Verkiezingen 2023: Wat doet jouw stem met de Westlandse woningmarkt?

Algemeen
Vrijwel alle partijen willen meer woningen bouwen, maar over wie erin gaat wonen zijn ze het niet eens.
Vrijwel alle partijen willen meer woningen bouwen, maar over wie erin gaat wonen zijn ze het niet eens. (Foto: Illustratie: Maurice Koelemij)

Op woensdag 22 november vinden de vervroegde Tweede Kamerverkiezingen plaats. Voor veel Westlanders lijkt dan misschien een ‘ver-van-mijn-bedshow’, maar dat is het natuurlijk niet. De uitslag van de verkiezingen heeft natuurlijk óók effect op wat er in de gemeente Westland gebeurt. Zeker op het gebied van wonen. Daarom vroegen wij de Westlandse politiek om het woonbeleid van hun landelijke afdeling te vertalen naar de Westlandse situatie.

Forum voor Democratie Westland

“De woningmarkt staat in heel Nederland onder enorme druk en er zijn verschillende factoren die hieraan bijdragen,” aldus Jasper van der Voort van Forum voor Democratie Westland. “Massa-immigratie heeft geleid tot een tekort aan woningen, waarbij statushouders vaak voorrang krijgen, wat tot lange wachttijden voor Westlanders leidt. Bovendien zijn de bouwkosten aanzienlijk gestegen als gevolg van ridicule duurzaamheidsregels, wat heeft geresulteerd in hogere prijzen. Deze duurzaamheidsregels hebben ook geleid tot de invoering van stikstofregels, waardoor de bouw van huizen praktisch tot stilstand is gekomen. Forum voor Democratie streeft naar verandering in deze situatie en heeft de volgende doelstellingen: 1) Westlanders voorrang geven bij de toewijzing van woningen in het Westland; 2) Stoppen met een al te rigide duurzaamheidsagenda; 3) Geen overdrachtsbelasting voor starters; 4) Het instellen van een immigratiestop; 5) Geen verhoging van de Onroerendezaakbelasting (OZB); 6) Gemeenten toestaan om bij nieuwbouwprojecten voorrang te geven aan mensen die al geworteld zijn in de gemeente en 7) Studieschulden niet meerekenen bij het beoordelen van hypotheekaanvragen.”

Zie het programma op fvd.nl/standpunten.

PvdA Westland

“PvdA vindt het prettig en mooi wonen in Westland,” aldus Nico de Gier van PvdA Westland. “Helaas kunnen onze starters hier niet van profiteren. Ondanks beloften van andere partijen wordt er nog steeds duur gebouwd voor rijke mensen. Onze eigen jongeren moeten elders zoeken. Ook minder draagkrachtige ouderen kunnen geen andere woning vinden. Dat moet anders. Bouwen, bouwen, bouwen dat is wat PvdA Westland vraagt. Dat is ook wat de gemeente heeft beloofd, aan onze jongeren, aan onze ouderen, aan onze inwoners, aan de regio en aan het Rijk. PvdA Westland wil geen villa’s maar betaalbare woningen. Goedkope huur en goedkope koop. Geef onze jongeren en andere starters weer kans om in ons prachtige Westland te wonen. Stop met verzet tegen bouwplannen en ga met de buurt in overleg wat mogelijk is op de schaarse stukjes bouwgrond. Vanuit de regering en de provincie is er geld beschikbaar om deze bouwplannen betaalbaar te maken. Nu de gemeente nog.”

Zie het programma op groenlinkspvda.nl/verkiezingsprogramma.

CDA Westland

“Het CDA zet sterk in op het bouwen van extra woningen voor starters, gezinnen en ouderen,” vertelt Kevin Klinkspoor van CDA Westland. “In Westland moeten er volgens de gemaakte afspraken meer dan 7000 woningen tot en met 2030 worden bijgebouwd. Het CDA wil dat daarvan tweederde betaalbaar wordt voor mensen die nu geen woning kunnen vinden. Het CDA wil daarnaast dat 40% van de woningen beschikbaar komt voor de middengroep; de groep die in de huidige woningmarkt tussen wal en schip raakt. Van alle woningen in een gemeente moet 50% straks lokaal toegewezen kunnen worden aan lokale inwoners en mensen die in de gemeente werken. Ook moeten jongeren en starters straks een hogere rente bij de bank kunnen krijgen wanneer ze sparen voor hun eerste huis. Het CDA wil bij nieuwbouw ook ervoor zorgen dat gemeenschappen intact blijven: zo moet er bij elk dorp een straatje erbij gebouwd kunnen worden en moeten er verplicht maatschappelijke voorzieningen zoals een huisarts in nieuwbouwwijken.”

Zie het programma op cda.nl/verkiezingsprogramma.

VVD Westland

“Voor de verkiezingen heeft de VVD een mooi en ambitieus verkiezingsprogramma gerealiseerd”, aldus Jim van der Meer van VVD Westland. “Diverse punten zijn goed te vertalen naar de gemeentelijk praktijk. Hiervan wil de Westlandse VVD er een tweetal uitlichten:

Verduurzamen van huurwoningen: Corporaties en verhuurders moeten hun woningen verduurzamen. Indien zij dit nalaten, kunnen huurders hiervan melding maken bij Gemeente Westland. De gemeente verplicht de corporaties/verhuurders vervolgens om een maandelijkse huurkorting te geven, totdat er verduurzamingsmaatregelen zijn genomen. Op deze manier zorgen wij ervoor dat de energierekening voor onze Westlandse inwoners nu en in de toekomst betaalbaar blijft.

Sluiten van een Bouwakkoord: Onderdeel van het te sluiten bouwakkoord zijn zogenaamde combideals die op gemeentelijk niveau moeten worden gesloten. Hierbij is er zowel oog voor slim ruimtegebruik als behoud van economische activiteiten. Dit onderdeel is een uitkomst voor Westland, omdat de beschikbare grond en ruimte schaars is, de bouw van woningen hard nodig is en wij onze economische activiteiten zoveel mogelijk willen behouden.”

Zie het programma op www.vvd.nl/standpunten-tweede-kamerverkiezingen..

Jouw stem bepaalt mede hoe we in de toekomst wonen en leven in Westland. - Illustratie: Maurice Koelemeij

GroenLinks Westland

“Duurzaam bouwen is meer dan een huis met goede isolatie, dat energiezuinig is en zelf energie opwekt,” vertelt Duncan Plomp van GroenLinks Westland. “GroenLinks Westland wil dat hele wijken duurzaam worden. Door bomen, groenstroken en water te integreren in een wijk verbeteren we niet alleen de uitstraling maar is een wijk ook beter bestand tegen hittestress en de gevolgen van extreme regenval en droogte. Voor bestaande huizen en wijken wil GroenLinks Westland maatwerk toepassen bij de verduurzaming. Dak- en spouwmuurisolatie of het plaatsen van zonnepanelen mag niet ten koste gaan van de nestplaatsen van vogels en vleermuizen, waar nodig kan dit worden ondervangen door het plaatsen van nestkasten. Verhuurders moeten gedwongen kunnen worden om energiebesparende maatregelen door te voeren, zonder dit door te belasten aan de huurders. Inwoners die zelf financieel niet in staat zijn om verduurzamingsmaatregelen te nemen, moeten hierbij ondersteund worden.”

Zie het programma op groenlinkspvda.nl/verkiezingsprogramma.

D66 Westland

Het woningtekort in Nederland is enorm, elk woningmarktonderzoek onderstreept dat elke keer weer. Ook in Westland is er een groot tekort aan voornamelijk betaalbare woningen voor starters, statushouders en senioren. Westland is de meest dichtbebouwde gemeente van Nederland en dus moeten we creatief met de ruimte overgaan om voldoende woningen te realiseren. Denk bijvoorbeeld over bouwen in de hoogte of bestaande woningen splitsen. Zo creëren we op hetzelfde oppervlak meer woningen die betaalbaar zijn met ruimte in de omgeving voor groen. Naar ons idee moet zo’n 70% van deze woningen betaalbaar zijn, met daarin ruimte voor sociale huur, midden huur en goedkope koopwoningen. We zien dat te veel plannen gerealiseerd worden met dure woningen, waardoor starters nergens kunnen beginnen en senioren niet kunnen doorstromen. Door juist in het goedkope segment te bouwen en hier de focus op te leggen, kunnen we beweging krijgen in de Westlandse woningmarkt. 

ChristenUnie-SGP Westland

Veel jongeren hebben moeite met het vinden van een betaalbaar huis. De bouw hiervan is nodig om te voorkomen dat zij Westland verlaten. Daarom wil de ChristenUnie-SGP dat de gemeente meer ruimte geeft aan alternatieve woonvormen. We willen ook dat er gekeken wordt naar hergebruik van leegstaande panden, zodat die waar mogelijk omgevormd worden tot woningen voor starters. Voor onder meer arbeidsmigranten is het goed als er meer tijdelijke woningen worden gebouwd. Het is belangrijk dat via een anti-speculatiebeding, zelfbewoningsplicht en doelgroepenverordening goedkope koopwoningen beschikbaar blijven voor wie ze bedoeld zijn.

Voor (jong)volwassenen met een beperking moeten er meer aangepaste zorgwoningen komen. Voor senioren moeten levensloopbestendige, betaalbare woningen gebouwd worden. Wij stimuleren het bouwen rond woon-zorg zones in de kernen van het Westland. Ook zijn we een groot voorstander van woonzorginitiatieven waarbij mensen elkaar ondersteunen in verschillende levensfasen. Voor senioren en anderen die minder mobiel zijn, worden de looproutes naar het centrum, belangrijke ontmoetingsplekken en (zorg)voorzieningen aangepast aan hun behoeften.

Zie voor het programma christenunie.nl/verkiezingsprogramma en sgp.nl/standpunten.

Dit artikel verscheen eerder in de speciale bijlage Westland Woont, Westland Leeft.

Meer nieuws uit Westland?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: