Mario Hegger stopt na twaalf jaar wethouderschap: ‘Het wordt tijd voor mijn gezin’

Nieuws
Mario Hegger staat bekend als iemand die je net zo makkelijk op straat als in de raadzaal aanspreekt.
Mario Hegger staat bekend als iemand die je net zo makkelijk op straat als in de raadzaal aanspreekt. (Foto: Han Giskes)

PURMEREND - Na twaalf jaar wethouder te zijn voor de Stadspartij – later gefuseerd met de Beemster Polder Partij – komt er na de gemeenteraadsverkiezingen van maart een einde aan het bestuurlijke tijdperk van Mario Hegger. De man die door velen wordt gezien als ‘man van het volk’ kiest bewust voor een pas op de plaats.

Door John Bontje

Meer tijd voor zijn gezin, meer ruimte voor privé, en met een gerust gevoel voor een deel afstand nemen van een partij die hij in twaalf jaar tijd mede heeft gevormd tot een stabiele en gewaardeerde bestuurspartij. Hegger, die zich de drie termijnen als een vis in het water voelde, blijft als lijstduwer op plek 50 nog wel enigszins betrokken. Voor de mensen die toch op hem stemmen: deze gaan linea recta naar de partij.  

Hegger is sinds 2014 wethouder namens de grootste partij. In deze raadsperiode heeft hij economische zaken, agrarische zaken, toezicht en handhaving, sport, recreatie en toerisme, werk en inkomen (inclusief Werkom en armoedebestrijding), Baanstee Noord, landschap, vluchtelingen en migratie in zijn portefeuille. Ook is hij wijkwethouder van Purmer Noord en -Zuid. Omdat hij de pensioengerechtigde leeftijd nadert, heeft hij de partij in een vroeg stadium laten weten na de verkiezingen te stoppen als wethouder. Coen Lageveen, deze raadsperiode de tweede wethouder van de Stadspartij/BPP, is net als bij de vorige verkiezingen de lijsttrekker van de partij. „Coen doet het geweldig en staat er bij de leden goed op. Hij combineert ervaring in de lokale politiek met een frisse kijk en een groot hart voor onze gemeenschap. Hij weet compromissen te sluiten waar gewenst en beslissingen te nemen daar waar nodig. Hij zal samen met de leden verder bouwen aan een leefbaar, veilig en toekomstgericht Purmerend”, weet de vertrekkende wethouder nagenoeg zeker.  “Ik laat de partij met een gerust hart achter” zegt Hegger. “Er staat een prima lijst met namen en ik hoop dat de Stadspartij-Beemster Polder Partij het net zo goed zal doen als vier jaar geleden.”

Toen behaalde de partij negen zetels, een historisch sterke uitslag die de positie van de partij in de Purmerendse politiek verder verstevigde. Onder leiding van Mario Hegger groeide de Stadspartij – en later Stadspartij-Beemster Polder Partij – uit tot wat hij zelf omschrijft als een “A-merk”. Een partij die niet alleen herkenbaar is voor inwoners, maar ook betrouwbaar wordt gezien als bestuurspartner. “We zijn in de loop der jaren een goede bestuurspartij geworden,” stelt hij nuchter. “Dat is iets waar ik echt trots op ben.”

Die ontwikkeling kwam niet vanzelf. Lokale politiek vraagt om nabijheid, om zichtbaarheid en om het vermogen om te schakelen tussen de leefwereld van inwoners en de complexiteit van bestuurlijke processen. Hegger wist die twee werelden te verbinden. Zijn stijl is daarbij altijd herkenbaar: toegankelijk, praktisch en met een scherp oog voor wat er speelt in wijken en dorpen. En, niet onbelangrijk, hij was bijna overal persoonlijk aanwezig. Dit nog los van het rondje Purmerend dat hij steevast op vrijdag doet, om bewoners of ondernemers de gelegenheid te geven om een gesprek te voeren of iets willen laten zien.

