het jaar een kleine dip in de huizenprijzen is. We verwachten dat de prijzen in 2025 weer gaan stijgen. Hogere lonen en een dalende hypotheekrente zullen daar waarschijnlijk aan bijdragen.”
Ondanks de lichte afkoeling blijft de Haarlemse woningmarkt een van de meest dynamische van Nederland. De gemiddelde verkoopprijs in Haarlem lag afgelopen kwartaal op 566.255 euro. Dat is nog steeds fors hoger dan in veel andere steden, en geeft aan dat Haarlem een gewilde plek blijft om te wonen.






Meer nieuws uit Haarlem?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie