
Uniek carillonconcert op oudste beiaard ter wereld
Ter gelegenheid van de Dag van de Componist geeft beiaardier Henk Verhoef op vrijdag 20 juni een carillonconcert op de beiaard van de Speeltoren. Het concert begint om 11 uur en is gratis te beluisteren op de weekmarkt aan het Noordeinde in Monnickendam.
MONNICKENDAM - Het concert is ook te volgen op het scherm in de entree van Waterlandsmuseum de Speeltoren. Verhoef speelt uitsluitend stukken die speciaal voor dit carillon zijn geschreven. Van Mathieu Daniƫl Polak klinken 'Down by the Salley Gardens' en 'Unter a kleyn Beymele', en aan het einde van het concert 'The Sweet Apples Suite' (2021/2026). Dick Klomp is vertegenwoordigd met zijn 'Rondo voor Monnickendam' uit 2009. Willy-Els te Boekhorst schreef 'Zeventien, voor de 17 klokken van Monnickendam'. Beiaardier Henk Verhoef voegt daar drie eigen bewerkingen van volksliedjes aan toe: 'Als de grote klokke luidt', 'Hertog Jan' en 'Wie vaart mee over zee'.
Oudste beiaard
De beiaard van de Speeltoren stamt uit 1596 en is de oudst bewaarde, met de hand bespeelbare beiaard ter wereld. Alle stukken op het programma zijn geschreven vanuit de specifieke klank en mogelijkheden van dit bijzondere instrument. Henk Verhoef is organist van de Amsterdamse Nieuwe Kerk en beiaardier van de Vrije Universiteit Amsterdam. Daarnaast is hij stadsbeiaardier van Monnickendam, Woerden en Ootmarsum.