Als Hegger gevraagd wordt naar zijn grootste succes, hoeft hij niet lang na te denken. “Dat de gemeente van buiten naar binnen is gaan werken,” zegt hij overtuigd. “We zijn afgestapt van het idee dat het stadhuis wel even bepaalt wat goed is voor de bewoners. In plaats daarvan zijn we informatie gaan ophalen bij de inwoners zelf.”

Die omslag betekende een fundamentele verandering in de manier van besturen. Geen dictaten meer van bovenaf, maar luisteren, ophalen, terugkoppelen en samen keuzes maken. “Dat klinkt misschien logisch, maar het vraagt echt iets anders van een organisatie,” legt Hegger uit. “Je moet durven loslaten en vertrouwen hebben in de kennis en betrokkenheid van je inwoners.”

Luisteren in de praktijk

Een concreet voorbeeld van die aanpak is het project Ogen & Oren. Dit initiatief, in het leven geroepen vanwege de vele inbraken die er toen waren, groeide uit tot een belangrijk instrument om de leefbaarheid in Purmerend te verbeteren. Bij Ogen & Oren worden signalen uit de stad actief opgehaald via inwoners en betrokken organisaties. Ook met de jeugd werd contact gelegd tijdens de rondes in de wijken. Problemen worden sneller gesignaleerd, successen worden gedeeld en de afstand tussen gemeente en inwoners is merkbaar kleiner geworden. “Ogen & Oren laat zien dat inwoners echt willen meedenken en meedoen,” zegt Hegger. “Je moet ze alleen serieus nemen en ruimte geven.

Innovatie

Ook op het gebied van innovatie en duurzaamheid werden onder zijn wethouderschap belangrijke stappen gezet. De ontwikkeling van de Sport E-tech Campus is daar een goed voorbeeld van. Dit project, waarin sport, technologie, onderwijs en innovatie samenkomen, zet Purmerend op de kaart als vooruitstrevende gemeente. “Het is een plek waar talentontwikkeling, topsport en innovatie elkaar versterken,” aldus Hegger. Daarnaast noemt hij met trots de realisatie van gasvrije woningen. In een tijd waarin de energietransitie steeds urgenter wordt, wist Purmerend concrete stappen te zetten. “Niet alleen praten over duurzaamheid, maar het ook daadwerkelijk doen,” benadrukt hij. “Dat is waar we als gemeente verschil hebben gemaakt.”

Mario Hegger staat bekend als een bestuurder met een warm hart voor het lokale bedrijfsleven. Hij kijkt met trots terug op de economische visie die samen met ondernemers is ontwikkeld. “Purmerend heeft een sterk en divers bedrijfsleven,” zegt hij. “Dat zie je terug in organisaties als de PRO:, de VOWA, Stichting Vrienden voor Purmerend, maar ook in de horeca en bij bedrijven als Groenhart en Gebroeders Van ’t Hek. Maar zo kan ik er met gemak nog wel enkele noemen.”

Volgens Hegger is het succes van de stad mede te danken aan die samenwerking. “Als gemeente moet je faciliteren, niet frustreren. Ondernemers zijn geen tegenpartij, maar partners.” Die houding zorgde voor wederzijds vertrouwen en een klimaat waarin ondernemen en investeren mogelijk bleef, ook in uitdagende tijden.

Ten aanzien van toerisme en recreatie ziet Hegger ook volop groei. “Het gaat zonder meer de goede kant op, maar het kan nog beter. Breder ook en daar is een uitdaging weggelegd voor de  Metropool Regio Amsterdam (MRA). Ook hier is samenwerking nog meer nodig. De gemeenteraden in deze grote regio moeten veel meer buiten hun grenzen gaan denken en kijken hoe ze het met elkaar gaan doen”, is zijn vaste overtuiging.

Hij noemt de komst van het Van der Valk-hotel in de kom van de A7 (of zo u wilt het Beusebos, JB) een goede zaak. “Het ziet er goed uit en dat moet ook wel want Purmerend heeft overnachtingsmogelijkheden nodig. We komen er zo’n 19.000 tot 20.000 tekort. Toerisme is een grote bron van inkomsten en ook hard nodig voor de horeca en winkeliers in deze stad.”

