Dansen en boksen helpt mensen met Parkinson beter bewegen: ‘Je wordt er blijer van en voelt je beter’

Nieuws
Eén van de onderdelen van Rondje Park is boksen. Door te bewegen voelen mensen met Parkinson zich beter.
Eén van de onderdelen van Rondje Park is boksen. Door te bewegen voelen mensen met Parkinson zich beter. (Foto: Rondje Park)

Boksen, dansen en yoga. Het zijn sporten die je niet meteen linkt aan Parkinson. Toch is het hartstikke goed voor mensen die Parkinson hebben. Dat weten ze bij organisatie Rondje Park maar al te goed. In oktober bestaan ze vier jaar. En ze hebben nog genoeg plannen voor de toekomst.

Door Marijke Lagas

Het is dinsdag 11.00 uur als Annemarie en haar man Nils het verzamelgebouw aan de Zuid-Hollandlaan in Den Haag binnen lopen. Nils gaat naar yogales. Maar eerst even een bakkie en een koekje in de gezamenlijke ruimte.

“Er zijn wat mensen uitgevallen vandaag, dus het is een kleine club”, vertelt Annemarie. Dat is ook onderdeel van het hebben van Parkinson. Zowel fysiek als mentaal zijn er de nodige uitdagingen. Bij Rondje Park proberen ze mensen met Parkinson zo lang mogelijk fit te houden en uit een sociaal isolement te krijgen.

“Parkinson is een van de naarste ziektes die je kunt krijgen. Alles gaat achteruit: je spraak, je geheugen, het bewegen. Mensen denken dat je alleen gaat trillen, dat dachten wij ook in het begin. Maar dat is maar een heel klein beetje”, vertelt Annemarie.

Chronisch

De ziekte van Parkinson is een chronische hersenaandoening die langzaam erger wordt. Doordat zenuwcellen afsterven ontstaat er een tekort aan het stofje dopamine. Daardoor ontstaan er problemen met bewegen, praten of slikken. Patiënten krijgen daar medicatie voor, maar ook fysiotherapie is belangrijk. “Om kracht, balans en mobiliteit te behouden”, legt fysiotherapeut Gineke Beukema van Rondje Park uit.

Bij Rondje Park gaan ze verder dan de standaard fysiotherapie. “We proberen mensen trucjes te leren om te bewegen. Dat kan met muziek, door te tellen of door strepen op de vloer te leggen waar ze overheen moeten stappen.”

Zo helpt Gineke een man die slecht loopt maar heel muzikaal is. “Hij was slagwerker. Als ik hem dan op een beat laat lopen is dat zijn aansturing. Je moet creatief zijn en uitvinden waar iemand gevoelig voor is. Het zijn soms de luikjes van vroeger die opengaan en ze helpen bewegen.”

Isolement

Naast het bewegen is ook het sociale aspect heel belangrijk bij dit initiatief. Door alle klachten raken mensen in een sociaal isolement. “Rondje Park is daarbij belangrijk. Je komt de deur uit en je komt mensen tegen”, zegt Annemarie.

Dat merkt Gineke ook in haar lessen. “Ik heb een hechte groep van mensen rond de 50 en 60 jaar oud die crossfit doen.” Wie op die leeftijd Parkinson krijgt, heeft de diagnose nog niet zo lang en heeft daarvoor nog gesport. “Hun therapie is dan ook anders, veel intensiever. Daar ga je voor de uitdaging. We gaan bijvoorbeeld fietsen in Limburg, de heuvels op. Daar zijn we nu voor aan het trainen.”

Rondje Park wil graag verder uitbreiden. “We willen een dagopvang voor mensen met Parkinson. Zodat mensen op één locatie komen voor activiteiten, zoals yoga en logopedie. Maar waar je ook kan lunchen of een krantje lezen.”

Op die manier kan ook de mantelzorger even bijkomen. “Het is superzwaar om te doen. Je hebt voortdurend het idee dat je in de buurt wilt zijn, om te voorkomen dat iemand valt”, zegt Annemarie. “Het is fijn om een paar dagen ontlast te worden.”

Open week

Rondje Park bestaat nu vier jaar. Dat wordt vanaf 26 oktober gevierd met een Open Week, waarbij mensen kosteloos mee kunnen doen met de activiteiten. “We hopen dat mensen denken: daar wil ik ook wel kennis mee maken.”

Rondje Park wil daarmee nog meer mensen met Parkinson helpen. “Ze voelen zich beter, blijer en gebruiken minder pillen. Je merkt dat mensen langer zelfstandig kunnen blijven en er baat bij hebben.” Dat ziet ze ook bij haar man Nils. “Hij heeft nu 17 jaar Parkinson. Als ik zie hoe goed hij nog functioneert!”, zegt Annemarie stralend van trots.

Meer nieuws uit Den Haag?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: