Rentepercentage studiefinanciering in 2026: 2,33%

Onderwijs
De rentepercentages voor 2026 zijn berekend.
De rentepercentages voor 2026 zijn berekend. (Foto: )

REGIO - De rentepercentages op studiefinanciering en studieschulden voor 2026 zijn bekend. De rente is gekoppeld aan de rente die de overheid moet betalen voor leningen.

Nu deze is gewijzigd veranderen ook de rentes op studiefinanciering. Die zijn nu dichter bij elkaar gekomen. De nieuwe rentepercentages gelden voor alle studenten en voor een deel van de terugbetalers. Het rentepercentage waar (oud-)studenten mee te maken krijgen is afhankelijk van de terugbetalingsperiode. Studenten betalen óf in 35 jaar óf in 15 jaar hun studieschuld terug.

820.000 studenten betalen in 35 jaar terug

Bijna alle studenten, ruim 820.000, mogen na hun studie in 35 jaar de studieschuld terugbetalen. Voor hen is het rentepercentage iets gedaald. Het is vastgesteld op 2,33%. Dit was 2,57%. Voor hbo- en universitaire studenten die nog onder het oude stelsel studeerden, voor 2015, en een deel van de mbo studenten geldt een aflostermijn van 15 jaar. Voor deze studenten is het rentepercentage licht gestegen van 2,21% naar 2,29%. Op dit moment betalen ongeveer 264.000 oud-studenten hun studieschuld in 35 jaar terug en 780.000 oud-studenten in 15 jaar. Een deel van deze terugbetalers, ongeveer 260.000 oud-studenten, krijgt in januari te maken met het nieuwe rentepercentage.

Eerder aflossen

De bekendmaking van het rentepercentage is voor veel oud-studenten een trigger om alvast te starten met de terugbetaling van hun schuld. Het is via Mijn DUO mogelijk om via IDeal alvast een bedrag af te lossen.

Effect rente op studenten en terugbetalers

Studenten die gebruikmaken van studiefinanciering bouwen vanaf de eerste maand een studieschuld op. Ook wanneer zij niet lenen, maar alleen een prestatiebeurs ontvangen. Bovenop die schuld komt een rente. Zolang de studie duurt wordt het rentepercentage steeds voor één jaar vastgezet. Het nieuwe rentepercentage voor 2026 geldt dan ook voor alle studenten die in 2026 een beurs of lening krijgen. Haalt de student binnen tien jaar een diploma, dan wordt een deel van de prestatiebeurs omgezet in een gift. Voor mbo 1 en mbo 2 zijn de basisbeurs, aanvullende beurs en het studentenreisproduct geen prestatiebeurs, maar altijd een gift. Voor oud-studenten die een studieschuld moeten terugbetalen, wordt het rentepercentage telkens voor vijf jaar vastgezet. Het nieuwe rentepercentage voor 2026 geldt dan ook niet voor alle oud-studenten. Alleen oud-studenten die in 2025 voor het laatst studiefinanciering kregen en terugbetalers bij wie de rentevaste periode van vijf jaar afliep voor 31 december 2025, krijgen te maken met het nieuwe rentepercentage. Voor hen begint vanaf januari 2026 de eerste of nieuwe rentevaste periode van vijf jaar.

Koppeling met kapitaalmarkt

In de Wet Studiefinanciering 2000 is vastgesteld dat de rente op studieleningen is gekoppeld aan de rente die de overheid moet betalen voor leningen op de kapitaalmarkt. Dat vloeit voort uit het feit dat de overheid zelf eerst geld moet lenen voordat ze het weer uit kan lenen. Daarbij wordt voor de verschillende rentepercentages gekeken naar een andere resterende loopduur van de staatsobligaties en naar een andere periode.

Meer nieuws uit Uitgeest?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: