Bij de Time Bank in Den Haag spaar je uren in plaats van euro’s

Een bank zonder geld: dat kan toch niet? Toch wel. Bij de Time Bank in Den Haag spaar je geen euro’s maar uren. Daarmee kun je diensten ‘kopen’. Je helpt iemand een uur lang in de tuin en in ruil daarvoor kun je bij een ander een uur Franse les krijgen.
Door Magda de Vetten
Den Haag - Als je naar een bank gaat, verwacht je een marmeren ontvangsthal en medewerkers in donker driedelig pak. Zo niet bij de Time Bank.cc in Den Haag. Sterker nog: er ís geen gebouw. “De bank is alleen een website”, vertellen twee luchtig geklede initiatiefnemers: Sara Pape en Ronald Huynen.
Op de site zetten deelnemers hun advertenties: ik geef jou een Reikie-behandeling of ik kook een Italiaanse maaltijd voor je. Ronald: “Dat verdien je als je eerst een ander een uur helpt, bijvoorbeeld door een fiets te repareren. Dit systeem is gelijkwaardiger dan wanneer je met geld betaalt. In het gewone leven verdient iemand die juridische teksten schrijft, veel meer dan een afwasser. Hier verdien je een uur en kun je een uur uitgeven. En doordat je met elkaar in contact komt, ontstaan er vriendschappen.”
De bank heeft volgens Sara ook als doel om mensen hun talenten te laten ontwikkelen. “Stel, je wilt graag sieraden maken, maar je kunt er niet je brood mee verdienen. Dat kan wel via de Timebank. Hier doe je waar je tijd voor wil maken. En wat je leuk vindt.”
Niets tegen euro’s
Ronald benadrukt dat ze niets tegen euro’s hebben. “Die blijven gewoon nodig om de huur of hypotheek te betalen. Maar je wordt rijker als je meerdere keuzes hebt. We wilden iets hebben dat in zit tussen de ‘eurodienst’ en de vriendendienst. Onze bank heeft geen klanten. We zijn een vereniging, met z’n allen zijn we de bank. De organisatie bestaat uit tien vrijwilligers.”
De bank heeft 1000 rekeninghouders. Sara: “Je kunt in ruil voor uren alleen diensten krijgen, geen producten. Nou ja, wel producten die voortvloeien uit een dienst, zoals een taart. Dan lever je zelf aardbeien en bloem aan. Of 7 euro voor de boodschappen. Alleen het werk eraan kost je tijd.”
Groente en fruit
Nog een uitzondering: Time-bankiers kunnen hun uren ook gebruiken om groente en fruit te kopen. Sinds februari van dit jaar is Lekkernassuh bij de bank aangesloten, een markt voor lokale groente in de Witte de Withstraat. “Daar zijn we super enthousiast over”, zegt Ronald. “Je kunt je uren altijd uitgeven, want groente en fruit heb je elke dag nodig.”
“De kosten om de groente te telen zijn in euro’s, maar de medewerkers van de markt worden uitbetaald in uren. Een groentepakket kost 1 uur en 15 minuten. Een derde deel van de klanten betaalt met tijd, de rest legt euro’s neer.”
Het initiatief voor de Haagse Timebank is ontstaan in kunstcentrum Stroom. Sara: “Daar presenteerden twee kunstenaars uit New York in 2013 hún timebank. Die was vooral bedoeld voor kunstenaars. Maar wij willen dat de bank een afspiegeling is van de samenleving. En niet alleen van mensen die schilderijen maken.”
Meer info: www.timebank.cc






Meer nieuws uit Den Haag?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie