Wintersportwalhalla in Bergen - Skiclub Il Primo viert vijftigjarig bestaan met jubileumfeestweek

Nieuws

BERGEN - Wintersporten in de duinen van Bergen in plaats van in een skigebied ver weg. Waarom niet? Dat dacht ook een groep enthousiaste skiërs die in 1964 Il Primo oprichtte. "Il Primo is altijd met haar tijd meegegaan", vertelt hoofdskileraar Harry Hageman over de Bergense skiclub die inmiddels vijftig jaar bestaat. "Qua materiaal en methodiek is er veel veranderd, maar de club heeft nog altijd iets authentieks."
Na de start op een kunstbaan in Heerhugowaard werd in 1969 in het voormalige openluchttheater aan de Zwarteweg in Bergen een ware skibaan gerealiseerd. Het was in Nederland de eerste skipiste op een natuurlijke helling in de duinen, en het was toentertijd tevens de grootste van west-Europa. Wekelijks namen er circa achthonderd leden les. In de zeventiger jaren werd de staalconstructie van de baan afgebroken en zand over de tribunes gestort. Door de skimatten op het zand te leggen, was de ondergrond bijna gelijksoortig aan die in de wintersportgebieden. De piste was bovendien nu langer en breder. In die hoedanigheid ligt de baan er nog steeds bij. Het totale oppervlak van de grote en de kleine baan beslaat vanaf dat moment ruim vijftienhonderd vierkante meter. In 1978 is de langlaufloipe gelegd. "Ook deze discipline wordt nog altijd door een enthousiaste groep beoefend", weet Harry Hageman die al dertig jaar bij de club betrokken is. Het oude ’dalstation’ maakte eind tachtiger jaren plaats voor het huidige clubhuis. Daarna is er aan het uiterlijk van het skicomplex niets meer veranderd.

Hoogtepunt

De vereniging heeft veel ups and downs gekend, met als hoogtepunt de negentiger jaren toen er wekelijks meer dan drieduizend mensen naar de skibaan in Bergen kwamen. Nog altijd komen ruim tweeduizend sporters, leden, aspirant-leden en scholieren wekelijks hun techniek verbeteren. "Ook in het wedstrijdcircuit heeft Il Primo altijd goed meegedaan", weet Hageman.

Carve ski

Met name door de komst van de carve ski (een 'getailleerde' ski waarmee het onder andere gemakkelijker wordt om bochten te skiën, red.) kunnen kinderen al op jonge leeftijd leren skiën. Harry: "Met de traditionele ski's kon je met de benen stijf tegen elkaar de berg af. De huidige ski zorgt ervoor dat je leert skiën op een comfortabele manier. En voor kinderen geldt: monkey see, monkey do. Ze doen alles na en leren het daardoor heel snel. Maar wanneer iemand al bijvoorbeeld dertig jaar gewend is op klassieke latten te skiën, en zich daar comfortabel bij voelt, dan ben ik de laatste die daar verandering in wil brengen."
Snowboarden

Il Primo is een van de eerste verenigingen in Nederland waar het snowboarden op het lesprogramma verscheen. "Je ziet nu een hele generatie ouders snowboarden", aldus Harry. "Kinderen kunnen vanaf 3,5 jaar leren skiën, snowboarden gebeurt vanaf een jaar of zeven. Maar samen met skiënde kleine kinderen op wintersport, terwijl je zelf alleen kan snowboarden, dat gaat niet zo makkelijk. Om die reden komen veel ouders alsnog leren skiën."

Jubileumfeest
Skiclub Il Primo viert van 28 tot en met 5 oktober haar vijftig jarig bestaan met een Jubileumfeestweek. Iedereen die wil kennismaken met de club kan dagelijks een kijkje nemen. Zaterdag 27 september wordt vanaf 16.00 uur een groot jubileumfeest gegeven. Leden, oud-leden, personeel, bestuur, oud- personeel en -bestuur, ereleden, leden van verdienste en vrijwilligers zijn welkom. Kijk voor meer informatie op: www.ilprimo.nl

Meer nieuws uit Bergen?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: