100ste fietsdiploma in Westland uitgereikt: ‘Ik zat met bibbers op de fiets’

Zorg
Liesbeth Koornneef, directeur-bestuurder van Vitis Welzijn, geeft Nigdem Oijgem een high five.
Liesbeth Koornneef, directeur-bestuurder van Vitis Welzijn, geeft Nigdem Oijgem een high five. (Foto: Vitis Welzijn)

Westland is een echte fietsgemeente, maar wat als je niet kan fietsen? Dan kun je op fietsles in Naaldwijk bij docenten Gerard Zwinkels en Ria Groenewegen. Onder de vlag van Vitis Welzijn maken deze twee enthousiaste vrijwilligers de wereld van inwoners die nooit hebben leren fietsen groter. Deze week is het 100e fietscertificaat uitgereikt.

Balans zien te vinden, vaart maken en het daadwerkelijk fietsen. Voor Handan Dimirkiran, Naginan Balkaya en Nigdem Oijgem was het een hele ervaring. Met een blij en trots gevoel namen zij maandag 30 oktober in wijkcentrum Hooge Hasta hun ‘fietsdiploma’ in ontvangst van Liesbeth Koornneef, directeur-bestuurder van Vitis Welzijn. De overhandiging aan Nigdem Oijgem kreeg een extra feestelijk en bijzonder tintje mee. Zij was de gelukkige die als 100e deelnemer met een certificaat naar huis ging, sinds de invoering van de fietslessen in 2017.

Meer bewegen

Mevrouw Oijgem heeft een Turkse achtergrond, maar woont al dertig jaar in Nederland. Fietsen heeft nooit echt in haar systeem gezeten, als kind al niet. Ze hoopt met haar deelname aan de fietslessen een goede start te maken met meer bewegen. “Mijn auto wil ik wat vaker laten staan.”


Nigdem Oijgem is de gelukkige die als 100e deelnemer een fietscertificaat uitgereikt kreeg.

Na het met goed gevolg doorlopen van de fietscursus staat Nigdem Oijgem vooral te popelen om aan haar 19-jarige zoon te tonen wat ze nu kan. “Voorheen zat ik met bibbers op de fiets; dat kon hij niet aanzien.”

Met moed en doorzettingsvermogen lukte het haar om binnen afzienbare tijd de techniek van het fietsen onder de knie te krijgen en haar angst te laten varen. “Een paar fietslessen waren eigenlijk al voldoende om het vertrouwen te krijgen”, merkt ze op. Ze is vastberaden om door te pakken en is zelfs al eigenaar van een fiets.

Kwestie van doen

“Leren fietsen is een kwestie van ‘doen’ en oefenen”, zegt fietsdocent Gerard Zwinkels. Maar ook de motorische vaardigheden spelen volgens hem een belangrijke rol in het verhaal. Daarom begint het fietsavontuur van alle cursisten op een loopfiets. “Op deze manier kunnen we een inschatting maken van de aanleg. Deelnemers die voldoende balans hebben, kunnen de overstap maken naar een fiets met trappers.”
Vaak gaan de cursisten al binnen enkele lessen met elkaar de weg op. Ze oefenen allerlei verkeerssituaties. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de verkeersregels en de verkeersborden.


Groepsfoto.

Rotondes

“Het spannendste vinden de meesten toch wel rotondes”, weet Gerard Zwinkels. “Ik heb weleens een extra rondje gereden op een rotonde”, bekent Handan Dimirkiran lachend. “Omdat ik het hand uitsteken bij het verlaten van de rotonde moeilijk vond.”
Het kostte Handan ruim twintig lessen om vertrouwder te worden op de fiets. Inmiddels beschikt ze over een basisbeheersing en kan ook zij veilig deelnemen aan het verkeer. “Als ik het alleen had moeten doen, had ik het al lang opgegeven.” Ze is haar docenten dan ook erg dankbaar voor hun positieve bijdrage.

Als ik het alleen had moeten doen, had ik het al lang opgegeven

“Ik ben een echte fietsliefhebber. Dat ik dit kan en mag overdragen, is een win-winsituatie”, aldus Zwinkels. Net als Ria Groenewegen is hij al jaren lid van Fiets TourClub Westland, een toerclub die wekelijks toertochten verzorgt vanuit VELO, Wateringen. Gerard is ook initiator van de befaamde tocht Den Helder – Wateringen, ooit een vast hoogtepunt in het repertoire van de club.


Fietsdocent Gerard Zwinkels (l) is maar wat trots op de prestatie van Nigdem Oijgem.

Zes jaar

Op verzoek van Aad van der Valk, sociaal makelaar van Vitis Welzijn, is het tweetal zes jaar geleden gestart met het fietsles-project. Eerst vanuit het Vitis-hoofdkantoor in Monster aan de Verdilaan, daarna vanuit de Kreek in ’s-Gravenzande en nu alweer geruime tijd vanuit Hooge Hasta in Naaldwijk. De lessen zijn bedoeld voor iedereen die graag wil leren fietsen, of een steuntje in de rug nodig heeft om weer op de fiets te stappen. “Ons doel is om zoveel mogelijk Westlanders te laten genieten van deze prachtige manier van voortbewegen”, zegt Gerard Zwinkels. “Want kunnen fietsen biedt vrijheid.”

Meer nieuws uit Westland?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: