
‘Niks hoeft weg’ in bijzonder poldergebied
NieuwsVier polders tussen Bergen, Alkmaar en Egmond vormen samen een uniek landschap dat nergens anders zo mooi is..
door Ed Bausch
Wijd in de zin van groot is het gebied niet eens. Volslagen uniek is het wel. De duinenrij, de Bergense Nesdijk, de Bergerweg en de Hoeverweg naar Egmond omsluiten vier polders. Die zijn sinds enige tijd geschaard onder de noemer ‘De Weidse Polders’. Polderduin, je kunt het wel op meer plekken in Nederland aantreffen. Maar zo mooi als tussen Bergen, Alkmaar, Egmond en de zeereep zie je het niet gauw. Maar de ligging pal tegen stedelijke gebieden en dorpsranden aan maakt de Weidse Polders kwetsbaar. En in de polders zelf kunnen natuur, waterbeheer, landbouw en veeteelt, weidevogels, recreatie, het Ecodorp en de restanten van Vliegveld Bergen ook nog wel eens op gespannen voet staan met elkaar. Een op zich rustig gebied herbergt dus eigenlijk een stille dynamiek. Tijd voor een gebiedsvisie, vonden de provincie, de gemeente Bergen en waterschap Noord-Holland Noorder Kwartier. Maandag werd die gepresenteerd.
Opletten
Wie maandmiddag in Dorpshuis de Schulp in Egmond Binnen langs de panelen liep zag mooie plaatjes en mooie afzonderlijke visies op natuur, landbouw, waterbeheer, recreatie en meer. Maar je kon je ook bewust worden van de opeenstapeling van conflicterende belangen: kwetsbaar duingebied, bollenteelt en landbouw, waterzuivering, veehouderij, waterberging, waterzuivering, waterbeheer, doorgaande wegen, landweggetjes, fiets-en wandelpaden, weidevogelgebied, vliegveld, Ecodorp, molens.
Verschillende functies
De overheden en het waterschap vinden het daarom tijd voor een kader. En ze gingen aan tafel met Natuurmonumenten, PWN de verzamelde bollentelers, LTO-noord. Allemaal snappen die het bijzondere van het gebied, waarin ze acteren en ook dat er wellicht meer samenhang moet komen. Ooit waren de Damlander polder, de Bergermeerpolder, de Wimmenumerpolder, de Philisteinse polder en de noordkant van de Egmondermeer graslanden, als resultaat van een van de eerste droogmakerijen in ons land. Landbouw en veeteelt kwamen het gebied binnen. Waterbeheer werd belangrijker, recreatie komt op. In de vorige eeuw werd een compleet vliegveld aangelegd, waar nu het Ecodorp een andere toekomst probeert zichtbaar te maken, net als de Herenboeren. Er wordt gevoetbald en meer. Er wordt gevaren met fluisterbootjes.
Waakzaamheid
De visie ligt nu voor een ieder ter inzage bij de gemeente, tot en met 4 februari. Daarna gaat de gemeente daar een reactie op schrijven en dan is het de bedoeling dat de nieuwe gemeenteraad de visie vaststelt in juni. Los daarvan heeft de provincie al een flink bedrag vastgesteld om NNN-gebied (Natuur Netwerk Nederland) uit te breiden, vooral in de strook waar het duin overgaat in de polder. Daar is het van groot belang dat het water schoon blijft. De Visie is na vaststelling vooral een document om veranderingen te kunnen toetsen, als die zich voordoen. Bijvoorbeeld veranderingen in de bedrijfsvoering in de landbouw en veeteelt, op het vlak van recreatie en dergelijke. De visie is een soort vaststelling van status quo, maar wel met een toon van vriendelijke waarschuwing: ‘Let op, als instanties zien we met elkaar de enorme (natuur)waarde van dit duidelijk afgebakende gebied. Er gebeurt veel, er kan veel, meer moet zeker niet, waar het anders kan: graag.’ Lange termijnwerk dus. Maar heel belangrijk als buffer tegen oprukkende verstedelijking. Weidsheid moet gekoesterd.