Fouzi Mesaoudi stond met Robben en Mourinho op het veld: ‘Waanzinnig’

ALPHEN - Fouzi Mesaoudi is een bekende naam in de Alphense amateurwereld. De voormalig prof speelde voor zowel ARC als AVV Alphen. Ooit liep hij rond in dezelfde kleedkamer als Arjen Robben, als talent bij Chelsea, waar José Mourinho hoofdtrainer was. “Het was ongelooflijk om op dat complex te zijn”, vertelt Mesaoudi, die dit seizoen het Rotterdamse COAL en Jong Sparta traint.
Door Jordi Smit
Tussen zijn vijfde en elfde jaar speelde Mesaoudi voor VV Koudekerk, waarna Ajax om de hoek kwam kijken. Co Adriaanse (hoofdjeugdopleiding) en Ton Pronk (hoofdscout) raadden hem aan om ervaring op te doen bij een club die op een hoger niveau speelde en dus vertrok hij naar ARC, waar hij tot de A1 bleef. Vervolgens kwam Sparta langs. “Ik kreeg direct de kans om mezelf in Jong Sparta te bewijzen en trainde in de voorbereiding mee met de A-selectie. Dat was een droom die uitkwam. Opeens speelde ik met onder meer Nourdin Boukhari, David Mendes da Silva en Ali El Khattabi. Ik kwam samen met Danny Koevermans bij de spelersgroep terecht.”
Het was voor Mesaoudi flink aanpoten. Hij stond dagelijks op het trainingsveld, terwijl hij ook nog eens met het Nederlandse zaalvoetbalteam Onder 21 meespeelde. “Daar moest ik echter mee stoppen, omdat ik andere prioriteiten had.” Na een aantal seizoenen werden zijn speelminuten bij Sparta gering, waarna hij een deurtje verder ging kijken. Een wedstrijd met Jong Sparta tegen Jong Feyenoord, waarin hij tegenover Salomon Kalou stond, overtuigde meerdere clubs. HFC Haarlem trok aan het langste einde en huurde hem voor een half jaar. Nadat Sparta en Mesouadi in onderling overleg besloten om het aflopende contract niet te verlengen, voegde hij daar nog een jaar aan toe.
Als aanvoerder en sleutelspeler van het team kwam hij in contact met Kenneth Monkou. De voormalig speler van Chelsea was fan en zorgde ervoor dat hij een kans kreeg in Londen. Er volgde een zomer waarin alles was verzorgd: van een personal trainer tot een masseur. Alles stond in het teken om Mesaoudi zo fit mogelijk aan de voorbereiding te laten beginnen. “Mijn eerste dag bij Chelsea was bijzonder. Ik reed het parkeerterrein op en zag de duurste auto’s staan. Het complex was van alle gemakken voorzien.” Waar Robben onderdeel uitmaakte van de selectie, was Mourinho hoofdtrainer. “Fysiek was ik helemaal klaar, dat merkten we aan de eerste dag. Op de tweede dag gingen we alleen trainen en toen zag je dat het positiespel en de balsnelheid waanzinnig waren.”
Mesaoudi mocht ervaring opdoen in het Onder 23-team en hoopte dat hij terug zou keren bij het eerste team. “Maar het gat was te groot en ik wilde in een eerste team spelen. Toen ben ik met Kenneth op zoek gegaan naar een nieuwe uitdaging.” Al snel kwam Falkirk om de hoek kijken. “Ik nam mijn fitheid vanuit Engeland mee en had direct een basisplaats. Ik moest alleen wel wennen. Die Schotten waren namelijk gewend om niet op te bouwen en vanuit de verdediging direct een lange bal naar de spits te spelen. Langzaamaan ontwikkelden we ons met verzorgd spel, waarbij ik de bal als middenvelder vroeg opeiste.”
Niets stond in de weg om succesvolle jaren in Schotland te beleven, maar na een half jaar was het voor Mesaoudi tijd om terug te keren naar Nederland. “Ik trouwde en had op dat moment andere prioriteiten. Mijn pech was dat ik aan het einde van die periode geblesseerd raakte, waardoor ik moest revalideren.” Erwin van der Zee gaf hem bij AVV Alphen de kans om te revalideren. “Hij was ooit mijn trainer bij ARC A1 en ik had een goede band met hem. Op dat moment was hij hoofdtrainer van AVV Alphen. Ik werd fitter en mocht wat oefenwedstrijden meespelen, waarna het begon te kriebelen. Hoewel ik hoopte dat een profclub zich zou melden, speelde ik mijn wedstrijden voor AVV Alphen. Dat was geweldig, want ik speelde met jongens waarmee ik vroeger in de jeugd van ARC zat. Bovendien kon ik lekker mijn minuten opdoen.”
Na meerdere kampioenschappen was Mesouadi nog niet klaar met het betaald voetbal. In België kreeg hij bij KFC Wuustwezel en KFC Brasschaat de kans, clubs die de ambitie hadden om in de profwereld terecht te komen. “Ze zaten er dicht tegenaan, maar toen veranderde België de regels opeens. Het werd veel moeilijker om die stap te maken en daardoor zijn we er helaas niet in geslaagd.”
Hij keerde terug naar AVV Alphen, dat in zijn tweede seizoen besloot om de hoofdtrainer te ontslaan. Mesouadi kreeg het verzoek om als speler/trainer het seizoen af te maken. “Als iemand verantwoordelijkheid vraagt, dan sta ik altijd op. Het was alleen wél een flinke uitdaging, want voor mijn gevoel werd elke beslissing dubbel gewogen. Mede dankzij de adviezen van Erwin lukte het me echter om de rol goed te vervullen.”
Mesouadi werkte de laatste jaren hard aan zijn trainersloopbaan. Hij behaalde zijn UEFA A-licentie en is nu bezig met zijn Coach Betaald Voetbal. Hoewel hij in aanmerking kwam voor een verkorte cursus, wilde hij alle stappen doorlopen. Daarnaast zorgt hij er al jaren voor dat hij elk seizoen zowel een seniorenteam als jeugdelftal traint, zodat hij alle aspecten meekrijgt. Een hoogtepunt beleefde hij onlangs, toen hij na het ontslag van Jeroen Rijsdijk eenmalig assistent was van Sparta 1. “Dat smaakt absoluut naar meer.” Zijn droom is om in 2030 bij Marokko een belangrijke rol te vervullen, wellicht als bondscoach. Het land organiseert dan mede het WK en hij is onderdeel van een groep die door het land wordt opgeleid. “Dromen mag. We gaan zien wat er de komende jaren langskomt.”






Meer nieuws uit Alphen aan den Rijn?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie