Het onderzoek duurt zo'n drie tot zes maanden.
Het onderzoek duurt zo'n drie tot zes maanden. (Foto: Sora Shimazaki)

Incidentenonderzoek AZ - Legia van start

Gemeentenieuws

ALKMAAR - Adviesbureau Berenschot gaat onderzoeken wat er is gebeurd rond AZ - Legia. Dit in opdracht van het Auditteam Voetbal en Veiligheid, een onafhankelijk adviesorgaan ingesteld door het Ministerie van Justitie en Veiligheid. Het incidentenonderzoek is 1 november gestart en wordt binnen drie tot zes maanden afgerond.

Het doel van het onderzoek is om inzicht te geven in de oorzaken die hebben geleid tot de incidenten en om het optreden van betrokken partijen voor, tijdens en na de wedstrijd te evalueren. Wat niet wordt onderzocht is de gebeurtenissen tussen de club en de veiligheidsorganisatie van AZ direct na de wedstrijd, waarbij een medewerker van de Alkmaarse club gewond raakte. Dit is al onderzocht door het OM. Ook de online haat- en dreigberichten achteraf worden niet onderzocht, maar maken wel deel uit van de context.

Onderzoek online dreiging

Vooral na de wedstrijd is er sprake geweest van een enorme hoeveelheid Poolse online haat- en dreigberichten naar burgemeester Anja Schouten, maar ook college- en raadsleden en ondernemers waren doelwit. De hoeveelheid berichten en de toon ervan is voor het college aanleiding om de onderzoeksgroep ‘cybersafety’ van NHL Stenden te vragen onderzoek te doen naar de online dreig- en haatberichten. Niet alleen wat er daadwerkelijk is gebeurd, maakt daar onderdeel van uit, maar ook hoe de gemeente haar weerbaarheid kan vergroten en welke lessen van belang zijn. Alkmaar Marketing helpt de ondernemers die momenteel vooral last hebben van negatieve Google reviews die nog steeds worden gegeven naar aanleiding van de voetbalwedstrijd.