Hans uit Westzaan vraagt 2,4 miljoen voor zijn kunstwerk: ‘Dan kan ik Pieterburen in één klap redden’

Nieuws
Wat begon met eenvoudige pentekeningen, groeide uit tot schilderijen met acrylverf.
Wat begon met eenvoudige pentekeningen, groeide uit tot schilderijen met acrylverf. (Foto: Renée Koopman)
Renée Koopman Redacteur Crossmediaal

ZAANDAM - Een zeehond in een badkuip met zeep en badeendjes. Voor kunstenaar Hans Burghouts uit Westzaan is het niet zomaar een schilderij. Hij hoopt zijn kunstwerk ‘Tobberob’ voor 2,4 miljoen euro te verkopen, zodat hij de zeehondenopvangcentrum Pieterburen kan helpen. Zo’n veertig van zijn kleurrijke en humoristische schilderijen zijn nu te bewonderen bij Fluxus in Zaandam.

Zaandam

Van kleins af aan had Hans al graag een pen of potlood in zijn hand. Zo’n twintig jaar geleden ontstond er meer tijd en ruimte om creatief bezig te zijn. Wat begon met eenvoudige pentekeningen, groeide uit tot schilderijen met acrylverf. Zelf omschrijft hij zijn werk als ‘hilarisch realistisch’.

Zaanse omgeving

Hij schildert onder meer molens, dijken bij Nauerna of Edam, sluisjes, muizen en stillevens. Zijn inspiratie haalt hij uit de Zaanse omgeving, maar ook uit alles wat hij in en rondom zijn eigen huis tegenkomt. Hans groeide op in Edam en ook die omgeving komt terug in zijn schilderijen.

Expositie bij Fluxus

Toen Fluxus hem vroeg om te exposeren, hoefde Hans niet lang na te denken. “’Ja, doen!’, dacht ik meteen. Dit soort kansen mag je niet laten gaan”, zegt hij.

Hij propte zijn kleine auto vol met bijna alle schilderijen die hij de afgelopen twintig jaar heeft gemaakt. Daaruit maakte Fluxus een selectie van ongeveer veertig werken. De expositie is tot en met 11 december te bezoeken bij Fluxus aan de Westzijde 168 in Zaandam.

(Foto: Renée Koopman)
(Foto: Renée Koopman)
(Foto: Renée Koopman)
(Foto: Renée Koopman)

Herseninfarcten

Hoewel zijn schilderijen vaak vrolijk en kleurrijk zijn, heeft Hans ook een moeilijke periode doorgemaakt. Hij kreeg twee herseninfarcten, waarvan de laatste ongeveer acht jaar geleden. Fysiek is hij daar grotendeels van hersteld, al laten zijn linkerarm en hand hem soms nog in de steek.

Ook zijn concentratie is verminderd en hij is sneller moe. “Ik kan maximaal twee tot tweeëneenhalf uur werken, daarna moet ik echt stoppen.” Gemiddeld doet hij vier tot zes weken over een schilderij.

Zijn gedachten springen regelmatig van het ene onderwerp naar het andere. “Ik zie iets interessants en denk: ja, dit moet ik vastleggen. Ieder blaadje en grassprietje zie ik. Mijn gedachten gaan dan heel snel en plots kan ik weer ergens anders op gefocust zijn. Ik zie het als ‘gebruikmaken van mijn stuiterbalbrein’.”

Recent kwam de financiële situatie van de zeehondenopvang Pieterburen in Lauwersoog in het nieuws. Hans besloot daar op zijn eigen manier iets mee te willen doen. Vorig jaar maakte hij het schilderij van de zeehond in bad. Nu hoopt hij het voor een bijzonder bedrag te verkopen.

“Hoe gaaf zou het zijn als ik dat kunstwerk verkoop voor 2,4 miljoen? Dan kan ik zeggen dat ik ooit een kunstwerk van 2,4 miljoen heb verkocht en de zeehondenopvang in één klap redden.”

Zeehondenopvang

Het idee is er, maar Hans zoekt nog een platform of organisatie die de verkoop kan begeleiden. Hij wil dat het geld rechtstreeks naar de zeehondenopvang gaat. “Het moet direct bij hen terechtkomen!”

Het schilderij hangt momenteel nog niet in de hal bij Fluxus, maar mogelijk krijgt deze ook nog een plekje aan de muur of op een schildersezel.

Voilá de TOBBEROB!
Voilá de TOBBEROB!(Foto: Hans Burghouts)

Meer weten?

Wie meer wil weten over de expositie, een rondleiding wil krijgen of informatie wil over de verkoop van ‘Tobberob’, kan contact opnemen met Hans via 06-21829908. Of mail naar: j.t.a.burghouts@hotmail.com.

Meer nieuws uit Zaanstad?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: