Stadstuin Ecoring in 2026 naar Plaspoelpolder

HAARLEM - Voor Stichting Ecoring was 2024 een jaar van uitersten. De stichting die op de voormalige voetbalvelden van DCO in vijf jaar tijd een oogsttuin uit de grond stampte, kreeg te horen dat men in 2026 het onderkomen aan het Tennispad moet verlaten. In 2025 blijft Ecoring nog op de huidige plek, daarna verhuist de groene gemeenschap naar de Plaspoelderpolder.
Door Willem Brand
Ondanks hard lobbyen en ruim duizend steunbetuigingen is er voor de stichting in het Spaarneparkplan geen plaats en moet zij wijken voor beachvolleybalvelden en een parkeerterrein. Zelfs een positief uitgevallen biodiversiteitsonderzoek kon daar niets aan veranderen. De grond bleek kalkrijp en vruchtbaar.
Veel bekende soorten
Buurttuinen Schalkwijk bestaat uit meerdere deelnemers zoals een biologische pluktuin, moestuintjes voor wijkbewoners, de tuinafdeling van een antroposofische instelling voor verstandelijk beperkte jongeren en een tuinbouwproject voor jongeren en buurtbewoners (Ecoring). Vorig jaar zomer werd in twee dagen tijd door acht onderzoekers van Stichting Taxon Foundation de biodiversiteit van het hele terrein in kaart gebracht. Dat gebeurde door het verzamelen van aanwezige soorten dieren en insecten waaronder kevers., weekdieren, vliegen en muggen, vlinders, wantsen, spinnen pissebedden, duizendpoten en springstaarten. Er werden 289 soorten geregistreerd. Conclusie was dat het kleinschalige gebied een opmerkelijk gevarieerd beeld liet zien aan ongewervelde dieren. Dit is te danken aan een veelheid van habitats: composthopen, vele tuintjes met een hoge diversiteit aan planten, poeltjes, boomstronken, elzenhagen, braamstruweel etc.
Voorbeeld van stadstuinbouw
Mede dankzij de stadstuinbouw van Stichting Ecoring won Haarlem in 2023 de EU-prijs voor opkomende innovatiestad. Door de inspanningen van een enthousiaste groep vrijwilligers is er een gemeenschap van jong en oud ontstaan. Mensen die beseffen dat de huidige manier van omgaan met de natuur niet standhoudt. Ecoring is meer dan een oogsttuin, het is ook door culturele activiteiten een ontmoetingsplek. Extra sneu is dat op de huidige plek vandalisme ertoe voor extra tegenvallers heeft geleid. Zo is omdat het terrein niet overal evengoed is afgebakend de dome vernield en zijn twee bolderkarren gesloopt. Een oplossing zou zijn om het hele terrein door hekwerk te omgeven. Ecoring heeft daar bij de hoofdhuurder diverse keren op aangedrongen.
Nieuwe plek
Ondanks de groene metamorfose is besloten om het gebied een recreatieve bestemming te geven. Stichting Ecoring kreeg een andere plek aangeboden: het voormalige NME-terrein aan de Ringvaart, op het terrein van de Plaspoelpolder. Dit stuk is met 4000 vierkante meter 1/5 deel kleiner, maar groot genoeg om een stadstuinbouwproject zoals het huidige op te starten. Half december ging een groepje er polshoogte gaan nemen. Geen goed moment na dagenlang regen. Raul Post: ‘We schrokken omdat het terrein, zelfs de binnenruimte, onder water stond. In 2025 zal het bestuur gaan onderhandelen over het contract. Het doel is om het nieuwe terrein in beheer te krijgen.”







Meer nieuws uit Haarlem?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie