‘Waarom betalen voor Windows als er gratis Linux is?‘

Nieuws
Cees Pennings vertelt op de Open Avond hoe je Windows 10 computer met het programma 'met de pinguïn' weer supersnel kan werken.
Cees Pennings vertelt op de Open Avond hoe je Windows 10 computer met het programma 'met de pinguïn' weer supersnel kan werken. (Fotomontage: Dirk Karten)

WORMER –  “Wist je dat je Android gsm of iPhone op een Linux basis draait? Dat ook de grote Google servers op dit besturingssysteem draaien? Veel mensen kennen dit gratis besturingssysteem niet dat door de Finse informaticus Linus Benedict Torvalds als gratis ‘open source’ is ontwikkeld”, licht Cees Pennings toe.

Door Dirk Karten

De voormalig computerdocent houdt hij op donderdag 31 juli een open avond onder de noemer ‘Windows stopt, jouw computer niet — dankzij Linux!’.

Hij doet dit als lid van de Rotaryclub Wormerveer-Krommenie, maar iedereen die meer wil weten over Linux is welkom van 20.00 tot 21.00 uur in Café Groos, Dorpsstraat 206, Wormer.

Overstappen Windows 11

Wie een oudere pc heeft die draait op Windows 10 wordt door Microsoft, de club van multimiljonair Bill Gates - geschat vermogen 76 miljard dollar - geadviseerd voor 25 oktober 2025 over te stappen op Windows 11. Maar ja, het is bij Windows net als met een oudere iPhone; op gegeven moment is je machine te traag voor het nieuwe systeem, vervallen de updates en wordt je apparatuur kwetsbaar voor virussen, digitale phishing en andere ellende.

Open avond over gratis en stabiel besturings-systeem

Cees Pennings geeft op 31 juli een tegengeluid: stap over op het gratis en stabiele Linux systeem en betaal nooit meer voor licenties en updates.

Onbekend maakt onbemind?

De reden dat veel mensen nog nooit van Linux hebben gehoord is volgens Cees Pennings simpel: wie een nieuwe pc koopt, krijgt dat altijd het Windows besturingssysteem bij.

“Zo spek elke koper automatisch de portemonnee van Microsoft. Omdat Linux een zogenaamde ‘open bron’ heeft, valt daar niets aan te verdienen. Dus wordt daar ook geen reclame voor gemaakt”, licht Cees Pennings toe. Het idee voor de Open Avond komt doordat de computerexpert voor een lid van zijn Rotaryclub haar pc voorzag van het Linux besturingssysteem.

Windows puinhoop

“Haar Windows omgeving was een puinhoop geworden. Als je namelijk niet tijdig het Windows systeem defragmenteert en je schuif opruimt, wordt je pc steeds langzamer. Dat euvel heeft Linux niet.”

Hij zette Linux op de oude pc waarna alles weer probleemloos functioneerde. Voor het Rotary lid waarbij het dit deed reden om de open avond te organiseren.

Ook gratis Office

Volgens Cees Pennings biedt Linux ook onmisbare programma’s voor je mailverkeer en Office werkzaamheden, zoals teksten schrijven, spreadsheets maken etc. “Die zijn ook gratis. En zijn ook compatible met een Windowsomgeving waar je bestanden naar toe stuurt. Het Linux programma instellen dat je je bestand opslaat zodat het ook bij de afzender geopend kan worden is makkelijk. Virussen? Ook daar heb je geen last van bij Linux.”

Programma

Rotaryclub Wormerveer-Krommenie nodigt iedereen uit voor de laagdrempelige open avond over de mogelijkheden van Linux. Spreker Cees Pennings, die al bijna 20 jaar met Linux werkt, legt uit wat Linux is, hoe je ermee kunt werken en hoe je het zelf kunt installeren. Ook laat hij zien dat je Linux gewoon kunt uitproberen vanaf een USB-stick — zonder risico’s.

Aanmelden

De lezing is geschikt voor nieuwsgierige beginners tot ervaren computergebruikers. Deelname is gratis, maar aanmelden is verplicht en kan tot en met 28 juli via rotaryclub.wk@gmail.com.

Meer nieuws uit Zaanstad?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: