Radio Zaanstad viert 15-jarig bestaan en Nico (74) is trots: ‘Ik ga het liefst dood met een koptelefoon op’

ZAANDAM – Wat begon als een eenmansproject groeide in vijftien jaar uit tot een internetradiostation dat dag en nacht uitzendt. Op zaterdag 1 augustus viert Radio Zaanstad zijn 15-jarig bestaan. Oprichter Nico Grigoleit (74) kijkt met trots terug op de afgelopen jaren. "Radiomaken is mijn passie. Ik sta ermee op en ga ermee naar bed."
Nico zit al vrijwel zijn hele leven in de radiowereld. Al op zijn zestiende maakte hij programma’s bij verschillende radiostations in de regio Amsterdam. Na een ingrijpende gebeurtenis besloot hij vijftien jaar geleden in Zaandam zijn eigen internetradiostation op te richten: Radio Zaanstad.
De eerste zes maanden deed hij alles alleen. Later sloot Ron Verheul zich bij hem aan. De twee kenden elkaar al uit hun jonge jaren, toen ze samen radio maakten bij Radio Amsterdam Noord. "Het was een geweldige tijd en een leuk team." Enkele jaren later overleed Ron. "Dat was erg pijnlijk en heb ik het moeilijk mee gehad", zegt Nico.
Geen dag hetzelfde
Radiomaken is volgens Nico hartstikke veelzijdig. Iedere ochtend begint voor hem dan wel hetzelfde: een kop koffie, waarna hij van 10.00 tot 12.00 uur zijn programma Das Andere Koffie presenteert. Daarin draait hij voornamelijk muziek uit de jaren zestig tot en met de jaren negentig. “Iedere dag krijg ik weer andere verzoekjes binnen of wil ik er een persoonlijke draai aangeven, dat maakt iedere uitzending weer anders.”
In de loop der jaren meldden zich steeds meer presentatoren aan. Als er een klik is en iemand een goed programma maakt, krijgt diegene een plek op de zender. Inmiddels zendt Radio Zaanstad 24 uur per dag, zeven dagen per week uit met zo’n acht á negen presentatoren.
Georganiseerde chaos
Een kamer in Nico’s woning is grotendeels ingericht als radiostudio. De ruimte hangt vol met cd’s, oude krantenknipsels, foto’s, Radio Zaanstad-logo’s en herinneringen aan dierbare mensen. De redactie omschrijft de studio als ‘georganiseerde chaos’.
"Ik heb destijds gekozen voor de beste apparatuur. Je kunt geen goede radio maken met slechte techniek", zegt hij. "Alles is schoon en ik kan binnen een seconde vinden wat ik nodig heb."
Nico is blij met de groep presentatoren die wekelijks programma’s aanlevert. Die worden ingepland, zodat luisteraars op elk moment van de dag muziek en programma’s kunnen beluisteren.
Luisteraars en sponsoren
Volgens Nico zit de charme van radio vooral in het contact met het publiek. "Je kunt iedere uitzending een andere sfeer geven. Ben ik vrolijk, dan straal ik dat uit. Is het een wat sombere dag, dan speel ik daar ook op in. Dat maakt radio zo mooi."
Ook de reacties van luisteraars en de bezoeken van artiesten en gasten aan de studio geven hem veel voldoening.
Radio Zaanstad draait daarnaast op de steun van sponsoren die maandelijks een bijdrage leveren. "Daar zijn we ontzettend blij mee. Rond de feestdagen krijgen ze allemaal een presentje als bedankje."
Jubileum
Op zaterdag 1 augustus staat Radio Zaanstad uitgebreid stil bij het 15-jarig jubileum. Alle presentatoren verzorgen een speciaal programma en voor de gelegenheid zijn jubileumspandoeken gemaakt die zichtbaar zijn in de straat.
Geïnteresseerden kunnen een kijkje nemen in de studio. Wel vraagt Radio Zaanstad bezoekers zich vooraf aan te melden via radiozaanstad@hotmail.nl.
Stoppen is voor Nico voorlopig geen optie. "Ik kijk terug op een geweldige tijd en ben nog lang niet klaar met radiomaken. Het liefst ga ik dood met een koptelefoon op mijn hoofd."
De programma’s van Nico en de andere presentatoren zijn iedere dag te beluisteren via Radio Zaanstad.nl






Meer nieuws uit Zaanstad?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie