Riet Kunst-Valkering viert haar honderdste verjaardag

SPANBROEK/OBDAM - Riet Kunst-Valkering vierde woensdag 19 maart haar honderdste levensjaar. Geboren op 19 maart 1925 in Obdam, groeide zij op als het tweede kind in een gezin van dertien kinderen. Na haar bruiloft verhuisde de Obdamse naar Spanbroek. Volgens dochter Gerda is ze altijd nog even helder.
Na de basisschool wilde Riet graag naar de MULO, maar moest naar de naaischool. Na twee diploma’s moest ze er van af en thuis komen werken. Maar dat moest de jonge Riet al vaker op de lagere school. Ze miste daardoor veel van school. De Obdamse ging naar de naaischool, maar stopte al snel om thuis te helpen. Tijdens de oorlogsjaren werkte ze als hulp in de huishouding bij een familie in het dorp.
Haar eerste kennismaking met de liefde vond plaats in de zomer van 1942, maar pas in 1943 ontstond een serieuze relatie met een onderduiker genaamd Joop uit Den Haag. Ze hadden drie jaar lang een relatie. Jaren later bleven ze contact houden, vertelt Riet: “Hij is ook op mijn 50-jarige huwelijksviering geweest”.
Jaap Kunst en familie
Riet ontmoette Jaap Kunst in 1947. Hij werkte bij het bedrijf van van haar vader. De relatie groeide en in 1948 verloofden de twee zich. Het stel huwden 18 april 1949, waarna ze hun intrek namen in de garage bij haar ouders. In de jaren die volgden, bouwden zij samen een bestaan op en werden de twee ouders van vijf kinderen. Van wie er twee kort erna zijn overleden vertelt Riet Kunst-Valkering: “Marieke is na zeven maanden in de buik overleden en Anita is een halfuur na de geboorte overleden”. In 2002 is dochter Marianne overleden op 52-jarige leeftijd. Sinds 2019 is er een wet waardoor Riet haar eerste twee overleden kinderen kan erkennen. Daar is zij en haar gezin, heel blij mee geeft ze aan: “Ik vond het fantastisch dat het eindelijk kan”. Haar favoriete periodes in haar leven zijn het opgroeien van haar kinderen en het reizen met haar man na zijn pensioen.
DIJBO
Jaap en zijn zwager namen de bodedienst DIJBO over, de mannen doopte dit later tot Valkering en Kunst. Na een zakelijke splitsing ging Jaap verder onder de naam Kunst Autodiensten. Het echtpaar verhuisde enkele keren en Riet had ook een aandeel in het bedrijf, onder andere als chauffeur. In 1970 besloten ze het bedrijf te verkopen, waarna Jaap nog veertien jaar werkte als buschauffeur.
Na hun pensionering genoten het paar van hun vrije tijd, met name van fietsen en kamperen. Hongarije was hun favoriete bestemming. “De Hongaarse Mariska woonde bij mijn moeders grootmoeder in huis na de Eerste Wereldoorlog en daarna bij haar in het gezin”, vertelt dochter Gerda. Riet en haar man bezochten de Hongaarse vaker op. Het stel ging 38 keer naar Hongarije, om Mariska op te zoeken en om naar het Ballatonmeer te gaan.
De Schakel
Het getrouwde stel verhuisde in 2009 naar WoonZorgComplex De Schakel, waar Riet nog steeds woont. Na het overlijden van Jaap in 2012 bleef zij actief. Haar grootste hobby is schrijven. In 2015 publiceerde de schrijfster haar autobiografie Jeugdjaren Obdam 1925-1949, gebaseerd op haar dagboeken. Daarnaast is ze een enthousiaste volger van Facebook en is e graag voetbal. De voetbalfan is een Ajaxsupporter, maar ze volgt ook andere clubs, clubs waarvan familie en vrienden fan zijn.
Altijd bij de tijd
Ze geniet van de gesprekken die Riet met haar kleinkinderen voert, die van de koetjes en de kalfjes naar diep gaan. “Misschien is het gek om over mijn eigen moeder te zeggen, maar mijn moeder gaat echt met de tijd mee”, zegt Gerda de dochter van Riet. De Obdamse is bijvoorbeeld altijd een voorstander geweest van homorechten en ze spreekt open over nare ervaringen uit haar verleden, zoals het verliezen van haar kinderen en later in 2012 van haar man. “Zulke gesprekken kan zij goed voeren met andere mensen die vergelijkbare situaties hebben meegemaakt”, vertelt Gerda. Een lastige tijd vond Riet de oorlog, ze raakte haar oudere broer Ben kwijt in 1940.
Viering
Haar verjaardag vierde Riet Kunst-Valkering met ‘s middags een receptie om 15.00 uur en ‘s avonds met een buffet met familie en vrienden. Als oudere vrouw had Riet tussendoor wat rust nodig, maar laat naar bed gaan is niet nieuw voor haar, omdat ze geniet van uitslapen.








Meer nieuws uit Opmeer?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie