
Fors minder warmtepompen
MEDEMBLIK - Het aantal warmtepompen dat in Medemblik met subsidie werd geplaatst, is vorig jaar fors gedaald. In 2025 werden 364 apparaten geregistreerd met ISDE-subsidie, tegenover 470 in 2024. Dat is een afname van 23 procent. Dat blijkt uit een analyse van duurzaamheidsplatform Slimster op basis van cijfers uit de Klimaatmonitor.
De daling in Medemblik past in een breder landelijk beeld. In negen op de tien gemeenten werden vorig jaar minder apparaten met ISDE-subsidie geplaatst dan het jaar ervoor. Omdat warmtepompen veruit de grootste categorie vormen, duidt dat op een duidelijke terugval in de animo voor deze vorm van verduurzaming.
Isolatie juist fors gestegen
Niet alle verduurzaming staat onder druk. Bij isolatiemaatregelen steeg het gesubsidieerde oppervlak juist sterk: van 24.706 naar 37.219 vierkante meter, een toename van 51 procent. In totaal werd er in Medemblik 951.103 euro aan ISDE-subsidie uitgekeerd voor apparaten en 774.887 euro voor isolatiemaatregelen.
Beleid speelt grote rol
De terugval in warmtepompen is volgens Slimster mede het gevolg van politieke keuzes. Waar eerder werd ingezet op een verplichting bij vervanging van de cv-ketel, trok het kabinet-Schoof die plannen in 2024 in. Daarmee verdween voor veel huiseigenaren de urgentie om op korte termijn over te stappen. Bovendien werd de ISDE-subsidieberekening per 2025 aangepast, waardoor kleinere warmtepompen minder subsidie kregen.
Marco Schuurman van Slimster ziet in de cijfers hoe gevoelig de verduurzamingsmarkt is voor politiek beleid. "Een warmtepomp is voor veel huishoudens nog altijd een flinke investering. Dan maakt het veel uit of de overheid duidelijke langetermijnzekerheid biedt. Als verplichtingen verdwijnen en subsidies veranderen, zie je dat mensen investeringen sneller uitstellen", aldus Schuurman.