Afbeelding
(Foto: John Navarro / www.westlandmedia.nl)

LPF wil ‘sociaal rechercheur’ tegen fraude in sociaal domein

Politiek

Westland - LPF Westland wil dat de gemeente onderzoekt of een sociaal rechercheur nodig is om fraude in het sociaal domein beter op te sporen. De fractie heeft hierover vragen gesteld aan het college.

Volgens LPF heeft de gemeente Westland nu geen expliciete functie van sociaal rechercheur, terwijl andere gemeenten die wel inzetten. In Westland ligt de nadruk vooral op hulpverlening via het Sociaal Kernteam (SKT) en op toezicht door Wmo- en Jeugdtoezichthouders. Opsporing van fraude en misbruik binnen regelingen als de Participatiewet, Wmo en Jeugdwet zou volgens de partij niet structureel en specialistisch zijn belegd.

Een sociaal rechercheur is een opsporingsambtenaar met bevoegdheden om fraude met uitkeringen en voorzieningen op te sporen. Die rol verschilt volgens LPF duidelijk van hulpverlening en toezicht. Het ontbreken van zo’n gespecialiseerde functie kan er volgens de fractie toe leiden dat fraude, onrechtmatigheden en misbruik van voorzieningen in Westland onvoldoende worden gesignaleerd of onderzocht.

De partij wijst op de financiële druk op het sociaal domein en het belang van rechtmatige besteding van gemeenschapsgeld. Voorzieningen moeten volgens LPF terechtkomen bij inwoners die ze echt nodig hebben. Daarom vraagt de fractie onder meer of er in Westland een functionaris met de titel ‘sociaal rechercheur’ is en, zo niet, waarom niet.

Ook wil LPF weten hoe fraude en misbruik van sociale voorzieningen nu worden opgespoord, of er structureel onderzoek wordt gedaan naar fraude binnen de Wmo, Participatiewet, Jeugdwet en andere regelingen, en hoe vaak er in de afgelopen vijf jaar fraude of onrechtmatigheden zijn vastgesteld. De partij vraagt om een uitsplitsing naar soort regeling en aard van de overtreding.

Verder vraagt LPF of het college risico ziet dat fraude nu onder de radar blijft doordat er geen formeel sociaal rechercheur of vergelijkbare functie is, en of het bereid is te onderzoeken of de aanstelling van zo’n specialist kan bijdragen aan beter toezicht en minder fraude. Ook informeert de fractie naar de geraamde kosten van een sociaal rechercheur en naar mogelijkheden om deze functie regionaal of gedeeld te organiseren.