Staking legt vrijdag 6 juni al het treinverkeer stil: NS adviseert reizigers alternatieven te zoeken

Nieuws
Staking legt vrijdag 6 juni al het treinverkeer stil.
Staking legt vrijdag 6 juni al het treinverkeer stil. (Foto: Archief)

REGIO – Reizigers moeten zich opmaken voor flinke verstoringen in het openbaar vervoer: op vrijdag 6 juni rijden er in heel Nederland geen NS-treinen. De oorzaak is een 24-uursstaking van personeel in Midden-Nederland, die na verwachting om 04.00 uur in de vroege ochtend begint en precies 24 uur duurt.

De staking is uitgeroepen door vakbonden in het kader van vastgelopen cao-onderhandelingen met de NS. Hoewel de actie zich richt op Midden-Nederland, ligt daar het kloppend hart van het spoorverkeer. Veel treinen passeren de provincie Utrecht en ook de landelijke verkeersleiding van de NS is er gevestigd. Hierdoor is het onmogelijk om elders in het land treinen te laten rijden.

Geen vervangend vervoer mogelijk

Een alternatief zoals bussen komt er niet, benadrukt de NS. “In een trein passen duizend mensen, in een bus maar vijftig. Dat is simpelweg niet op te vangen,” zegt een woordvoerder. Bovendien verbiedt het stakingsrecht het inzetten van vervangend vervoer tijdens een officiële staking. Reizigers moeten daarom zelf op zoek naar andere manieren om hun bestemming te bereiken of hun reis uitstellen.

Welke treinen rijden wel op 6 juni

Reizigers die internationale bestemmingen op de planning hebben staan, kunnen opgelucht ademhalen: internationale treinen blijven volgens planning rijden. Een belangrijke uitzondering is de Eurocity Direct, die op vrijdag niet rijdt. 

Verder rijden er alleen tussen Amsterdam Centraal, Schiphol en Hoofddorp vier keer per uur treinen. De NS raadt reizigers dan ook dringend aan om vlak voor vertrek de NS-app of website te raadplegen voor actuele reisinformatie. 

Zaterdag hervatting reguliere dienstregeling

Op zaterdag 7 juni verwacht de NS weer volgens de normale dienstregeling te rijden. Ook dan blijft het advies gelden om kort voor vertrek de reisinformatie te checken, voor het geval er nog verstoringen zijn.

Meer stakingen op komst

De staking van vrijdag 6 juni is mogelijk niet de enige die reizigers deze maand treft. Voor dinsdag 10 juni zijn acties aangekondigd in West-Nederland en op donderdag 12 juni in Noordwest- en Oost-Nederland. Daarnaast zijn ook stakingen op 16 en 17 juni niet uitgesloten. NS adviseert reizigers om zich tijdig voor te bereiden en alternatieven te overwegen.

Cao-onderhandelingen

De staking komt voort uit vastgelopen cao-onderhandelingen. De NS heeft zijn medewerkers een loonsverhoging van 2,55 procent per jaar voorgesteld. De vakbonden vinden dat onvoldoende. Zij willen extra compensatie voor de hoge inflatie en betere arbeidsvoorwaarden, vooral voor medewerkers die zwaar en onregelmatig werk doen, zoals machinisten en conducteurs.

De bonden stelden de NS een ultimatum, waarin ze duidelijk maakten dat er zonder verbeterd voorstel acties zouden volgen. Dat ultimatum verliep op dinsdagmiddag zonder akkoord, waarna de eerste staking definitief werd aangekondigd.

De NS laat weten begrip te hebben voor de zorgen van medewerkers en benadrukt dat iedere collega het recht heeft om te staken. Toch betreurt het bedrijf de gevolgen voor reizigers. “We waren en zijn wat ons betreft niet uitonderhandeld en gaan graag weer in gesprek,” aldus de NS. “We blijven op ieder moment bereid om de gesprekken met vakbonden voort te zetten en tot een nieuwe cao te komen.”

Informatie en compensatie

Reizigers die hinder ondervinden van de staking kunnen terecht op ns.nl/staking voor actuele informatie, reisadviezen en eventuele compensatiemogelijkheden.

Meer nieuws uit Haarlem?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: