Wat hebben zeehonden met een Westlands theater te maken?

Politiek
Afbeelding
(Foto: Stock)

Naaldwijk - Wat hebben zeehonden in Lauwersoog te maken met de plannen voor een nieuw WestlandTheater De Naald in Naaldwijk? Volgens Westland Verstandig genoeg om kritische vragen te stellen. De partij ziet één opvallende overeenkomst: adviesbureau Blueyard was betrokken bij zowel het Werelderfgoedcentrum Waddenzee als de plannen voor De Naald.

Aanleiding zijn de financiële problemen bij het Werelderfgoedcentrum Waddenzee (WEC) in Lauwersoog, waarin het voormalige Zeehondencentrum Pieterburen is ondergebracht. Volgens Westland Verstandig liepen de bouwkosten daar op van een oorspronkelijke raming van circa 27 miljoen euro naar ongeveer 43,7 miljoen euro. Ook zouden de bezoekersaantallen achterblijven bij eerdere verwachtingen.

Bij de ontwikkeling van het centrum was adviesbureau Blueyard betrokken. Volgens de partij ontwikkelde het bureau in 2017 onder meer het financiële model voor het businessplan en rekende het verschillende verdienmodellen door.

Ook betrokken bij De Naald

Datzelfde adviesbureau is betrokken bij de plannen voor nieuwbouw van WestlandTheater De Naald. Blueyard heeft volgens Westland Verstandig onder meer exploitatieschetsen opgesteld en onderzoek gedaan naar de toekomstige programmering, exploitatie en subsidiebehoefte.

Voor Westland Verstandig is de situatie in Lauwersoog daarom reden om opnieuw naar de financiële uitgangspunten voor De Naald te kijken.

De partij benadrukt daarbij zelf dat nog niet duidelijk is in hoeverre de financiële problemen bij het WEC verband houden met de oorspronkelijke berekeningen van Blueyard. Ook latere wijzigingen van de plannen, hogere bouwkosten of andere ontwikkelingen kunnen een rol hebben gespeeld.

Second opinion gevraagd

Westland Verstandig wil onder meer van het college weten welke werkzaamheden Blueyard precies heeft uitgevoerd voor de gemeente en De Naald, welke rapportages daarbij zijn gemaakt en hoeveel daarvoor is betaald.

Daarnaast vraagt de partij het college om te onderzoeken welke financiële aannames Blueyard destijds hanteerde voor het WEC en in hoeverre die prognoses zijn uitgekomen.

Voor het nieuwe theater wil de partij meer inzicht in de aannames over onder andere bezoekersaantallen, kaartverkoop, bezettingsgraad, horeca-inkomsten, personeels- en onderhoudskosten en de benodigde gemeentelijke subsidie.

Westland Verstandig vraagt bovendien om vóór verdere definitieve financiële besluitvorming een onafhankelijke second opinion te laten uitvoeren. Daarbij zou volgens de partij ook moeten worden doorgerekend wat er gebeurt wanneer bezoekersaantallen en inkomsten 10, 20 of 30 procent lager uitvallen dan geraamd.

Ook wil de fractie weten wie uiteindelijk de financiële risico’s draagt als bijvoorbeeld de bouwkosten stijgen of de exploitatie van het nieuwe theater tegenvalt. De partij vraagt het college geen onomkeerbare financiële verplichtingen aan te gaan voordat de gemeenteraad beschikt over een onafhankelijk getoetste exploitatiebegroting en een volledige risicoanalyse.

Meer nieuws uit Westland?

Ontvang de laatste updates per mail —

Volg ons op:

Heb je ook een nieuwtje? —

Deel dit bericht: