
Meer werkende gepensioneerden in Noord-Holland
NieuwsREGIO - Steeds vaker werken mensen langer door, ook na de pensioengerechtigde leeftijd. Doorwerken na het pensioen kan een belangrijke oplossing zijn in een krappe arbeidsmarkt.
Voor werkgevers kan het interessant zijn omdat deze groep vaak veel kennis in huis heeft. Kennis die eventueel als leermeester van nieuwe collega’s ook ingezet kan worden. In de drie regio’s in Noord-Holland Noord is het aantal gepensioneerden dat doorwerkt in zes jaar tijd met bijna 50 procent toegenomen.
Coachende en adviserende rol
Er zijn diverse redenen om door te werken na het pensioen. Belangrijke drijfveren zijn werkplezier en het gevoel nuttig te zijn. Een belangrijke voorwaarde om door te werken na de pensioengerechtigde leeftijd is flexibiliteit. Gepensioneerden hebben veel kennis en ervaring die ze kunnen inzetten. Door een coachende of adviserende rol blijft veel kennis behouden die kan worden doorgegeven aan jongere generaties. Het is belangrijk dat de werkgever en werknemer het gesprek met elkaar voeren om te kijken welke taken goed passen en welke taken er eventueel afgestoten kunnen worden.
In de drie regio’s in Noordelijk Noord-Holland zijn er eind 2024 in totaal zo’n 9.300 werknemers van 67 jaar of ouder. Ten opzichte van 2019 steeg het aantal 67-plussers in loondienst met gemiddeld 41 procent fors. Ruim zes op de tien van hen werkt in de sector transport, uitzendbranche, detailhandel, zorg & welzijn, industrie en groothandel. De komende jaren is de verwachting dat een relatief grote groep werkenden met pensioen zal gaan. Het potentieel aan doorwerkers wordt dan ook groter. Werkgevers kunnen bijvoorbeeld denken aan de inzet van ouderen die doorwerken in sectoren waar tekorten zijn of als er sprake is van specifieke kwaliteiten die verloren dreigen te gaan.
Voordelen voor werkgevers
Ook voor werkgevers zijn er voordelen om gepensioneerden aan te nemen. Zo hoeven werkgevers geen premie te betalen voor werknemersverzekeringen zoals de WW en WIA. Er is geen sprake van recht op transitievergoeding bij ontslag. Bovendien heeft een werknemer na het pensioen veel minder lang recht op loondoorbetaling bij ziekte. Sinds 1 juli 2023 gaat dat om zes weken, in plaats van twee jaar zoals bij niet pensioengerechtigde werknemers.
Oplossing voor personeelstekorten
UWV bracht 34 oplossingen in kaart om personeelstekorten aan te pakken. De oplossingen zijn verdeeld in drie categorieën: breder werven, het werk anders organiseren en personeel behouden. De inzet van gepensioneerden is hier één van. De oplossingen zijn goed te combineren, vaak liggen ze in elkaars verlengde. Het werk anders organiseren kan er bijvoorbeeld aan bijdragen dat het werk aantrekkelijker wordt voor nieuwe doelgroepen.
Ontwikkeling WW-uitkeringen
In de drie regio’s samen werden 12.976 WW-uitkeringen verstrekt. In Nederland werden er in totaal 187.445 WW-uitkeringen verstrekt. Het WW-percentage voor Nederland lag in augustus 2025 op 1,8 procent.
In augustus 2025 werden er in de arbeidsmarktregio Noord-Holland Noord 5.674 WW-uitkeringen verstrekt. Dit is -0,3 procent minder dan de maand ervoor. In de arbeidsmarktregio Zaanstreek/Waterland daalde het aantal WW-uitkeringen met -0,7 procent naar 3.325. In de arbeidsmarktregio Zuid-Kennemerland en IJmond daalde het aantal WW-uitkeringen met -0,9 procent naar 3.977.