Van politiebureau naar volwaardig museum: Monnickendam viert 25 jaar De Speeltoren

MONNICKENDAM - Stichting Museum De Speeltoren bestaat 25 jaar. De stichting ontstond in 2001 uit Vereniging Oud Monnickendam en vormt de bestuurlijke basis van het huidige Waterlandsmuseum De Speeltoren.
De plaats is een paar maanden geleden, de locatie: Waterlandmuseum De Speeltoren. Voor een volle zaal met vrienden, familie en bewonderaars hield Lisa Smit, conservator schilderijen in het Van Goghmuseum, het openingswoord. Op de agenda de opening van de solotentoonstelling van kunstenaar Kris Spinhoven. Op verzoek van het museum trok Spinhoven een jaar lang door Waterland om te tekenen en schilderen.
Tekst gaat verder onder de foto.
Tegelverzameling
Het is een van de bekende exposities in het museum. Maar de geschiedenis gaat uiteraard verder terug. Zelfs lang voor de oprichting van de stichting. Vereniging Oud Monnickendam (VOM) stelde zich na de oprichting in 1950 al bezig met tentoonstellingen en het bewaren van historische voorwerpen. Een bijzondere aanleiding was de kostbare tegelverzameling van dokter Van Tijen. Die collectie verhuisde door de jaren heen langs verschillende locaties: de zolder van het Raadhuis, de garagezolder van Bloem, de Grote Kerk en in 1980 het oude politiebureau naast de Speeltoren. Daar ontstond museum De Speeltoren.
Aparte stichting
In 2001 besloot VOM de museale activiteiten onder te brengen in een zelfstandige stichting, met een bestuurlijke inbreng van de vereniging. Het museum in het oude politiebureau had zijn beperkingen: de ingang viel nauwelijks op en het gebouw was bouwkundig en museaal ongeschikt. Een team vrijwilligers ging op zoek naar een nieuwe locatie.
Nieuw gebouw
Die zoektocht leidde in 2012 tot de bouw van een nieuw museum. Een lokale aannemer, een marketing- en communicatieprofessional, een penningmeester en een voorzitter met museale kennis trokken samen op. Met subsidies, bijdragen van Monnickendammers, sponsoring en ludieke acties kwamen de benodigde middelen bijeen en kon de nieuwbouw worden gerealiseerd. Sinds de bouw van het museum worden jaarlijks ongeveer zevenduizend bezoekers geteld. Vorig jaar werd de 80.000ste bezoeker verwelkomd. Nietsvermoedend stapten Rianda en Mitchell uit Veenendaal het museum binnen. Ze kenden het museum nog niet: “Wij hebben niet gegoogeld en niet op de website gekeken. Juist niet! We dachten: We zien wel. Wij laten ons verrassen.”
Tekst gaat verder onder de foto
Feestavond
De stichting viert het jubileum met een feestavond voor alle museummedewerkers. Zij nemen het tegen elkaar op in een pubquiz met weetjes en wetenswaardigheden over het museum. Terug naar de tentoonstelling van Kris Spinhoven. De expositie is zeker niet de laatste, want het museum gaat met goede moed door. "Ik hoop dat bezoekers zich zullen laven aan de schoonheid van Waterland, waar een onbenullig geel bordje en een stuk landbouwplastic onontbeerlijke kleuraccenten in een schilderij kunnen zijn", aldus conservator Lisa Smit.





Meer nieuws uit Waterland?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie