Tien Haarlemse projecten maken kans op architectuurprijs: publiek mag stemmen

Nieuws
Bekijk alle 10 de nominaties onderaan de pagina.
Bekijk alle 10 de nominaties onderaan de pagina. (Foto: Chris Hoefsmit)

HAARLEM - Van 20 oktober tot en met 22 november kan op de website www.spraakmakendhaarlem.nl én in het ABC Architectuurcentrum Haarlem gestemd worden op een van de tien genomineerde projecten voor de Lieven de Key Publieksprijs 2026. Op de pagina hiernaast vind je de tien genomineerde projecten, gefotografeerd door Chris Hoefsmit.

Dit jaar is het thema: ‘Architectuur’. Een vakjury heeft uit een groslijst van ruim dertig projecten er tien genomineerd. Op dinsdagavond 24 november wordt tijdens een feestelijke avond in de aula van het Stedelijk Gymnasium bekend welk project het publiek tot winnaar heeft gekozen én welk project de Lieven de Key Penning krijgt van de jury.

Voorafgaand aan deze bekendmakingen wordt zoals ieder jaar de Lieven de Key Lezing gehouden. Dit jaar spreekt architectuurcriticus en publicist Ids Haagsma deze uit.

Tien genomineerden

De genomineerden voor de Lieven de Key Penning 2026 (in willekeurige volgorde) zijn:

  • Ceylonpoort (Architectenbureau Jaap Dijkman);

  • CROSS House (CROSS Architecture);

  • Intercel (Van Ommeren Associates);

  • NS Werkplaats (Woensdregt Holtz Architecten);

  • Villa aan het Spaarne (AHH);

  • Slachthuis (Van Ommeren Associates);

  • Townhouses/Look Out (MEESVISSER);

  • Turnhuis Haarlem (AG Architecten);

  • De Vierhoek (HERarchitecten/Joost Swarte);

  • IKC Wijzer (BOP Architecten).

Vlaamse architect

Dit jaar wordt voor de zeventiende keer de Lieven de Key Penning uitgereikt. De prijs is vernoemd naar de Vlaamse architect Lieven de Key (plm. 1557/1560 – 1627), de eerste stadsbouwmeester van Haarlem. De penning wordt jaarlijks door de Gemeente Haarlem uitgereikt aan een persoon of bureau die in de afgelopen drie jaar het beste project heeft gerealiseerd op het gebied van ‘Architectuur’, ‘Stedenbouw, Openbare Ruimte & Groen’ of ‘Monumentenzorg, Erfgoed & Hergebruik’.

Dit jaar worden projecten in de eerste categorie beoordeeld. Een vakjury onder leiding van de Haarlemse wethouder Ruimtelijke Ontwikkeling beoordeelt de projecten en bepaalt wie de begeerde Lieven de Key Penning krijgt. Voor de winnaar van de trofee die bij de Publieksprijs Lieven de Key hoort, kan gestemd worden.

Stemmen

Ook het oordeel van het publiek over de genomineerde projecten wordt dit jaar weer nadrukkelijk gevraagd. Voor de Publieksprijs Lieven de Key 2026 kan vanaf 20 oktober gestemd worden op www.spraakmakendhaarlem.nl én in het ABC bij de panelen-presentatie met achtergrondinformatie over de genomineerde projecten.

Fietstocht

Het is inmiddels traditie dat de vrijdag voorafgaand aan de prijsuitreiking er een fietstocht vanuit het ABC wordt gehouden langs de tien genomineerde projecten voor Lieven de Key Penning. Dit jaar is de fietstocht op vrijdag 20 november van 13.00 tot 17.00 uur (tijd onder voorbehoud).

Voor meer informatie en het reserveren van tickets kijk op www.spraakmakendhaarlem.nl of de website van het ABC.

Lieven de Key lezing 2026

Voorafgaand aan de prijsuitreikingen in de aula van het Stedelijk Gymnasium wordt op 24 november de Lieven de Key Lezing gehouden. Dit jaar is architectuurcriticus en publicist Ids Haagsma speciaal hiervoor gevraagd. Naar de persoon en het werk van Lieven de Key heeft Haagsma namelijk zo’n twintig jaar uitgebreid studie verricht. Haagsma gaat in zijn lezing in op welke bijzondere wederwaardigheden hij in zijn studie is gestuit en zal wellicht ook een verbinding leggen met de projecten.

Afbeelding
Turnhuis Haarlem
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding

Meer nieuws uit Haarlem?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: