Afbeelding
(Foto: Pot, Harry / Fotostudio Harry Pot / Spaarnestad Photo)

Officiële biografie van The Cats in de maak

VOLENDAM - ‘Why’ ‘Marian‘ ‘One way wind‘ en ‘Be my day‘. Het is een kleine greep uit het oeuvre van The Cats. Wat begon met nummer 1-hit Lea, zorgde voor tientallen jaren Volendamse muziekgeschiedenis. Johan Tol, Michel Veerman, Eddy Veerman en Kevin Mooijer werken aan een officiële biografie.

Door Wesley Dekker

“De jongens zijn 83 jaar, dus ik denk dat dit het moment is. De puntjes moeten nog op de i en daarvoor kunnen we nog naar ze toe”, vertelt Johan Tol. Anno 2026 zijn Volendammers niet meer weg te denken uit de Nederlandse hitlijsten. Van Nick en Simon tot BZN en van 3JS tot Mell VF. Ze scoorden hits, vulden stadions en bleven allemaal in hun eigen Volendam. The Cats stonden aan de wieg van die traditie. Ze groeiden in de jaren zestig en zeventig uit tot een van de succesvolste bands die Nederland ooit heeft voortgebracht.

Eric Clapton

Zeg je Palingsound, dan zeg je Johan Tol. Al jaren volgt hij de Volendamse muziekgeschiedenis op de voet. Aanvankelijk begon die liefde bij The Cats. Een barkeeper organiseerde meer dan veertig jaar geleden busreizen naar concerten. “Ik wilde eigenlijk naar Eric Clapton, maar die was uitverkocht. Toen gingen we met vrienden naar The Cats kijken. Het had misschien dus heel anders kunnen zijn.” Ook Michel Veerman is liefhebber geworden van de Volendamse band. “Ja, ik ben fan van The Cats, eigenlijk al jaren.” Samen en afzonderlijk van elkaar hebben Tol en Veerman boeken geschreven. Vorig jaar nog won Michel Veerman een genreprijs van uitgeverij Boekscout. ‘De eeuw van Volendam‘ is een portrettenreeks van 101 Volendammers. “Maar Johan is wel de voortrekker als het gaat om The Cats. Hij heeft alles gearchiveerd, hij is een wandelend geheugen van The Cats.”

Palingsound

Niet alleen in Volendam, maar overal en nergens ontstonden in de jaren vijftig en zestig bandjes. Cees Veerman en Arnold Mühren treden op als zangduo. Piet Veerman vormt samen met zijn neef Jaap Schilder de Everly Kosters. De naam is ontstaan uit de Volendamse bijnaam Koster en de toen populaire Everly Brothers. De duo’s besluiten samen verder te gaan. Vervolgens komen veel verschillende namen voorbij. Uiteindelijk werd het The Blue Cats. “Een kleur in de bandnaam was toen hip”, weet Johan Tol. “Je had bijvoorbeeld ook The Blue Diamonds. Cats kwam van de bijnaam van Cees Veerman, dat is poes. Later is het The Cats geworden.”

De eerste hitnoteringen zijn een feit, maar de grote doorbraak laat nog even op zich wachten. ‘Lea‘ wordt de eerste nummer 1-hit van The Cats. Het is een ode aan Lia Vertelman, fan van het eerste uur. Ze overleed bij een verkeersongeluk. “Het was een sprankelend meisje, vond ik”, blikt bassist en tekstschrijver Arnold Mühren terug in televisieprogramma Top 2000 a gogo. “We waren ermee aan het dollen, Lia was een van de leukste vond ik.” Van de single werden in Nederland 174.000 exemplaren verkocht. Johan Tol: “Als manager Jan Buijs muziek kwam promoten in Hilversum, nam hij paling mee. Willem van Kooten bedacht toen de naam ‘palingsound’.”

Uitgebreid

Uit de handen van Tol en Veerman verschenen in de afgelopen tientallen jaren verschillende publicaties over de Volendamse muziekgeschiedenis. Voor de officiële biografie putten ze dan ook uit een flink archief. “Wij willen een zo uitgebreid mogelijk boek maken. Het is natuurlijk mogelijk om één op één over te nemen uit eerdere publicaties, maar dat werkt ook niet. We willen inhoudelijke en feitelijke zaken in het boek.”

Facebook

Als het aan de Volendammers ligt, wordt de biografie een vaak geraadpleegde bron. “Wij willen echt een goed onderhouden boek maken. Waar Johan en ik moeite mee hebben, is dat op Facebook steeds nieuwe waarheden ontstaan. Wij willen onderzoeken en ook nieuwe informatie ophalen bij de jongens. Wat ze verder op Facebook schrijven is prima, maar er kan dan ook verwezen worden naar het boek.”

BZN

De officiële biografie wordt gepubliceerd in het najaar van 2026. Voor nu is het eerst uitzoekwerk voor het Volendamse team. Is het eigenlijk het begin van een serie biografieën? “Dat weet ik niet”, reageert Tol. Veerman: “Zover wil ik nog niet naar voren kijken. Het is natuurlijk ook zo dat bijvoorbeeld BZN veel minder lang geleden is. Het zou natuurlijk super interessant zijn om die band uit te diepen, maar we moeten ook kijken of daar nu al vraag naar is.”

Eerst de biografie van The Cats. Voor Tol en Veerman is het een groot plezier om te duiken in het verleden van hun muzikale helden. Johan Tol: “In mijn ogen kun je geen boek schrijven zonder met de bandleden te praten. We kunnen aankloppen en veel navragen bij ze. Dat maakt dit het juiste moment.”