In de Perim maak je korte scènes mee die geïnspireerd zijn op controversiële kwesties rondom arbeidsmigratie en huisvesting.
In de Perim maak je korte scènes mee die geïnspireerd zijn op controversiële kwesties rondom arbeidsmigratie en huisvesting. (Foto: Dirk Karten)

IFIKZ Festival in teken van 50 jaar Zaanstad

ZAANSTAD - "Juist omdat Ier in deze Zaanse wijken veel gastarbeiders kwamen wonen, belichten we deze keer Poelenburg en Peldersveld in het festival", vertelt Christine Ravenhorst, festivalleider van het IFIKZ (spreek uit 'I fiks het') Festival. Tijdens de herfstvakantie - 26 oktober tot en met 1 november - is er een veelzijdig programma dat in teken staat van vijftig jaar Zaanstad. Bezoekers worden meegenomen op een tijdreis om de ontwikkelingen van werken en wonen bij de Zaanse Industrie te volgen.

Beleef tijdreis van ontwikkelingen in werken en wonen bij Zaanse Industrie

IFIKS is hét festival over de industriecultuur in de Zaanstreek. Het begint met een weekend vol boeiende levensverhalen en theater. Voor kinderen is er ook een uitdagend programma. Zaterdag 26 oktober ben je welkom bij Wijkcentrum De Poelenburcht, Weerpand 1a in Zaandam. Van 13.00 tot 17.00 uur is er een open inloop, geen entree. Voor kinderen is er een speciaal programma.

Gastarbeiders aan het woord: expo en verhalen

In de jaren zestig van de vorige eeuw draaiden de Nederlandse fabrieken op volle toeren. Door de fabrieken werden werknemers geworven in Spanje, Turkije, Marokko, Portugal, Italië. Hoe kijken de gastarbeiders hierop terug? Luister naar hun verhalen en een bijdrage van stadsdichter Reinier Fosch. Tussen 13.30 en 16.00 uur worden ieder half uur verhalen voorgedragen door de (klein)kinderen van gastarbeiders die speciaal voor deze bijzondere gelegenheid hun verhaal vertellen. Er is een tentoonstelling, muziek en er zijn films uit het archief te zien over de bouw van de wijk. Het boekje Gastarbeiders aan het woord is te koop voor € 2,50.

De Spaghettiflat

In de jaren ‘60 kregen ongeveer 30 Italiaanse families een woning van hun werkgever Amsterdamse Droogdok Maatschappij (ADM) in Poelenburg. De flat waarin de meeste Italianen terechtkwamen, werd al snel de ‘Spaghettiflat’ genoemd. Documentairemaakster en journaliste Daniela Tasca maakte samen met Tonino Boniotti een documentaire over de Italiaanse gastarbeiders en hun nakomelingen. De film is doorlopend te zien tussen 13.00 en 17.00 uur bij Wijkcentrum de Poelenburcht. Kinderen kunnen terecht in de Lilazaal waar het productieteam Zaanstad een open atelier heeft ingericht. Hier kun je je droomhuis maken met allerlei materiaal. Zaterdag 26 oktober kun je een theatrale belevenis meemaken in en langs de bekende hoge ERA flats. Om 13.00, 14.00, 15.00 en 16.00 uur is de starten bij Buurthuis de Bubbel, Noordzee 61 in Zaandam. Een ticket kost tien euro.

Eind jaren zestig verrezen de ERA-flats in Peldersveld. De flats met veertien verdiepingen staan voor een belangrijke periode in de Nederlandse stedenbouw. Hier kwamen de gastarbeiders te wonen die bij de fabrieken werkten. Jonge theatertalenten van Theatermijn nemen je mee langs en in de flats. De start is bij buurthuis De Bubbel waarna er wordt gelopen langs de flats Brandaris, Pharus en Perim. In de Perim maak je korte scènes mee die geïnspireerd zijn op controversiële kwesties rondom arbeidsmigratie en huisvesting.

Theatrale wandeling 

De theatermakers van het Motorblok nodigen je zaterdag 27 oktober uit om mee te gaan door de wijk Kogerveld in een theatrale wandeling. Kijk met andere ogen naar dat wat er nu is, luister naar de verbeelding van de jongste generatie en stap in wat zou kunnen zijn. Start en einde is bij Studio Het Motorblok in Broedplaats De Hellema, Oostzijde 381. Daar ligt een metersgroot toekomst-PLAN op de vloer. De theatrale wandeling is om 13.00, 14.00, 15.00 en 16.00 uur. Volwassenen € 10,- kinderen t/m 13 jaar € 0,- Kinderen kunnen 27 oktober terecht bij Broedplaats De Hellema, waar Het Motorblok een creatief programma verzorgt. Open inloop van 13.00 tot 17.00 uur; gratis voor kinderen.

Zie voor het complete programma www.ifikz.nl.


Winkelcentrum Kogerveld. Wat voor plannen zijn er met dit winkelcentrum?
De Pharus hoort ook bij de ERA flats.
Veranderende aanzichten in Kogerveld. Nieuwbouw op hoek Scholtenstraat-Paltrokstraat.