Van de ontwikkeling van Purmerend als topsportgemeente wordt Hegger zichtbaar enthousiast. “Dat maakt me echt megatrots,” zegt hij met een glimlach. Sport is volgens hem veel meer dan alleen prestaties. “Het verbindt mensen, het inspireert jongeren en het zorgt voor een positieve uitstraling van de stad.” In dat kader noemt hij Hendrik Koppe (meervoudig wereldkampioen judo, JB) en Rugbyclub Waterland als aansprekende voorbeelden. De combinatie van breedtesport en topsport kreeg de afgelopen jaren steeds meer aandacht, met betere faciliteiten en ruimte voor talentontwikkeling. “Dat betaalt zich terug, niet alleen in medailles of prestaties, maar vooral in trots en saamhorigheid.”

Man van het volk

Ondanks zijn bestuurlijke ervaring en lange staat van dienst is Hegger altijd benaderbaar gebleven. Hij stond bekend als iemand die je net zo makkelijk op straat aanspreekt als in de raadszaal. “Dat past bij wie ik ben,” zegt hij daar zelf over. “Politiek moet niet ver weg zijn. Het gaat over mensen, over hun leven, hun buurt, hun toekomst.” Die houding paste hij al toe in zijn vorige job, namelijk die van verantwoordelijke bij de politie in Amsterdam-Noord. Hij ging altijd het gesprek aan, overlegde met buurtbewoners. “Dan los je zaken op. Repressie werkt niet. Ga altijd terug naar de wortels, dat geldt zeker ook voor mensen uit andere landen”, was en is nog steeds zijn motto. Het leverde hem respect op, ook buiten de eigen achterban. Collega-bestuurders, ondernemers en inwoners waarderen zijn openheid en zijn vermogen om ingewikkelde zaken begrijpelijk te maken. Natuurlijk heeft hij in de in de afgelopen twaalf jaar niet alleen respect afgedwongen. Beslissingen moeten immers genomen worden, buiten de gebaande paden lopen hoort er zo nu en dan bij. En die vallen niet altijd in het voordeel van bewoners of ondernemers. Maar lang stilstaan bij teleurstellingen past niet bij het karakter van Hegger. “In deze baan is het niet u vraagt en wij draaien. Wat ik in ieder geval nooit meer doe is reageren op berichten op Facebook. Wat daar vaak voor drek wordt uitgestort, is echt ongelooflijk.”

Nieuw hoofdstuk

Na twaalf intensieve jaren kiest Mario Hegger nu bewust voor een andere balans. “Het is tijd om meer ruimte te maken voor mijn gezin,” zegt hij. “Ik zal het werk in het college zeker missen, net als de humor en teamgeest.” Hij vervolgt: “Er staat een sterke club. Ik heb er alle vertrouwen in dat zij het werk voortzetten en dat de Stadspartij-Beemster Polder Partij een belangrijke rol blijft spelen in Purmerend.” Voor Hegger zelf begint straks een nieuw hoofdstuk, buiten het dagelijks bestuur van de gemeente. Met wellicht een terugkeer naar de politie, al is het nog te vroeg om te weten in welke hoedanigheid dat is. Maar zijn stempel op Purmerend is blijvend zichtbaar: in de manier van werken, in de projecten die zijn gerealiseerd en in het vertrouwen tussen gemeente en inwoners. Twaalf jaar wethouderschap laten sporen na – en in het geval van Mario Hegger zijn dat sporen waar Purmerend nog lang van zal profiteren.

Dit bericht is ook gedeeld via ons WhatsApp-kanaal van Purmerend. Ook razendsnel het laatste nieuws in je app? Volg het Rodi-kanaal nu (anoniem) via deze link.

 

Mario Hegger liep nooit weg voor lokale initiatieven. Zoals hier voor een wedstrijdloop voor het goede doel.
Een man van en onder het volk wordt hier treffend in beeld gebracht.

Meer nieuws uit Purmerend?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: