Afbeelding
(Foto: privé)

De bieb

Wat een geweldige uitvinding en dit al voor meer dan 100 jaar. Lid worden voor een klein bedrag en veel boeken staan tot je beschikking. Natuurlijk is vandaag de dag de digitale bibliotheek nog groter, maar je moet wel van e-books houden. Ik ben zo'n lezer, die het boek graag vasthoudt, bladzijden omslaat en de geur opsnuift. Ouderwets, maar vast niet de enige, toch?
Vroeger was de bibliotheek ‘weggelegd' voor de rijken onder ons. De gewone man en vrouw in de straat moesten hard werken en geld voor boeken was er niet. Naar school gaan was al een probleem en juist daar kwam je in aanraking met het boek. Later is dat gelukkig steeds beter geworden. Alles werd toegankelijk, zo ook de bieb.
Allerlei categorieën waren er: voor de jeugd en boeken voor boven de 21 jaar. Een beetje spannend om soms door die rijen door te lopen en de titels te lezen.
Kunt u zich voorstellen, zeker in deze tijd, dat er op een bepaald moment door het college werd besloten om te moeten gaan bezuinigen. Een doldwaze wethouder had het idee om te bezuinigen op kinderboerderijen. Ook wild hij het aantal bibliotheken verminderen. Twee belangrijke maatschappelijke voorzieningen. Zeker voor kinderen die nauwelijks met dieren c.q. boeken in aanraking kwamen. Het taalonderwijs verslechterde, ‘taal verarmde' en dan moet je vooral bibliotheken gaan sluiten. "Hun weten zeker wat goed is voor hun inwoners!”
Dit zou ook Loosduinen treffen. Met veel verzet hebben we kunnen voorkomen, dat één van de Loosduinse bibliotheken zou moeten sluiten. Twee bibliotheken in één stadsdeel, dat was erg véél, toch? Waar haalde deze wethouder die onzin vandaan. Andere stadsdelen werden wel getroffen!
Dit sluiten gold ook onze kinderboerderijen. Door een geweldig burgerinitiatief is kinderboerderij de Nijkamphoeve behouden. Ditzelfde gold ook voor de andere boerderij. Dit is ‘boerderij Pluk' geworden.
De Loosduinse bibliotheken - we zijn blij dat ze allebei floreren - zijn inmiddels verbouwd en je kunt er niet alleen boeken lenen, de bibliotheken zijn ook een kinderparadijs geworden. Er is ruimte om te spelen, voor te lezen en je kunt er lekker op je rug liggen en je eigen boekje lezen. Een grote ruimte waar allerlei tijdschriften en kranten liggen en ook een computerruimte; het is er allemaal te vinden. Daarnaast is tegenwoordig de term cultuuranker verbonden aan de Loosduinse bibliotheken.
Bij de Cultuurankers kunnen bewoners genieten van (jeugd)theater, dans, film, literatuur, muziek of cabaret. Meer informatie is te vinden op bibliotheekdenhaag.nl.
Ik ben nog steeds blij met onze bibliotheken. Laten we ze vooral behouden ondanks dat we in het digitale tijdperk leven!