Gemeente Edam-Volendam zet stap na stap om te bouwen in Purmerpolder

Nieuws
De Purmer is verdeeld onder de gemeenten Edam-Volendam, Waterland en Purmerend.
De Purmer is verdeeld onder de gemeenten Edam-Volendam, Waterland en Purmerend. (Foto: Evert Ruis)

PURMER - Een gebiedsvisie, een stedenbouwkundig plan en dan hebben we het nog niet eens over de verschillende onderzoeken. De gemeente Edam-Volendam pakt flink door als het gaat om het bouwen in de Purmer. Het gaat om een gebied van 160 hectare, vlak naast de Purmerendse Baanstee-Noord.

Door Wesley Dekker

De Purmer ziet er heel anders uit dan vijftig jaar geleden. Dat kunnen we wel zeggen. De woonwijken van Purmerend, het Purmerbos en de bedrijvigheid. Allemaal gerealiseerd in de afgelopen tientallen jaren. Vooral het Purmerendse gedeelte van de Purmer is onherkenbaar veranderd. Alleen de Purmerweg met de bomenrijen en de Westerweg geven nog een karakteristiek beeld van de oude polder.

Smit en Balkenende

Het Edam-Volendamse gedeelte bleef tot dusver min of meer hetzelfde. Grote boerderijen, kilometers aan weilanden. Toch kan dat binnenkort gaan veranderen. Al drie jaar geleden werd de mogelijkheid van een bedrijventerrein onderzocht. Met zanger Jan Smit en oud-premier Jan-Peter Balkenende voorop.

FC Volendam

We hebben het over september 2021. “FC Volendam gaat mogelijkheden onderzoeken om een nieuw stadion te ontwikkelen”, laat de club weten. FC Volendam heeft in die tijd grote ambities. Met Jan Smit aan het roer willen de Volendamse voetballers uitgroeien tot een stabiele eredivisionist. Oud-premier Jan Peter Balkenende zou al een toezegging hebben gedaan om een adviserende rol te spelen rond de ambities. “We hebben gebrainstormd over een zo kansrijk mogelijk project”, meldt de club over het nieuwe stadion, genaamd ‘t Skip. Als het aan de Volendammers ligt wordt het nieuwe stadion een plek ‘waar sport, onderwijs, duurzaamheid, gezondheid en het bedrijfsleven samenkomen’.

Tekst gaat verder onder de foto


Een impressie van ‘t Skip. - archief

Dat loopt echter anders. Jan Smit wordt de laan uitgestuurd en ‘De FC’ degradeert naar de Keuken Kampioen Divisie. Wat is inmiddels duidelijk over die plannen voor een ‘nieuwe Baanstee’? Nou eigenlijk heel weinig.

Julianaweg

Eerst nog even over de aanleiding voor de bouwplannen. Het gemeentebestuur is daar duidelijk over: het bedrijventerrein op de Julianaweg is verouderd. Bovendien kunnen bedrijven daar niet verder groeien en ervaren ondernemers ‘grote problemen’ bij de verduurzaming. “De bedrijven worden echter door de rijksoverheid en de EU verplicht om duurzamer te worden: , benadrukt Edam-Volendam.

Volgens de gemeente is er dan ook geen andere keus dan een nieuw bedrijventerrein. “De vraag ligt voor hoe enerzijds de economie te stimuleren, en de bedrijvigheid en werkgelegenheid de ruimte te bieden om te kunnen groeien en verduurzamen.” 

Het college zou graag meer ruimte willen maken voor wonen rond de Julianaweg. “Door de aanleg van een geheel nieuw industrieterrein krijgen de bedrijven een unieke kans om zich te vestigen binnen de gemeente. Op een locatie die vanaf het begin duurzaam kan worden opgebouwd en voldoende ruimte geeft voor de bedrijven om te groeien.”

Rapportage

Inmiddels is de gemeente Edam-Volendam in gesprek over een zogenoemde milieueffectrapportage (mer). Volgens een adviescommissie moet de gemeente duidelijk maken waarom de bebouwing nodig is.

Als het aan Edam-Volendam ligt wordt er zo’n 160 hectare bebouwd, waarvan 60 voor een bedrijventerrein. De commissie stelt voor om scenario’s te beschrijven. Niet alleen voor de overige 100 hectare, maar ook als bijvoorbeeld De FC en ondernemers niet richting de Purmer verhuizen.

Voorkeursrecht

Oftewel het gaat nog wel even duren. De gemeente heeft haar voorkeursrecht uitgesproken op het meest noordelijke deel van de Purmer. 

Landeigenaren aan de Edammerweg of een deel van de Oosterweg kunnen dus niet zomaar gaan verkopen. Eerst moet het perceel aangeboden zijn aan Edam-Volendam.

Vragen en antwoorden

Gemiddeld duurt het zo’n tien tot vijftien jaar voordat de eerste ondernemers verhuizen naar een nieuw bedrijventerrein. Wanneer meer duidelijk wordt over bouwen in de Purmer is niet duidelijk. Wordt het met name een industrieterrein? Gaat ook FC Volendam verkassen naar de Purmer? Veel vragen, maar nog weinig antwoorden. Wordt vervolgd.

Meer nieuws uit Purmerend?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: