Demonstranten trekken door Schiedam: protest tegen mogelijk nieuw AZC

Nieuws
Start van de protestmars tegen een AZC van het Stadserf.
Start van de protestmars tegen een AZC van het Stadserf. (Foto: René van der Klink)

Met spandoeken, protestborden en onder het roepen van leuzen trok zaterdagmiddag 4 oktober een lange stoet door de Schiedamse binnenstad. Honderden mensen kwamen bijeen op het Stadserf om te demonstreren tegen de mogelijke komst van een nieuw asielzoekerscentrum (AZC) naar de stad.

door René van der Klink

Waar het plein een week eerder nog het decor was van de afsluiting van Schiedam 750 en de start van de Brandersfeesten, stond het nu vol met betogers met protestborden en spandoeken. Het initiatief voor de demonstratie kwam van oppositiepartij Lokaal Onafhankelijk Schiedam (LOS), die met vier zetels in de gemeenteraad vertegenwoordigd is. Deze partij startte eerder al een online handtekeningenactie tegen de opvangplannen; deze werd meer dan 3.300 keer ondertekend.


Start van de protestmars op het Stadserf tegen een AZC - Foto: René van der Klink

Aanleiding voor het protest zijn de plannen van het gemeentebestuur om in de leegstaande flat aan de ’s-Gravelandseweg 284–300 zo’n 275 meerderjarige asielzoekers op te vangen, voor een periode van minimaal vijf jaar. 50 minderjarige kinderen worden mogelijk nog op een andere locatie ondergebracht. Tegenstanders vinden de voorgestelde locatie ongeschikt, omdat de flat midden in een industriegebied ligt en er weinig voorzieningen in de buurt zijn. Ook ondernemers uit de omgeving vrezen overlast, variërend van diefstal en vernielingen tot het lastigvallen van personeel en klanten.


Start van de protestmars op het Stadserf tegen een AZC. Foto: René van der Klink

Voorafgaand aan de protestmars sprak Mark Verspeek, fractiemedewerker van LOS en mede-initiatiefnemer van het protest, de menigte toe. “We laten vandaag zien dat Schiedam zijn stem laat horen tegen een AZC, maar we doen dat waardig en zonder provocatie,” benadrukte hij. LOS is van mening dat de zorg, het onderwijs, het woningtekort en de leefbaarheid in Schiedam al zwaar onder druk staan en er geen ruimte is voor een extra AZC. Onder begeleiding van de politie trok de stoet vervolgens door het centrum, terwijl leuzen als “AZC weg ermee” en “wij zijn Nederland” klonken. Ondanks dat er een noodverordening van kracht was waarin gezichtsbedekkende kleding verboden werd hield een aantal demonstranten zich hier niet aan. De politie greep er niet op in.


Tegendemonstratie van antifada op het Land van Belofte. Foto: René van der Klink

Op hetzelfde moment vond op het Land van Belofte een kleine tegendemonstratie plaats van de antifascistische beweging antifa. Zij scandeerden leuzen tegen fascisme en welkom aan vluchtelingen. De politie had uitgebreide voorzorgsmaatregelen getroffen en was in groten getale aanwezig met onder meer de Mobiele Eenheid, agenten te paard en op de fiets. Beide groepen werden strikt gescheiden gehouden.


Mark Verspeek van LOS spreekt de betogers tegen een AZC toe op het Stadserf Foto: René van der Klink

Na afloop keerden de betogers terug naar het Stadserf, waar verschillende sprekers het woord voerden tegen de komst van het AZC. Het protest verliep rustig; de aanwezige politie hoefde niet in te grijpen. Op social media geeft Burgemeester Harald Bergmann een compliment aan de stad voor het rustig en ordelijk verlopen van de demonstratie.
Op dinsdag 7 oktober neemt de gemeenteraad een definitief besluit over de mogelijke komst van het asielzoekerscentrum naar Schiedam.

Start van de protestmars tegen een AZC van het Stadserf
Start van de protestmars tegen een AZC van het Stadserf
Tegendemonstratie van antifada op het Land van Belofte
Afbeelding
Mark Verspeek van LOS spreekt de betogers tegen aan AZC toe op het Land van Belofte.

Meer nieuws uit Schiedam?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: