Zukke Zorgen, elke woensdagavond van 19.00 tot 21.00 uur op RTV LOVE.
Zukke Zorgen, elke woensdagavond van 19.00 tot 21.00 uur op RTV LOVE. (Foto: archief)

Zukke Zorgen bespreekt psychosegevoeligheid

Radioprogramma Zukke Zorgen ontvangt woensdagavond 3 juni Carola van Alphen, voorzitter van vereniging Anoiksis en ervaringsdeskundige op het gebied van psychosegevoeligheid. Ze is te horen op RTV LOVE.

EDAM-VOLENDAM - Een psychose is een toestand waarbij iemand de werkelijkheid anders beleeft dan mensen om hem heen. Dat kan beangstigend zijn, maar ook als betekenisvol of verrijkend worden ervaren. In de psychiatrie hangt een psychose samen met ontregeling in de hersenen, veroorzaakt door onder meer genetische kwetsbaarheid, stress, slaapgebrek, middelengebruik of lichamelijke aandoeningen.

Het beeld van mensen met een psychose of schizofrenie in de media is vaak negatief. Dat leidt tot uitsluiting en schaamte, wat het herstel in de weg staat.

Ervaringsdeskundigen

Anoiksis is een vereniging voor en door mensen met psychosegevoeligheid. Onder het motto 'Gewoon psychosegevoelig' biedt de vereniging steun en voorlichting, behartigt ze belangen en werkt ze aan betere zorg en onderwijs voor deze groep. Lotgenotencontact is een van de belangrijkste pijlers van de organisatie. Carola van Alphen is voorzitter van Anoiksis sinds 2017 en heeft zelf de diagnose schizofrenie. Haar missie is de beeldvorming rondom psychosegevoeligheid te veranderen. Dat doet ze als voorzitter, maar ook via haar kinderboek Zo gek nog niet.

Luisteren

Zukke Zorgen is iedere woensdag van 19.00 tot 21.00 uur te beluisteren op RTV LOVE via www.rtvlove.nl. Uitzendingen zijn ook terug te luisteren via de podcastapps.