VMO ziet volop innovatie tijdens ‘Rondje Kralingerhoek’

Kralingerhoek heeft zich de afgelopen jaren ontwikkeld tot een modern bedrijventerrein waar ondernemerschap en innovatie hand in hand gaan. Het stond dan ook hoog op het wensenlijstje van de Vereniging Maaslandse Ondernemers (VMO) om eens uitgebreid rond te kijken bij de bedrijven tussen de Westgaag en de Burgerweg in Maasland.
Peter van Mil
Tijdens het ‘Rondje Kralingerhoek’ ontvingen vijf bedrijven de VMO-leden en zij vertelden enthousiast over hun bedrijf, ontwikkelingen en toekomstplannen.
Landbouwmechanisatie
Dat ook kleine bedrijven innovatief kunnen zijn toont Adrie Sonneveld van Janus Mobiele Mechanisatie aan. Hij leerde het vak van landbouwmechanisatie bij DIGO in Schipluiden en deed zeven jaar al het onderhoud bij loonbedrijf. In 2005 nam hij de stap naar het ondernemerschap. Hij kocht een vrachtwagen en bouwde hem om tot een mobiele werkplaats. Daarmee verrichtte hij onderhoudswerkzaamheden voor boeren, loonwerkers en aannemers. Sinds 2013 beschikt hij over een ruim pand aan de Kralingerhoek met diverse voorzieningen om het werk lichter te maken en een uitgebreid magazijn met onderdelen. Vooral de voorraad hydrauliekslangen is indrukwekkend. Bijzonder is de CNC plasmasnijder, waarmee computergestuurd onderdelen uit een metalen plaat gesneden kunnen worden.
Energietransitie
René van Rijswijk ontving het gezelschap op het laadplein bij Welvreugd Energy. Het zusterbedrijf van Welvreugd is in 2023 opgericht om de vervolgstappen te zetten in de energietransitie. “We zijn er vol voor gegaan”, vertelde hij over de investeringen die Welvreugd Energy heeft gedaan in het machinepark, de energieopwekking, laadvoorzieningen en accupakketten. Het eigen zonnepark beschikt over zo’n 1500 zonnepanelen en bij het laadplein kunnen de elektrische vrachtwagens en boormachines worden opgeladen. Heel bijzonder zijn de kolossale mobiele accupakketten, die ieder project kunnen voorzien van groene stroom, of het nu in een weiland of middenin de stad is. Met deze accupakketten kan er zowel emissieloos als geluidloos worden gewerkt.
Met visie en durf heeft men bij Welvreugd een voorsprong in de markt genomen. De jonge Sil Vreugdenhil plaatste hierbij een kleine kanttekening. “Opdrachtgevers eisen bij aanbestedingen dat je emissieloos werkt, maar hebben nog wel eens moeite met de kosten als dit duurder uitvalt”. Dit geluid hoor je vaker in de markt.
Elektrisch transport
Douwe van Buuren van Martson had bij de presentatie van zijn bedrijf graag het nieuwe kantoor laten zien, maar dit is helaas nog niet gerealiseerd. In 2021 is er voor de nieuwe naam Martson gekozen. Het oude BVB Logistics verwees te veel naar het BVB Substrates van de nieuwe Finse eigenaren en dat is niet handig als je transport voor verschillende potgrondbedrijven verzorgt.
Martson beschikt over 65 eigen vrachtwagens, waarvan er acht volledig elektrisch zijn. Verder is er fors geïnvesteerd in een eigen laadplein, waar nu acht vrachtwagens tegelijk geladen kunnen worden. Het laden op het eigen laadplein is aanzienlijk goedkoper dan onderweg laden. Sinds 1 juli 2026 geldt een vrachtwagenheffing van € 0,20 per kilometer voor reguliere vrachtwagens, tegenover € 0,04 voor elektrische vrachtwagens. Hoewel een elektrische truck in aanschaf ruim twee keer zo duur is als een dieseltruck, zorgen de lagere kilometerheffing en energiekosten, samen met de huidige aanschafsubsidies, ervoor dat de hogere investering in elektrische trucks eerder rendabel wordt.
