Wat leren we van oorlog? Dansgroep Haarlem zoekt het antwoord op 4 mei

Uit
Tegenpool is te zien op 4 mei om 21.00 uur in De Koepel.
Tegenpool is te zien op 4 mei om 21.00 uur in De Koepel. (Foto: RUTGER VOS)

HAARLEM - Dansgroep Haarlem staat voor de derde keer op rij op het podium tijdens Theater Na de Dam. Op 4 mei brengt het gezelschap de nieuwe dansvoorstelling Tegenpool in De Koepel, direct na de Dodenherdenking om 21.00 uur.

Choreograaf Haya Maëla stelde een indringende vraag centraal: wat kunnen we leren van de Tweede Wereldoorlog? "De oorlog liet zien hoe gevaarlijk polarisatie kan worden wanneer mensen tegenover elkaar komen te staan. Tegelijkertijd toont deze periode ook de kracht van medemenselijkheid, in moed, verzet en solidariteit."

Fysiek dialoog

Geïnspireerd door de filosoof Herakleitos, die stelde dat tegenstellingen elkaar niet uitsluiten maar juist definiëren, zoeken de dansers in Tegenpool naar een fysieke dialoog tussen spanning en balans, conflict en harmonie.

Het thema van Theater Na de Dam is dit jaar ‘Hoe medemenselijk te blijven in tijden van conflict?’. Maëla trekt de lijn door naar vandaag de dag. "Ook nu zien we toenemende polarisatie en leven mensen steeds vaker in gescheiden werelden. Net als toen schuilt het gevaar in het verliezen van verbinding."

Samenzijn gaat overheersen

Dans biedt daarvoor een bijzondere ingang. "Zonder tegengestelde krachten geen beweging", vertelt Maëla. "Al dansend komen we naar het punt dat de angst wegvalt en het verlangen naar samenzijn gaat overheersen."

Met Tegenpool bouwt Dansgroep Haarlem voort op de eerdere voorstelling Dagboek 44 45, uit Theater Na de Dam 2025. De voorstelling nodigt uit tot reflectie: wat hebben we van elkaar nodig om menselijk te blijven?

Tegenpool is te zien op 4 mei om 21:00 uur in De Koepel, Koepelplein 1, Haarlem. Tickets via cultuurkoepelhaarlem.nl.

Meer nieuws uit Haarlem?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: