50 jaar Zomerfestival: inclusieve kermis van Esdégé-Reigersdaal groter dan ooit

HEERHUGOWAARD – Muziek, gezelligheid, een vrolijke kermis én volop ruimte voor ontmoeting: vrijdag 5 en zaterdag 6 juni staat FG Live in Heerhugowaard volledig in het teken van het Esdégé-Reigersdaal Zomerfestival. Dit jaar is extra bijzonder, want het festival viert zijn 50e editie. Wat in 1976 begon als een kleinschalige aangepaste kermis voor mensen met een verstandelijke en/of lichamelijke beperking, is uitgegroeid tot een groots en inclusief evenement voor jong en oud.
Onder het kleurrijke thema Fiësta verandert het terrein van FG Live twee dagen lang in een sfeervol festivalterrein waar cliënten, familieleden, begeleiders, vrijwilligers, buurtbewoners en andere geïnteresseerden samenkomen. “Iedereen is welkom” benadrukt de organisatie. “Of je nou in de zorg werkt of niet, zorg ontvangt of niet; je bent van harte welkom ons feestje mee te vieren.”
Wethouder opent het bal
De officiële opening is vrijdag 5 juni om 10.30 uur en wordt verricht door wethouder Ester Leibbrand van de gemeente Dijk en Waard. Vanuit haar portefeuille Diversiteit en Inclusie zet zij daarmee cliënten en medewerkers van Esdégé-Reigersdaal extra in het zonnetje.
Aangepaste kermis als kloppend hart
Tijdens het festival is er voor bezoekers van alle leeftijden en niveaus van alles te beleven. De bekende aangepaste kermis vormt opnieuw het kloppend hart van het evenement. Bezoekers kunnen genieten van onder meer een draaimolen, zweefmolen, botsauto’s en de lambada. De attracties zijn aangepast zodat ook mensen met een beperking veilig en comfortabel kunnen deelnemen. Zo is er ruimte voor rolstoelen in de draaimolen en kunnen snelheden worden aangepast aan de wensen van bezoekers.
Silent disco, ballonnenclown en huifbedrijden
Daarnaast is er een uitgebreid programma met live muziek, dj’s, een silent disco, sport- en spelactiviteiten, schmink, clowns, een photobooth, een ballonnenclown, een drumband en huifbedrijden met paarden. Voor bezoekers die behoefte hebben aan rust is er een speciale prikkelarme belevingsruimte ingericht met zachte muziek, massages en ontspanning.
Hoe het destijds begon…
De geschiedenis van het festival gaat terug naar 1976, toen op het terrein van Reigersdaal voor het eerst een aangepaste kermis werd georganiseerd. Destijds was Esdégé-Reigersdaal een van de eerste organisaties in Nederland waar mensen met een verstandelijke en/of lichamelijke beperking of niet-aangeboren hersenletsel samen konden wonen op één terrein. Dat maakte het mogelijk om een kermis letterlijk dichtbij huis te organiseren, volledig afgestemd op de doelgroep.
Bijzondere mijlpaal
Kermisexploitant Klaas Braak maakt de bijzondere mijlpaal al vanaf het begin mee. “Ik weet het nog precies, ik was 16 jaar en woonde nog bij mijn ouders. Mijn vader is hiermee begonnen en ik doe het 50 jaar later nog steeds. Het is mooi om samen met deze mensen feest te vieren” vertelt hij. “Door de jaren heen hebben we er steeds iets nieuws bij bedacht en aan de kermis toegevoegd.”
Grote maatschappelijke waarde
Volgens evenementencoördinator Ellen Vos is het festival nog altijd van grote maatschappelijke waarde. “Het is belangrijk dat we als samenleving oog blijven houden voor deze doelgroep en activiteiten organiseren waar iedereen zichzelf kan zijn” zegt zij. “Met de druk op de huidige zorgbudgetten en de stijging van alle kosten wordt het steeds uitdagender om inclusieve activiteiten als deze te blijven organiseren. Daarom hopen we in de toekomst op nog meer lokale sponsors.”
Vrijwilligers gezocht!
Ook vrijwilligers spelen een onmisbare rol tijdens het evenement. Zij helpen onder meer bij de attracties, activiteiten en begeleiding van bezoekers. Zonder die extra handen zou het festival niet mogelijk zijn. Voor deze jubileumeditie is de organisatie nog op zoek naar extra vrijwilligers voor onder andere het blotevoetenpad, de botsauto’s en creatieve activiteiten. Aanmelden kan via anne@vrijetijdsbesteding.nl.
Opvallend is bovendien dat cliënten zelf actief bijdragen aan het programma. Zo draaien zij als dj in de silent disco, helpen zij mee tijdens activiteiten en werkten zij mee aan de kleurrijke aankleding van het Fiësta-thema. Daarmee zijn zij niet alleen gast, maar ook medeorganisator van het evenement.
FG Live
Na eerdere edities op het terrein van Reigersdaal en sportpark De Vork vindt het festival inmiddels voor het tweede jaar plaats bij FG Live aan het Strand van Luna. De locatie biedt zowel binnen als buiten volop mogelijkheden, waardoor het festival ook bij minder goed weer gewoon door kan gaan.
Het Esdégé-Reigersdaal Zomerfestival is vrijdag 5 en zaterdag 6 juni van 10.30 tot 15.30 uur bij FG Live in Heerhugowaard. Tickets zijn verkrijgbaar via www.clienti.nl/activiteit/zomerfestival/.






Meer nieuws uit Dijk en Waard?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie