
‘Femicide is geen vrouwenprobleem, maar een probleem van ons allemaal’
NieuwsSCHIEDAM – In de Korenbeurs was het woensdagavond opvallend stil toen Wim Hertgers het woord nam. Hij vertelde over zijn dochter Sanne, een energieke jonge vrouw die in 2023 werd vermoord door haar ex-partner, een politieman. Na de moord pleegde de man zelfmoord. “Omdat de dader overleden is, is de moord niet geregistreerd als femicide,” zei Wim. “Er worden veel meer vrouwen vermoord dan de cijfers laten zien.”
Het verhaal maakte diepe indruk op de bijna honderd aanwezigen. De bijeenkomst in de bibliotheek aan de Lange Haven werd georganiseerd door GroenLinks-PvdA en Progressief Schiedam, op initiatief van Sun van Dijk. Het onderwerp: femicide – moord op vrouwen vanwege hun geslacht.
De bijeenkomst viel samen met een kritisch rapport van de Raad van Europa. Daarin staat dat Nederland tekortschiet in de bescherming van vrouwen tegen geweld en de afspraken uit het Verdrag van Istanbul nog niet nakomt.
Ervaringen en politiek
Van Dijk had een panel samengesteld met ervaringsdeskundigen, politici en hulpverleners, waaronder wethouders Petra Zwang en Anouschka Biekman, raadslid Christien Bruggeman en Tweede Kamerlid Songül Mutluer (GroenLinks-PvdA). Ook namen Tanya Hoogwerf van hulporganisatie Filomena en bestuurskundige Sophie Heesen (PvdA) deel aan het gesprek.
Mutluer diende in de Tweede Kamer een initiatiefnota tegen femicide in. “De wetgeving is niet volledig en er is geen integraal plan,” zei ze. “We kunnen leren van landen als Spanje en Engeland.” Haar voorstel werd met grote meerderheid aangenomen.
Rode vlaggen herkennen
Een belangrijk thema van de avond was het herkennen van ‘rode vlaggen’ – signalen die kunnen wijzen op gevaarlijke situaties, zoals stalking, controle of psychisch geweld. Wim Hertgers richtte de stichting Sanne Voor Altijd 31 op om daar meer bewustwording over te creëren.
“Als we ook maar één leven kunnen redden, is dat het waard,” zei hij. Van Dijk vulde aan: “Deze signalen worden te vaak gemist door politie en hulpinstanties, terwijl femicide vaak voorspelbaar is.”
Mutluer pleit voor een jaarlijkse nationale campagne en preventieprogramma’s voor jongeren. “Met nadruk op de rol van mannen en vaders,” zei ze. “Ook moet een organisatie als Filomena in heel Nederland beschikbaar komen.”
Wethouder Petra Zwang benadrukte het belang van lokale actie: “Gemeenten moeten zorgen voor bewustwording, opvangplekken en plekken waar vrouwen terechtkunnen voor hulp.”
Hoopvolle afsluiting
Aan het einde van de avond kondigde Leonida de oprichting van Dolle Mina Schiedam aan, een lokale beweging tegen geweld tegen vrouwen. Ze riep op tot een mars in Schiedam: “Femicide is geen vrouwenprobleem, het is een probleem van ons allemaal.”
De oproep kreeg luid applaus, zeker toen een man uit het publiek voorstelde om een “mannenmars” te organiseren.
Na afloop zei Sun van Dijk: “Wat veel mannen! Ik heb nog nooit zoveel mannen bij dit soort bijeenkomsten gezien. Dat geeft hoop.”
Meer informatie:
Website gemeente Schiedam: herken rode vlaggen
Stichting Sanne Voor Altijd 31
Filomena
Initiatiefnota Songül Mutluer
SAFE Women / Fier / Federatie Nabestaanden Geweldslachtoffers


