Veel belangstelling voor de vele foto's.
Veel belangstelling voor de vele foto's. (Foto: Rodi Media/MvS)

Historische ramp in beeld

TUINDORP OOSTZAAN - Historisch Archief Tuindorp Oostzaan heeft de blauwe zaal van het Zonnehuis geheel ingericht met een grote, vernieuwde tentoonstelling over de watersnood die op 14 januari 1960 uitbrak. Acteur en oud-Tuindorper Peter Faber, die de ramp heeft meegemaakt, verrichtte afgelopen zaterdag de officiële opening voor genodigden. De tentoonstelling loopt tot en met zondag 19 januari en is dagelijks tussen 11.00 en 16.30 uur te bezoeken.

door Marcel van Stigt

Peter Faber opent tentoonstelling over watersnood Tuindorp Oostzaan

Voor wie het zelf niet heeft meegemaakt is het moeilijk voor te stellen dat Tuindorp Oostzaan ooit onder water heeft gestaan. Maar de vele foto's die de medewerkers van het Historisch Archief Tuindorp Oostzaan in de blauwe zaal hebben opgehangen tonen de ramp in volle omvang. Bewoners die tot hun knieën buiten in het water staan. Een luchtfoto van de dijk waarin een groot gat is geslagen. Volgepakte bootjes die door de straten varen. Auto's waarvan alleen een deel van het dak nog zichtbaar is. En nog veel meer.

Tuindorpers aan het woord

Het archief puilt uit van het fotomateriaal en er komt steeds meer bij. Niet zelden wordt het huis van een oudere, overleden Tuindorper door de familie leeggehaald, waarbij foto's van de ramp te voorschijn komen. Deze vinden dan al snel hun weg naar de historische vereniging. En deze kan daardoor elke vijf jaar een vernieuwde tentoonstelling organiseren. Nu zijn er zelfs beelden in opgenomen, waarin Tuindorpers aan het woord komen die het allemaal hebben meegemaakt. 

Museumwoning

Een reden te meer om deze tentoonstelling te bekijken. En dat kan worden gecombineerd met een bezoek aan de Museumwoning aan de Meteorenweg 174. Deze is elke tweede zondag van de maand open, zo ook op zondag 12 januari van 11.00 tot 16.30 uur. Entree € 3,00, kinderen tot twaalf jaar gratis. Zie ook website www.historischarchief-toz.nl/museumwoning voor meer informatie.

De officiële opening door Peter Faber.
Betrokkenen aan het woord.