Marcel ten Brinke
Marcel ten Brinke

“Dat was de bedoeling! “

Stel je het volgende eens voor. Het is vrijdagmiddag even voor vijf uur. De laatste geplande afspraken van mijn week zitten erop. Nog even wat laatste kleine dingen afronden en dan gezellig ergens uit eten met mijn partner.

Dan gaat mijn telefoon en de telefoniste probeert nog een klant aan mij door te verbinden. Ik herken de naam van de klant en neem het gesprek aan. Ik denk dan nog: “Aanhoren en maandag beginnen met een nieuwe opdracht voor deze klant.”

Het gesprek gaat echter niet over een nieuwe opdracht. Het gaat over de testamenten voor mij klant en de partner van mijn klant waar ik mee bezig ben. De ontwerpen zal al verstuurd en we zouden op korte termijn een afspraak voor de ondertekening maken. Want pas ná de ondertekening van een testament, is het ook echt geldig. Maar nu is de gezondheid van de partner van mijn klant ineens hard achteruitgegaan. Een acute ziekenhuisopname is het gevolg. Ik besluit om mijn plannen voor de vrijdagavond te laten voor wat die zijn en zorg ervoor dat in elk geval het testament van de partner van mijn klant vanavond nog getekend kan worden.

Met het dossier in mijn tas reis ik zo snel als ik kan naar het ziekenhuis. Daaraan gekomen tref ik een gezin levend tussen hoop en vrees. Al snel krijg ik te horen dat ik op dat moment niets kan doen omdat een coma elke vorm van communicatie en dus het tekenen van een testament onmogelijk maakt. Een paar dagen later krijg ik het bericht dat het onvermijdelijke een feit is geworden en er een uitvaart geregeld moet worden. Er is geen mogelijkheid meer geweest om het testament te tekenen.

Een testament kun je nooit te vroeg geregeld hebben

In de wetenschap dat er wel een zo goed als klaar ontwerp van het testament klaarlag en dat er eigenlijk alleen nog maar een handtekening onder hoefde te komen, weet ik dat er geen rechtsgeldig testament is. Als ik dat een paar weken later in een gesprek met de nabestaanden uitleg krijg ik toch de vraag of we niet kunnen doen alsof het ontwerp toch geldig is. “Dat was toch echt de bedoeling” hoor ik verzuchten. Ik snap dat op zich wel, maar de wet is toch echt heel duidelijk. Een testament is pas geldig als dat een getekende notariële akte is.

Op 28 augustus heeft de rechtbank in Den Bosch hier ook nog een uitspraak over gedaan en ook gezegd dat zelfs een beroep op “redelijkheid en billijkheid” niet helpt om een ontwerp van een testament tot een “echt” testament te maken.

Hadden mijn klanten nou eerder een afspraak moeten maken voor de ondertekening. Ja en nee. Ja, omdat je je testament nooit te vroeg geregeld kunt hebben. Nee, omdat het leven, en ook het einde daarvan, soms onvoorspelbaar is. Wacht er gewoon niet te lang mee en geef duidelijkheid via je testament. Dat geeft je nabestaanden dan rust.

Meer informatie

Meer weten? Neem contact op met Notariskantoor Ten Brinke via
info@notaristenbrinke.nl of 075-6474040.