Bij de bushalte op de Admiraal de Ruijterweg is een instapmarkering toegevoegd.
Bij de bushalte op de Admiraal de Ruijterweg is een instapmarkering toegevoegd. (Foto: aangeleverd)

Flinke impuls voor verbetering buurtbushaltes

REGIO - De toegankelijkheid van het openbaar vervoer in de vervoerregio Amsterdam heeft de afgelopen jaren een flinke impuls gekregen. In drie jaar tijd zijn 446 bushaltes en 62 tramhaltes verbeterd, waardoor meer reizigers met een beperking zelfstandig, comfortabel en veilig kunnen reizen.

De verbeteringen kwamen tot stand dankzij extra financiering van de Vervoerregio Amsterdam. Vanuit het Rijk werd, via de zogenoemde motie-Bikker, geld beschikbaar gesteld om haltes versneld toegankelijker te maken. Gemeenten konden tot 95 procent van de kosten vergoed krijgen, wat leidde tot een grootschalige versnellingsopgave.

Betere verlichting

De aanpassingen variƫren van verhoogde perrons en blindengeleidelijnen tot betere verlichting en extra fietsparkeerplekken. In sommige gevallen zijn haltes volledig toegankelijk geworden, in andere gevallen gedeeltelijk, bijvoorbeeld voor reizigers met een visuele beperking. Ook werd de landelijke database met informatie over haltetoegankelijkheid geactualiseerd, zodat duidelijker in beeld is welke haltes voldoen aan de richtlijnen.

Nieuw is dat ook buurtbushaltes in dorpen en buitengebieden worden meegenomen in de kwaliteitsimpuls. Deze haltes vielen tot nu toe buiten de verbeterprogramma's.

Ook buurtbus-haltes en buiten-gebieden zijn meegenomen

Een voorbeeld is Schardam, waar de halte wordt verplaatst om de nabijgelegen camping beter te bedienen en tegelijkertijd een volwaardige, toegankelijke halte te realiseren. Met de voltooiing van de laatste projecten in 2026 zal 36 procent van alle reizigersstromen via toegankelijke haltes verlopen, een stap dichter bij een ov-netwerk dat voor iedereen bereikbaar is.