Ilona Bos zorgt met drie medebestuursleden en heel veel vrijwilligers voor de organisatie van de Swim.
Ilona Bos zorgt met drie medebestuursleden en heel veel vrijwilligers voor de organisatie van de Swim. (Foto: Han Giskes)

Schrijf je in voor het Early Duck tarief voor Swim to Fight Cancer

Nieuws

PURMEREND – Zondag 6 juli gaat de tweede Swim to Fight Cancer Purmerend van start. Die middag zullen deelnemers wederom de duik in het Noordhollands Kanaal aanvangen. Het event bracht vorig jaar maar liefst 67.000 euro op, met een aantal deelnemers van 104. Dit jaar streeft de organisatie naar een verdubbeling van beide. Wil je deelnemen? Meld je dan voor 1 april aan en maak gebruik van het Early Duck tarief. “Die verdubbeling willen we halen”, zegt projectleider Ilona Bos die samen met de overige drie bestuursleden van Fight cancer Purmerend en vele andere vrijwilligers de organisatie voor haar rekening neemt. 

“Met deze grotere naamsbekendheid en vorig jaar zoveel heel enthousiaste deelnemers. Veel van hen doen ook nu weer mee en we hebben ook nu weer twee kinderen erbij. Niet alleen heb je de kans zelf een mooie prestatie neer te zetten, je haalt ook geld op voor het onderzoek naar kanker. Dat is heel waardevol en voor veel mensen de intrinsieke motivatie.”

BIZ Purmerend Binnenstad Hoofdsponsor

“Natuurlijk kun je ook later nog inschrijven, maar dit Early Duck tarief is het eerst verdiend”, vervolgt ze. “Het scheelt 25 procent. Waarbij belangrijk is te weten dat het inschrijfgeld bestemd is voor de kosten van het event. Wat de deelnemers aan donaties ophalen gaat in zijn geheel naar kankeronderzoek. Om de kosten te dekken en het event mogelijk te maken zijn we ook nog op zoek naar bedrijven die willen sponsoren. Daar hebben we sponsorpakketten voor en het is bovendien fiscaal aftrekbaar. We zijn blij dat de ondernemers van BIZ Purmerend Binnenstad net als vorig jaar weer hoofdsponsor zijn.”

Wat de deelnemers aan donaties ophalen gaat in zijn geheel naar kankeronderzoek

Veiligheid voorop

Wie wil meedoen kan kiezen uit een traject van 500 meter, een kilometer of twee kilometer. Kinderen onder de 16 jaar zwemmen standaard de 500 meter. Iedereen onder de 26 krijgt een swimsafer, een boei aan het been die veiligheid garandeert. “Zwemmen in open, donker water is niet wat je echt bent gewend. Stel dat iemand kopje onder gaat, dan zien we altijd die swimsafer en weten waar iemand is.”

Er zijn voldoende ogen op het water, vrijwilligers die langs de kant alle zwemmers goed in de gaten houden, maar ook de reddingsbrigade en duikers op de twee boten die in het water liggen, en de 8 tot 10 suppers die zorgvuldig tussen de zwemmers door bewegen en ze in de gaten houden. “De veiligheid van de zwemmers is voor ons het allerbelangrijkste”, zegt Ilona. “Daarnaast hebben we op de kant een EHBO-team en ook een veiligheidsteam is aanwezig. We hebben wanneer we de gewenste verdubbeling halen, wellicht zo’n 1000 toeschouwers dit keer.”

Optimaal georganiseerd

De organisatie is strak geregeld. De zwemmers worden apart gehouden van het publiek op de kant. De kwaliteit van het water wordt een paar weken voor het event en een paar dagen voor het event nogmaals gecontroleerd. Vorig jaar lag dit ruim binnen de norm. Er zijn omkleedtenten en er is mogelijkheid om af te douchen na het zwemmen. En de deelnemers ontvangen een tasje met eten en drinken als ze uit het water komen. Het Noordhollands Kanaal wordt van 12.00 tot 16.00 uur geheel afgesloten voor de scheepvaart. Daardoor hebben alle zwemmers ruim de tijd om ook wanneer ze rustig aan doen naar de eindstreep te zwemmen.

Ilona: “We hebben een goed registratiesysteem. Alle deelnemers krijgen een nummer, dat ook vermeld staat op hun badmuts. Hiermee kunnen ze in de omkleedtent hun tas achterlaten, worden ze geregistreerd wanneer ze het water in gaan en er weer uitkomen. Dat geeft een heel goede controle en de administratie moet natuurlijk 100 procent kloppen. Na afloop krijgt iedereen een medaille met een sticker met het jaartal.”

Psychosociale zorg

“Heel mooi is dat we dit jaar ook psychosociale zorg erbij hebben kunnen regelen. Kanker is voor veel mensen, ook voor veel deelnemers beladen, omdat zij vaak zwemmen met een eigen dierbare in gedachten. Dat kan zorgen voor een bepaalde ontlading wanneer ze uit het water komen. Dan zijn er nu mensen om hen op te vangen, die weten hoe ze dat moeten doen, dankzij Inloophuis Wij | Allemaal. Daar zijn we heel blij mee.”

De opbrengst van de Swim gaat voor het grootste deel naar het kankeronderzoek, maar ook is er een lokaal doel aan verbonden waar wat van het geld naartoe gaat. Gekozen is voor de psychosociale zorg van Ipso-huizen en het Dijklander Ziekenhuis. Deze zorg is opgestart in het ziekenhuis bij mensen die net zijn geopereerd of op de oncologie liggen zodat zij direct al de hulp krijgen die ze nodig hebben.

Tekst loopt door onder afbeelding

swim to fight cancer purmerend
De eerste Swim vorig jaar was een groot succes. (Foto: Han Giskes)

Diverse deelnemers

Deelnemers zijn divers. “Er doet nu een leraar mee, onder andere gemotiveerd doordat een van zijn leerlingen een heel zieke ouder heeft. Zijn leerlingen vinden dit geweldig, het maakt veel los op school, ze praten erover. Een op de drie mensen kent iemand die kanker had of eraan is overleden. Het is bij iedereen dichtbij. Mijn nichtje overleed op 35 jaar, met twee jonge kinderen. Dat doet ook wel iets met je.”

Bedrijven kunnen sponsoren

De organisatie zoekt sponsoren vanuit het bedrijfsleven. Voor hen zijn er niet alleen verschillende sponsorpakketten, maar is er ook de mogelijkheid deel te nemen met een eigen businessteam van maximaal vijf mensen. De kosten daarvan zijn 1000 euro. In ruil daarvoor krijgt het bedrijf exposure. “Mooi toch. Je laat met je bedrijf zien dat je betrokken bent bij dit mooie doel, en je krijgt meer naamsbekendheid door de exposure. Bovendien zijn de kosten fiscaal aftrekbaar, dus wat weerhoudt je om met collega’s dit aan te vangen?”

Meer informatie en aanmelden

Alle informatie over de Swim 2025 in Purmerend staat op www.swimtofightcancer.nl/purmerend, via de website is inschrijven als zwemmer en het ophalen van donaties mogelijk.