Alkmaar wijst verzoek voor tijdelijke noodopvang van asielzoekers af

ALKMAAR - Het college van Alkmaar wil geen logiesschip realiseren voor tijdelijke noodopvang van asielzoekers. De gemeente kreeg het verzoek na een brief van de minister over de situatie in Ter Apel. Volgens het college neemt Alkmaar al haar verantwoordelijkheid.
Door de situatie in Ter Apel vroeg de minister provincies en gemeenten te onderzoeken of ze extra tijdelijke noodopvangplekken kunnen realiseren. Ook de gemeente Alkmaar ontving hierover een brief van de minister.
Verzoek na overleg op provinciaal niveau
De Commissaris van de Koning van Noord-Holland overlegde met de bestuurlijk voorzitter van de Regionale Regietafel (RRT) Asiel Noord-Holland Noord. Daarna kreeg Alkmaar het verzoek om te onderzoeken of een logiesschip voor tijdelijke noodopvang mogelijk is.
College geeft geen gehoor aan verzoek
Het college besprak het verzoek en besloot er geen gehoor aan te geven. Daarbij weegt mee dat Alkmaar de asielopgave uitvoert via het Nieuw Alkmaars Perspectief. Het college vindt dat de gemeente daarmee haar verantwoordelijkheid neemt.
Druk op asielopvang heeft meerdere oorzaken
In zijn brief schrijft de minister dat de druk op de asielopvang niet alleen samenhangt met de instroom van asielzoekers. Ook de uitstroom van statushouders naar passende huisvesting speelt een rol. Komt er onvoldoende (onzelfstandige) huisvesting voor statushouders beschikbaar, dan blijven opvangplekken in asielzoekerscentra bezet. De minister ziet zich dan genoodzaakt statushouders onder te brengen in tijdelijke onderdaklocaties.
Het ministerie zoekt samen met provincies en gemeenten naar verschillende tijdelijke oplossingen voor zowel opvang als huisvesting.
Geen ruimte voor extra initiatief
Het college ziet voor Alkmaar geen mogelijkheid om extra tijdelijke opvang- of onderdakvoorzieningen op te zetten. Alkmaar heeft al opgaven vanuit de Spreidingswet en een taakstelling voor de huisvesting van statushouders. Daar komt volgens het college geen initiatief voor extra voorzieningen bovenop.





Meer nieuws uit Alkmaar?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie