17-jarige Anastacia uit Alkmaar leert Oekraïners de Nederlandse taal via Instagram

ALKMAAR - Ze is slechts 17 jaar, spreekt zes talen en leert dagelijks honderden Oekraïners de Nederlandse taal. Via haar Instagramaccount @nederlands_graag post ze dagelijks een bericht of reel met een oefening of korte uitleg. De Alkmaarse Anastacia Piersma rondde onlangs het Murmellius Gymnasium af en gaat studeren in Amsterdam, maar ze heeft zóveel plezier in het begeleiden van mensen met het Nederlands, dat ze dat voorlopig blijft doen.
Dat Anastacia iets met taal heeft, is niet onlogisch. Met een Nederlandse vader en Oekraïense moeder groeide ze op in een meertalig gezin. Bovendien is haar moeder docent en tolk, dus het lesgeven zit in de genen. De Alkmaarse spreekt Nederlands, Engels, Frans, Spaans Duits en Russisch. Haar moeder spreekt vloeiend Oekraïens en zo kan Anastacia álle Oekraïners helpen; zowel de Oekraïens als Russisch sprekende vluchtelingen. Dat lesgeven begon in de vijfde klas, toen ze een 11-jarig meisje begeleidde om de Nederlandse taal onder de knie te krijgen.
‘Nare verhalen over de oorlog krijg ik nauwelijks te horen’
@nederlands_graag
“Dat was superleuk om te doen”, blikt Anastacia terug op vorig schooljaar. “Ze wilde echt heel graag Nederlands leren en dan zie je het snel gaat, terwijl Nederlands lastig is. De au ‘atje-au’ en de o ‘otje-ou’ worden precies hetzelfde uitgesproken, maar schrijf je heel anders. Leg dat maar eens uit. Of het verschil tussen fietsen of varen. De klank is gelijk, maar de schrijfwijze verschillend. Toch pakken mensen die echt willen het snel op; vooral jonge mensen leren in rap tempo. Na een tijdje moest ik stoppen, omdat ik zelf in mijn examenjaar zat. Dat vond ik wel jammer, omdat ik het met plezier deed. Ook kreeg ik in die periode nog steeds vragen uit de Oekraïense gemeenschap of ik niet ergens kon helpen. Ik wilde iets creëren om veel meer mensen tegelijkertijd te bereiken en zo werd @nederlands_graag geboren. De berichten die ik hierop deel zijn vaak korte, eenvoudige oefeningen die makkelijk te volgen zijn. Er zit ook geen vaste opbouw in, dus belangstellenden kunnen op elk moment aanhaken en meedoen.
Via DM krijg ik directe vragen binnen; die gaan vaak over taal, maar ook bijvoorbeeld over het onderwijssysteem dat in Nederland heel anders werkt dan in Oekraïne. Nare verhalen over de oorlog krijg ik nauwelijks te horen. Daar ben ik eerlijk gezegd wel blij mee, want ik ben nog maar 17 jaar en geen psycholoog. Toch kan ik in mijn rol een mooie bijdrage leveren aan de integratie van Oekraïners in Nederland. Uit het contact dat ik met mijn volgers heb, blijkt dat het vooral moeders zijn.
Paar honderd likes
Hoe ik mijn lessen in elkaar zet? Dat werkt heel simpel hoor; met Google translate en chat GPT leg ik de basis en kom ik al een heel eind. Ik laat mijn moeder altijd nog even nalezen of het taaltechnisch helemaal klopt. Mijn account is met 1500 volgers nog klein; er zijn ook mensen die online les geven en honderdduizenden volgers hebben. Daar kijk ik óók naar en haal hier inspiratie uit. Soms krijg ik wel een paar honderd likes op een story of reel. Dat voelt natuurlijk wel goed, want dan wordt het gewaardeerd. Daarom wil ik dit ook blijven doen; je krijgt toch een band met je volgers.”
Volg Anastacia via Instagram @nederlands_graag.






Meer nieuws uit Alkmaar?
Ontvang de laatste updates per mail — schrijf je hier in!
Heb je ook een nieuwtje? — Tip hier onze redactie