Toomaj Salahi.
Toomaj Salahi. (Foto: Wikipedia)

Amnesty-actie op braderie

Nieuws

REGIO/BOSKOOP - Ook dit jaar staat de Boskoopse Amnesty-groep 20 en 21 september met een kraam op de braderie. 

Dit keer kan er een petitie getekend worden voor de Iraanse rapper Toomaj Salehi. Hij werd opgepakt, omdat hij opkwam voor vrouwenrechten en kritische berichten plaatste op social media.

‘Ronduit oneerlijk’

Cathy Boerma van Amnesty-groep Boskoop: “Zijn proces was ronduit oneerlijk. In de gevangenis werd hij zo zwaar gemarteld dat hij botbreuken opliep en met één oog niet meer goed kan zien. In april werd hij veroordeeld tot de doodstraf. Die straf is gelukkig vernietigd, maar Toomaj zit nog steeds in de gevangenis. We vragen mensen vaak een petitie te ondertekenen. Maar hoe zinvol is dat ondertekenen nu echt? Kort maar krachtig: heel erg zinvol! Met de vele handtekeningen die wij verzamelen, zetten we regeringen onder druk. We horen vaak denken: alsof regeringen zich daar wat van aantrekken. Jazeker! Geen enkele regering zit immers te wachten op negatieve publiciteit en geen enkele regering vindt het fijn als de wereld over haar schouders meekijkt.”

Actie voor de journalist

Goednieuwsberichten door druk van Amnesty zijn vermeldenswaard. Boerma: “Dus als er weer een verzoek komt een petitie te tekenen. Want mensen komen vrij, marteling stopt, daders worden berecht, mensen krijgen hoop, straffen worden verminderd, discriminerende wetten worden aangepast.” Als voorbeeld het verhaal van journalist Stanis Bujakera uit Congo. “Hij is na bijna 7 maanden onterechte gevangenisstraf vrijgelaten. Bujakera’s gevangenschap wordt gezien als een aanslag op de persvrijheid. De journalist werd opgepakt en ondervraagd over een artikel waarin een gelekt document wordt geciteerd. Hij werd beschuldigd van het ‘verspreiden van roddels en nepnieuws’. Meer dan 16.000 mensen voerden in Nederland in 2023 actie voor de journalist. Kijk voor meer goednieuwsberichten  op www.amnesty.nl/goednieuws. Voor meer informatie: www.boskoop.amnesty.nl