Douwe van Buuren: “Elektrisch transport is een trend die niet meer te stoppen is. We lopen daarin voorop en zijn onderweg de nodige uitdagingen tegengekomen. Door het hogere eigen gewicht van een elektrische truck is deze voor echt zwaar transport nog geen volwaardig alternatief. Anderzijds is elektrisch transport bij aanbestedingen soms een vereiste. Technisch is het me enorm meegevallen. De techniek werkt eigenlijk perfect.”
Ondergrondse wateropslag
Velen kennen Kroes vooral van grond-, weg- en waterbouw (GWW) en betonwerk in de glastuinbouw. Dat het bedrijf daarnaast een belangrijke rol speelt bij geothermieprojecten en innovatieve oplossingen voor waterberging, was voor veel VMO-leden een verrassing. Bij geothermieprojecten neemt Kroes het betonwerk voor zijn rekening en zorgt ervoor dat de locatie volledig wordt voorbereid op de boringen. Boorstellingen wegen tot 500 ton en de funderingen moeten daar op berekend zijn. Deze boringen gaan tot zo’n 2,5 à 3 kilometer, staan onder streng toezicht en worden uitgevoerd door een beperkt aantal gespecialiseerde bedrijven.
Zes jaar geleden bracht een zeer nat voorjaar, gevolgd door een warme, droge zomer, Richard Bakker van Kroes op het idee van ondergrondse wateropslag. Want waarom regenwater zo snel mogelijk afvoeren als je het kunt bewaren voor droge perioden? Op zo’n 35 meter diepte kan vrijwel onbeperkt water worden opgeslagen en later weer worden opgepompt. Voor bouwprojecten betekent dit dat minder oppervlaktewater nodig is en meer grond kan worden uitgegeven.
Een pilot aan de Kwartellaan in Maassluis bewees dat het kan. De brandweer maakt gebruik van het opgeslagen water en bij droogte wordt het teruggepompt naar het oppervlaktewater. Na uitgebreid overleg met het Hoogheemraadschap en andere instanties is het concept nu klaar voor verdere uitrol.
Water en biodiversiteit
Cees van de Kooij is in 1991 gestart met zijn hoveniersbedrijf. Zo’n tien jaar geleden kon hij een stuk grond verwerven aan de Kralingerhoek en onder de nieuwe naam Groenst Hoveniers trekt hij met zes vaste medewerkers de buitenlucht in om tuinen aan te leggen en te onderhouden.
Wie Cees vraagt om een tuin volledig dicht te tegelen, is bij hem aan het verkeerde adres. Groenst kiest juist voor beplanting, natuurlijke materialen en oplossingen waarbij ook ruimte is voor water en biodiversiteit. Rond de nieuwe bedrijfsloods komt die visie samen op het Groenst Inspiratie Erf. Hier zijn verschillende ideeën in de praktijk gebracht. Zo is er een wadi waarin regenwater tijdelijk wordt opgevangen, zijn er borders met planten die bijen en vlinders aantrekken en is een selectie van meerstammige bomen en hagen aangeplant. Het tuinhuisje heeft een groen dak en voor de bestrating is gekozen voor waterdoorlatende halfverharding.
Barbecue en netwerkborrel
Na afloop van het Rondje Kralingerhoek was er tijdens de barbecue en netwerkborrel genoeg stof om over na te praten. Met ruim tachtig leden en partners was de belangstelling als vanouds groot en het heerlijke najaarsweer droeg bij aan een ontspannen en uitgelaten sfeer. De VMO hecht veel waarde aan een goede verstandhouding met de gemeente en daarom werd ook de aanwezigheid van wethouder Wendy Renzen bijzonder gewaardeerd.






Meer nieuws uit Midden-Delfland?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie