Nijpend zoetwatertekort in ons gebied: ‘Het wordt vechten om water’

Duurzaamheid
Lineke Tiemens, adviseur klimaatadaptatie en zoetwater bij Delfland.
Lineke Tiemens, adviseur klimaatadaptatie en zoetwater bij Delfland. (Foto: Hoogheemraadschap van Delfland)

Het tekort aan zoetwater in Delfland wordt steeds nijpender, waarschuwt een recent rapport van Deltares. Door klimaatverandering staan we voor nattere winters en drogere zomers, wat het Nederlandse watersysteem zwaar onder druk zet. De problemen zijn nu al zichtbaar en zullen volgens de Deltascenario’s alleen maar toenemen richting 2050 en 2100.

Het rapport schetst een zorgwekkend beeld van de toekomst. “In 2018 en 2022 hebben we periodes van extreme droogte meegemaakt,” zegt Lineke Tiemens, adviseur klimaatadaptatie en zoetwater bij Delfland. Tijdens deze droge periodes verdampt er meer water en daalt de waterstand in de rivieren, waardoor minder zoetwater beschikbaar is.

Andere Europese landen gebruiken water uit de rivieren voordat het Nederland bereikt

 Dit probleem wordt verergerd doordat andere Europese landen eveneens water uit de rivieren gebruiken voordat het Nederland bereikt. “Tijdens een extreem droge periode stroomt er minder water door de rivieren. Vanuit de zee dringt steeds meer zoutwater de riviermonding binnen waardoor ons gebied verzilt,” legt Tiemens uit. Dit is schadelijk voor land- en tuinbouwgewassen en de groeiende stedelijke gebieden in de Randstad.

Balans

Het toekomstige tekort aan zoetwater maakt het steeds moeilijker om vraag en aanbod in evenwicht te houden. Stedelijke ontwikkelingen vragen om meer water en de druk op het watersysteem neemt toe. “Delfland zoekt naar oplossingen om het water vast te houden, daar waar het valt,” aldus Tiemens. Dit betekent dat er beleid moet komen voor een toenemende vraag naar zoetwater en dat klimaatadaptieve maatregelen, zoals meer vergroening en het beheer van het grondwaterpeil, zelf ook meer zoetwater vragen.

Samenwerken

Het tekort aan zoetwater kan Delfland niet alleen oplossen. Samenwerking met gemeenten en bewoners is essentieel. Voorbeelden hiervan zijn projecten met Rotterdam en Den Haag om overtollige neerslag in de ondergrond op te slaan, zoals de Urban Waterbuffers. Ook werken ze met woningcorporaties aan het vergroenen en ontharden van terreinen om water vast te houden. “Er is nog onvoldoende maatschappelijk besef dat zoetwater in de toekomst steeds schaarser wordt,” benadrukt Tiemens. Deltacommissaris Co Verdaas vat het treffend samen: “Het wordt vechten om het water.”

Meer nieuws uit Westland?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: